مقالاتمقالات اقتصادی

فقر، سالانه سی و سه میلیارد دلار برای دولت انتاریو هزینه ایجاد می کند

بر اساس گزارش جدید سازمان Feed Ontario تحت عنوان The Cost of Poverty  که سه شنبه گذشته منتشر شد، فقر و پیامدهای آن سالانه بین 27.1 میلیارد تا 33 میلیارد دلار هزینه برای دولت انتاریو ایجاد می کند. 

Feed Ontario تاثیر فقر بر سلامت عمومی جامعه، سیستم قضایی و کاهش بهره وری را مورد بررسی قرار داده است. از نظر کارشناسان این سازمان، سرمایه گذاری روی مردم و کاهش فقر نه تنها توجیه اقتصادی دارد بلکه از نظر اجتماعی نیز مهم می باشد. 

فقر، نه تنها اقتصاد استان را از 19.4 تا 25 میلیارد دلار محروم می کند، بلکه سیستم درمانی را با هزینه 3.9 میلیارد دلاری روبرو می نماید. در انتاریو، فقر به عنوان عامل ابتلا به بیماری های مزمن، اختلالات روانی، اوبیسیتی و کاهش امید به زندگی تلقی می شود.

مایکل میدمنت، رئیس هیئت مدیره Feed Ontario می گوید اگر مردم شاغل باشند، با خرج کردن پول شان به اقتصاد کمک می کنند. آنها درآمد کسب کرده و آن را خرج می کنند. بنابراین مشخص است که اقتصاد از اشتغال مردم در مشاغل با درآمد مناسب سود می برد. 

کارشناسان معتقدند هزینه باقی ماندن مردم زیر خط فقر برای دولت انتاریو از سرمایه گذاری جهت زدودن فقر از جامعه به مراتب سنگین تر می باشد. 

 

 

برای درک بهتر از میزان فقر در انتاریو به داده های ارائه شده در گزارش توجه نمایید: 

  • 1.57 میلیون انتاریویی، شامل 382 هزار کودک در فقر زندگی می کنند. 
  • در فاصله سال های 2012 تا 2015، مزایای Ontario Child Benefit، سبب کاهش 24 درصدی فقر نزد کودکان و کاهش 37 درصدی تعداد کودکانی شد که در فقر مطلق بسر می برند. 
  • Canada Child Benefit نیز در خارج کردن خانواده های انتاریویی از فقر موثر بوده است. 
  • در مقابل، در همان دوره زمانی، میزان فقر نزد بزرگسالان و خانواده های بدون فرزند 24 درصد افزایش یافت. 

در گزارش مورد اشاره آمده است که متاسفانه اقشار فقیر جامعه در مقایسه با گذشته فقیرتر شده اند. گواه این ادعا، افزایش قابل توجه تعداد مراجعین به بانک های غذا در استان می باشد. داده های موجود نشان می دهد که بزرگسالان و خانواده های تک والد، بیشترین تعداد مراجعین را تشکیل می دهند. 

نیل هترینگتون، مدیر اجرایی Daily Bread Food Bank ، از شنیدن هزینه واقعی فقر در انتاریو متعجب شده است و می گوید: خارج شدن مردم از خط فقر نه تنها برای شخص آنها مفید می باشد، بلکه برای اقتصاد استان نیز مثبت خواهد بود. به همین دلیل اقدامات بیشتر و جدی تر در جهت رفع معضل فقر ضروری است. 

در بخشی از گزارش به برنامه ها و تغییرات اخیر اعمال شده از سوی دولت انتاریو برای کاهش و زدودن فقر از جامعه پرداخته شده است. تنظیم کنندگان گزارش می گویند که دولت انتاریو در عین متعهد ماندن به سرمایه گذاری در ساخت مسکن مقرون بصرفه و ارزان و اشتغالزایی، کاهش کسری بودجه با کاهش هزینه ها و حذف برخی خدمات اجتماعی را در اولویت قرار داده است. آنان می گویند این استراتژی اثر معکوس داشته و نه تنها سبب ایجاد 3.9 میلیارد دلار هزینه درمانی خواهد شد، بلکه دولت را از 2.7 الی 3 میلیارد دلار درآمد مالیاتی که می تواند به رفع کسری بودجه کمک کند، محروم می نماید. پیامدهای اجتماعی فقر، از جمله افزایش جرم و جنایت، سیستم قضایی را با هزینه 1.1 میلیارد دلاری روبرو می کند. 

***

چرا باید در پرجمعیت ترین استان کانادا، 382 هزار کودک در فقر زندگی کنند؟ فقر در برخی از مناطق و محله های انتاریو بیداد می کند. بسیاری از بومیان یا اقوام نخستین ساکن استان در فقر مطلق بسر می برند. اما طی دو دهه گذشته، نرخ فقر در برخی محله ها و مناطق تورنتو و حومه نیز افزایش یافته است. 

تنظیم کنندگان گزارش، توصیه هایی را برای تشویق دولت استان به سرمایه گذاری در جهت مبارزه با فقر ارائه کرده اند. از جمله توسعه و گسترش برنامه های مشابه Ontario Child Benefit و ارائه برنامه های حمایتی به بزرگسالان بدون فرزند و مجرد و پرداخت حداقل درآمد تضمین شده. آیا از نظر شما اینگونه برنامه ها می تواند در ارتقاء سطح زندگی اقشار کم درآمد انتاریو موثر باشد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *