صفحه اصلی / اخبار / علت واقعی کاهش ناگهانی قیمت داروهای ژنریک در کانادا چیست؟

علت واقعی کاهش ناگهانی قیمت داروهای ژنریک در کانادا چیست؟

bahman-azimi-gif

تورنتو- هفته گذشته یک اتفاق بی سابقه در کانادا رخ داد. این اتفاق کاهش ناگهانی قیمت برخی داروهای ژنریک بود. این کاهش قیمت، برای کانادایی ها مهم و قابل توجه بود، زیرا کانادا از نظر هزینه دارو در جمع گران ترین کشورهای جهان قرار دارد. دوشنبه 5 فوریه، خبر توافق بین انجمن داروسازان ژنریک کانادا (Canadian Generic Pharmaceutical Association) و دولت های فدرال و استانی بر سر قیمت داروهای ژنریک اعلام شد. بر اساس توافق جدید، از اول آوریل 2018، هفتاد داروی ژنریک نسخه ای رایج با قیمت 25 تا 40 درصد پایین تر به بیماران عرضه خواهد شد. این داروها شامل داروی فشار خون، افسردگی، کلسترول، صرع و نارسایی قلب و عروق می باشند. اما علت این توافق ناگهانی چه بود؟ آیا ترس از به مناقصه گذاشته شدن خرید دارو از سوی دولت ها، عامل به خود آمدن شرکت های داروسازی بود؟

تا قبل از این، دولت های استانی به صورت جمعی با شرکت های داروسازی وارد مذاکره می شدند و با استفاده از حربه خرید عمده، داروهایی که تحت پوشش بیمه دارویی ( پوشش دارویی سالمندان و همچنین افراد زیر 25 سال در انتاریو، اقوام نخستین، کارکنان پلیس و نظامیان) را به قیمت پایین تر می خریدند. اما مذاکرات امسال به صورت متفاوت برگزار شد. دولت های فدرال و استانی، با یک اهرم فشار بر سر میز مذاکره حاضر شدند: تهدید به برگزاری مناقصه!

مناقصه هنگامی برگزار می شود که دولت اقدام به خرید کالاهای مختلف می کند. از صندلی دفتری گرفته تا جت جنگی. دولت فروشندگان را وادار می کند که بهترین پیشنهاد خود را ارائه کنند تا برنده مناقصه از روی پایین ترین قیمت انتخاب شود. دولت های فدرال و استانی کانادا تا قبل از این برای خرید دارو از سیستم مناقصه استفاده نکرده بودند.

اما به لطف کبک، قواعد بازی تغییر کرد. کبک که از افزایش روزافزون هزینه دارو به تنگ آمده بود، شرکت های داروسازی را به شرکت در مناقصه دعوت کرد. مارک آندره-گانون، از پژوهشگران سیاست های دارویی در دانشگاه کارلتون می گوید: همه شرکت ها به وحشت افتادند. شرکت های داروسازی می دانستند که اگر کبک بتواند داروها را با قیمت ارزان تر تهیه کند، سایر استان ها نیز شیوه آنها را به کار خواهند برد. شرکت های بیمه خصوصی و افراد فاقد پوشش بیمه دارویی نیز خواستار کاهش قیمت داروهای ژنریک بودند.

با اینکه دولت کبک نتوانست شرکت های دارویی را به رقابت با یکدیگر وادار کند، اما سازندگان داروهای ژنریک، به صرافت افتاده و به صورت داوطلبانه قیمت های خود را کاهش دادند. آنها همچنین برای اولین بار قیمت های واقعی را فاش کردند. در حالی که معمولا قیمت واقعی دارو محرمانه باقی می ماند. گانون معتقد است که همین تهدید به مناقصه باعث تغییر موضع شرکت های داروسازی شد.

این شرکت در ازای کاهش داوطلبانه قیمت دارو چه امتیازی دریافت کرده اند؟ پاداش آنها اینکه طی 5 سال آینده (دوران اعتبار توافق اخیر)، مجبور به رقابت کردن با یکدیگر بر سر قیمت دارو نخواهند بود.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *