مقالاتمقالات اجتماعی

غلبه دانشجوی جوان بر بیماری وخیم و سکته مغزی

استفنی هانی- دیلی میل

کلودیا مارتینز دانشجوی دانشکده پزشکی مک گاورن دانشگاه تگزاس واقع در شهر هیوستون در 2012 که 19 سال داشت به ناهنجاری آرنولد کیاری (نام این بیماری برگرفته شده از اسامی هانس کیاری آسیب شناس/ پاتولوژیست مشهور اتریشی ویتنامی تبار، و همکارش جولیوس آرنولد آلمانی است. ایران جوان) مبتلا شد. او در ابتدا دچار سردردهای بسیار شدید می گردید. سردردهایی که با عوارضی مانند تار شدن چشمان، بی حسی، رعشه، ناهماهنگی حرکتی، حمله های عصبی، مشکل بلع غذا و… همراه بودند. تصویربرداری تخصصی ام آر آی نشان داد، که به این ناهنجاری و گشادگی نخاع مبتلا است.
به سبب ناهنجاری مورد اشاره نسوج مغزش به دلیل کوچکی غیرعادی جمجمه وارد ستون فقرات شدند. بیماری دوم نیز، موجب ایجاد کیست های پرشمار در درون بافت نخاع می گردد. در نتیجه دختر جوان یک هفته پس از مشخص شدن بیماری های خود، به ناچار زیر تیغ جراحی رفت. زیرا به وی گفته شد، در صورت تاخیر خطر فلج شدنش وجود دارد.
اما مشکل به همین جا خاتمه نیافت. کمااینکه این جراحی پنج بار دیگر تکرار شد، که در خلال یکی از آنها در فوریه 2017 سکته مغزی کرد. وقتی پس از این عمل به هوش آمد، دیگر نمی توانست از گردن به پایینش را حرکت دهد. یک سال بعد نوشت: سال گذشته از نظر روحی و جسمی بدترین برهه زندگی ام بود. اما هر روز پروردگار را به سبب نعمت ها و لطف های فراوانش شکر می کنم. زیرا پیشرفتی که داشته ام، باورنکردنی است. بنابراین هر روز خدا را شکر می کنم، که بهترین جراحان مغز و اعصاب کودکان را سر راهم قرار داد. همچنین از پزشکان، پرستاران و… خود سپاسگزارم.

البته ادامه روند مربوطه نیز، ابدا آسان نبود. زیرا وی به ناچار پس از هر جراحی حتی کارهای ساده ای مانند مسواک زدن، راه رفتن و لباس پوشیدن را، دوباره می آموخت. همچنین از آنجا که معده اش به سبب بیماری نیمه فلج شده بود، مواد غذایی به مدت سه سال از طریق لوله به بدنش رسانده می شد. او در این باره می گوید: تنها چیزی که به عنوان هدیه کریسمس می خواستم این بود، که سرانجام روزی بتوانم خودم غذا بخورم.

وی روز سی و یکم مارس به این آرزو رسید. زیرا اینک می تواند تا اندازه ای غذای جامد بخورد، که دیگر به تغذیه از طریق لوله نیاز نداشته باشد. البته به شرطی که میزان کافی از مکمل های محتوی کالری های مایع نیز، مصرف کند.

بااینهمه همانگونه که آمد، کلودیا مارتینز اینک دانشجوی رشته پزشکی است. فراتر اینکه در 2020 یعنی تنها 8 سال پس از ابتلاء به آن بیماری وخیم، مدرک پزشکی اش را خواهد گرفت. البته وی از 8 سالگی می خواست، جراح مغز و اعصاب شود. اما بیماری سبب شده، دستانش توانایی لازم برای این کار را نداشته باشند. بنابراین اینک می خواهد در حوزه پزشکی بدنی و توانبخشی، و همچنین عصب شناسی تمرکز و فعالیت کند.

 

 

از دیگر سو با هدف آگاهی رسانی در مورد بیماری های نامرئی مانند آنچه خودش بدان مبتلا شد، سرگذشتش را در رسانه های اجتماعی مجازی به اشتراک گذاشت. از جمله حتی عکس های پس از جراحی های خود را در معرض دید همگان قرار داد. همچنین نوشت، که رفتن زیر اینگونه جراحی های بسیار خطرناک تنها امیدش بود. به این ترتیب به منبع الهامی برای سایر بیمارانی تبدیل گردید، که دچار اینگونه ناهنجاری ها هستند. کمااینکه اخیرا ماجرای کودکی را به اشتراک گذاشت، که مانند خودش مواد غذایی از طریق لوله به بدنش رسانده می شود. زیرا می خواست به این پسربچه نشان دهد کسان دیگری هم هستند، که مشکلات او را داشته و دارند. به گفته مادر این پسر وی در مدرسه به سبب متفاوت بودن، هدف قلدری قرار می گرفت. کلودیا مارتینز در این پیوند خاطرنشان می کند: امیدوارم بتوانیم برخی مسایل پزشکی را در جامعه عادی سازی کنیم، تا دیگر هیچ کودک یا بزرگسالی این احساس را نداشته باشد، که به جامعه تعلق ندارد. زیرا به موازات پیشرفت پزشکی می توان ضمن ابتلاء به برخی از بیماری ها که پیشترها تنها باید به سبب شان در بیمارستان بستری می شدیم، در جامعه به زندگی ادامه بدهیم. به آن پسر کوچک می گویم متاسفم که نتوانستم چیزی بگویم، که به شما کمک کند. اما برای افزایش آگاهی می کوشم، و شما مرد جوان هم داری همین کار را می کنی. یعنی بدون اینکه خودت بدانی، داری به شمار زیادی از کودکان یاری می رسانی.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *