علم و دانش

قارچ جادویی می تواند افسردگی را 4 برابر بهتر از داروی ضد افسردگی درمان کند

 

 

مطالعات جدید پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز نشان می دهد سیلوسایبین (psilocybin)، ترکیب روانگردان قارچ های جادویی، توانایی درمان علائم اضطراب و افسردگی را دارد. (مترجم: قارچ های سیلوسایبین ملقب به magic mushroom، به صورت تفننی و در پزشکی برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند. اثر توهم زایی این ماده سایکواکتیو به علت شباهت ساختار شیمیایی آن به پیام رسان عصبی سروتونین است.)

این مطالعه که گزارش آن 4 نوامبر در ژورنال JAMA Psychiatry منتشر شد، اولین آزمایش کنترل شده تصادفی برای بررسی این مورد بود که چگونه مصرف psilocybin در یک محیط بالینی می تواند بر افراد مبتلا به افسردگی تاثیر بگذارد.

محققان، 24 نفر با میانگین سنی 39 سال را مورد بررسی قرار دادند. اکثر شرکت کنندگان (16 زن و 8 مرد) تحصیلات دانشگاهی داشته، دگرجنسگرا و سفیدپوست بودند. 

به طور متوسط​​، شرکت کنندگان به مدت 21.5 سال افسردگی را تجربه کرده ولی دارای اختلالات روان پریشی زمینه ای، مانند اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی نبودند، که در صورت مصرف داروهای روانگردان، می تواند به عوارض جانبی منجر شود. متیو جانسون، از پژوهشگران طرح مطالعاتی تاکید کرد که هیچ یک از شرکت کنندگان از داروی ضدافسردگی استفاده نمی کردند. 

 

 

هر شرکت کننده، در دو جلسه دو روزه شرکت کرده، دو کپسول سیلوسایبین ابتدا دز 20 میلی گرمی و سپس 30 میلی گرمی را دریافت کرده و در حالی که چشم بند بر چشم داشتند بر روی یک کاناپه دراز کشیده و به موسیقی گوش دادند. 

فاصله این دو جلسه از یکدیگر 1.6 هفته بود و شرکت کنندگان همچنین هشت ساعت جلسات مقدماتی با مجریان طرح، به علاوه توضیحات دو ساعته پس از هر جلسه، داشتند.

محققان دریافتند که 67 درصد از 24 فرد مورد مطالعه پس از اولین جلسه، بیش از 50 درصد کاهش علائم افسردگی را گزارش کردند. پس از جلسه دوم، 71 درصد از شرکت کنندگان گفتند که کاهش 50 درصدی علائم را گزارش کردند. 

در پیگیری با بیماران چهار هفته بعد از آزمایش، 54 درصد از آنها هیچ علائم افسردگی نداشتند. 

اگرچه این اولین مطالعه ای نیست که اثر  psilocybin در یک محیط بالینی بر بهبود علائم افسردگی را بررسی می کند، اما این اولین مطالعه کنترل شده تصادفی در مورد افراد مبتلا به افسردگی طولانی مدت است.  

نتیجه این مطالعه، شواهد قبلی مبنی بر اینکه داروی روانگردان می تواند یک درمان جایگزین برای افراد مبتلا به افسردگی باشد را تایید می کند. 

پژوهشگران قصد دارند شرکت کنندگان در مطالعه را به مدت یک سال (بعد از سه ماه، شش ماه و 12 ماه) بررسی کنند و ببینند که دو جلسه psilocybin برای چه مدت به سلامت روان آنها کمک کرده است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست