علم و دانش

فن آوری نوین؛ روزنه امید برای بیماران دیابتی 

یک سال قبل، آلیشا هانت در کنترل بیماری دیابت دچار مشکل شد. او که در 10 سالگی مبتلا به دیابت نوع 1 تشخیص داده شد، طی بیش از دو دهه پس از آن، با مشکلات زیاد روبرو شده بود. آلیشا که در سنت جان نیوبرانزویک زندگی می کند می گوید: مجبور شدم هر دو چشم ام را عمل کنم تا بینایی ام را از دست ندهم. کلیه هایم هم تقریبا کارایی شان را از دست داده اند و کیفیت زندگی ام به شدت پایین آمده است. به دلیل نوسانات شدید میزان قند خون، خانه نشین شده بودم. 

ژانویه سال جاری، مادر 33 ساله ابزار جدیدی به نام  Medtronic MiniMed 670G را دریافت کرد که می توانست کنترل بیماری را آسان تر کند. سیستمی که به طور متناوب میزان قند خون را کنترل کرده و آن را تنظیم می کند. هانت می گوید که طی 9 ماه گذشته وضع جسمی اش بهبود یافته و انرژی بیشتری دارد. 

حدود 300 هزار کانادایی از دیابت نوع 1 رنج می برند. بدن آنها نیز مانند هانت به میزان کافی انسولین برای کنترل قند خون تولید نمی کند. مبتلایان به این بیماری بایستی به طور منظم گلوکز خون خود را اندازه گیری کرده و بر اساس آن انسولین دریافت کنند. این کار به دلیل اهمیت دریافت دز صحیح و به موقع انسولین پیچیده و دشوار است. 

تا چند سال قبل، بیماران برای پایین آوردن قند خون انسولین تزریق می کردند. برخی فن آوری های نوین، از جمله مونیتور گلوکز و پمپ انسولین به صورت خودکار تست و تزریق دز مناسب انسولین را انجام می دهند. 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!