صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / لزوم اعلام مساحت املاک فروشی در بازار مسکن تورنتو

لزوم اعلام مساحت املاک فروشی در بازار مسکن تورنتو

به موازاتی که مردم خواستار شفافیت بیشتر در صنعت ملک و املاک و عملکرد این صنعت می شوند،  یکی از چیزهای غیرعادی که همچنان از نظرها دور مانده، نبود راهکارهایی در مورد گزارش متراژ/ مساحت املاک ارائه شده در بازار فروش تورنتو است. این امر به ویژه در مورد واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی مصداق دارد.

در حال حاضر فروشنده می تواند بر اساس بیشترین میزان آگاهی خود، مساحت ملک خویش را تخمین بزند. این تخمین به عنوان منبع در فهرست املاک فروشی تورنتو در اختیار خریداران بالقوه قرار می گیرد. در این میان مشکل تنها این نیست که این عدد و رقم موهوم و غیردقیق به عنوان مبنا در بازار مورد استفاده قرار می گیرد. بلکه این احتمال هم وجود دارد، که چنین عدد و رقمی نادرست باشد. ولی پیامد اندکی برای مشاور املاک فروشنده دارد، و یا اصلا پیامدی ندارد.

از دیگر سو واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی معمولا بر اساس بهای هر پای مربع از مساحت خود قیمت گذاری می شوند، و به فروش می رسند. بنابراین خریداران بالقوه و مشاور املاک آنها نیز، ارزش هر واحد را بر همین مبنا تعیین می کنند. این امر به ویژه هنگامی مصداق دارد، که ملکی با بهای کمتر از حد مرسوم به بازار عرضه شود.

برای درک بهتر منظور این نوشتار مثالی می زنیم. در حال حاضر اینکه در فهرست املاک فروشی مساحت یک ملک بین تقریبا 500 تا 600 پای مربع/ square feet نوشته شود، امری پذیرفته شده محسوب می گردد. اما واقعیت این است که مساحت اغلب اینگونه املاک می تواند، بسیار کمتر از میزان تقریبی ذکر شده در فهرست مورد اشاره باشد. در واقع امکان دارد خریدار از مساحت واقعی ملک مورد نظر و در نتیجه بهایی که برای هر پای مربع آن می پردازد، کاملا بی خبر باشد.

فراتر اینکه گاهی اوقات به سبب نبود راهنما تعمدا به خریدار اطلاعات نادرست داده شود. البته احراز اطمینان از درستی مساحت اعلام شده به عهده فروشنده یا مشاور املاک او می باشد. اما اینگونه نیست، که چنین اقدامی همواره صورت بگیرد. کمااینکه در حال حاضر دستورالعملی وجود ندارد تا فروشنده یا مشاور املاک او را ملزم کند، که میزان دقیق مساحت ملک ارائه شده برای فروش را به اطلاع طرف سوم برساند.

جالب تر اینکه به موازاتی که شمار واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در فهرست املاک فروشی بیشتر می شود، حدود تقریبی مساحت آنها نیز بیشتر ذکر می گردد. برای نمونه اگر مساحت ملکی زیر هزار پای مربع باشد، همواره یک رقم 99 پای مربعی حاشیه ای وجود دارد، که نمی توان از صحت و سقم آن اطمینان حاصل کرد. مثلا می گویند، مساحت فلان ملک بین 400 تا 499 پای مربع است. در صورتی هم که مساحت مورد اشاره بالای هزار پای مربع باشد، این میزان سر به 199 می زند. کمااینکه گفته می شود، مساحت فلان ملک بین 1000 تا 1199 پای مربع است.

با این حساب آیا می توان حتی تصورش را هم کرد که انسان وارد واحد نمونه یک شرکت ساخت و ساز شود و مشاهده کند که برای یک واحد واقع در مجتمع مسکونی در دست ساخت یک میلیون و 400 هزار دلار بپردازد، که امکان دارد مساحت اش بین 1200 تا 1400 پای مربع باشد؟ چنین چیزی خنده دار است؟ مگر نه؟

اما در کلانشهر ونکوور از این خبرها نیست. به همین سبب در فهرست املاک فروشی هیئت مشاوران املاکش هم، جایی برای اعداد و ارقام حاشیه ای وجود ندارد. بلکه برای مساحت هر یک از ملک و املاک موجود در این فهرست، عددی دقیق ذکر شده است. البته امکان دارد، این عدد هم تخمینی از سوی فروشنده باشد. اما معمولا همراه با ورقه مشخصات ملک مورد نظر یادداشتی هم وجود دارد، که روشن می کند آیا  مساحت ذکر شده نیاز به تأیید دارد، یا ندارد.

بنابراین به موازاتی که مردم به صورت آن-لاین به جستجوی ملک و املاک مورد نظر خود می روند، و خواستار شفافیت بیشتر می شوند، آیا به نفع خریداران و صنعت ملک و املاک تورنتو نیست، که با راهکارهای دقیق تر بتوان هنگام معامله یک ملک مسکونی از مساحت واقعی آن آگاه شد؟ امید اینکه به زودی شاهد آغاز چنین روندی در این شهر باشیم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *