صفحه اصلی / اخبار / علت اعتراض بازیکنان فوتبال و زانو زدن آنها در حین نواخته شدن سرود ملی آمریکا چیست؟

علت اعتراض بازیکنان فوتبال و زانو زدن آنها در حین نواخته شدن سرود ملی آمریکا چیست؟

آمریکا- زانو زدن صدها بازیکن لیگ ملی فوتبال (NFL) در حین نواخته شدن سرود ملی آمریکا در مسابقات روز یکشنبه گذشته، طوفانی را ایجاد کرد که سراسر آمریکا را در نوردیده است. این حرکت اعتراضی که اولین بار سال گذشته از سوی کالین کاپرنیک انجام شد، سبب راه افتادن بحث و جدل های سیاسی جدی در آمریکا و از جمله کاخ سفید شده است. کاپرنیک سال گذشته در گفتگو با خبرنگاران گفت: حاضر نیستم به کشوری احترام بگذارم که سیاهپوستان و رنگین پوستان را سرکوب می کند.

با راه افتادن سیل اظهارنظرها، برداشت های متفاوتی در مورد انگیزه واقعی بازیکنان معترض صورت گرفت. در حالی که بازیکنان معترض ادعا می کنند که با انگیزه اعتراض به تبعیض نژادی و حملات خشونت آمیز پلیس بر علیه جوامع سیاهپوست این حرکت را انجام داده و می دهند، ولی دونالد ترامپ با ارسال پیامی در توییتر، ادعا کرد که این حرکت ربطی به نژادپرستی ندارد بلکه بی احترامی به کشور، پرچم و سرود ملی آمریکاست. او در توییت های بعدی، ضمن دشنام دادن به بازیکنان معترض خواستار اخراج آنها از تیم های شان شد.

اما با این توییت ها به جمع بازیکنان معترض افزود. تیم های فوتبال Seatle Seahawks، Tennessee Titans وPittsburgh Steelers   در بازی های یکشنبه گذشته تیم شان، به نشانه اعتراض به ترامپ و همبستگی با دیگر بازیکنان، در حین نواخته شدن سرود ملی زانو زدند.

از ابتدا انگیزه معترضین، استفاده از حق اعتراض مسالمت آمیز و اطلاع رسانی درباره تبعیض و بی عدالتی نژادی در آمریکا بود و نه بی احترامی به پرچم، سرود ملی یا سربازان باز آمده از جنگ.  گواه این ادعا، حمایت تعداد زیادی از نظامیان سابق از بازیکنان معترض می باشد.

سخنگوی NFL، در واکنش به اظهارات ترامپ مبنی بر اخراج بازیکنان خاطی تاکید کرد که هیچ بازیکنی اخراج نخواهد شد.

باید به این نکته مهم اشاره کرد که این حرکت بازیکنان معترض، با انتقاد بسیاری از هواداران فوتبال نیز روبرو شده و بسیاری از آنها در صورت زانو زدن بازیکنان در حین نواخته شدن سرود ملی، بازیکنان را هو می کنند.

ترامپ با تشکر از این هواداران مدعی شد که از شمار بینندگان مسابقات NFL به دلیل بی احترامی بازیکنان به پرچم و سرود ملی، به شدت کاسته شده است.

اما برگزارکنندگان رقابت ها و مدیران تیم ها این ادعا را رد می کنند و می گویند که مسابقات NFL پربیننده ترین رقابت های ورزشی در آمریکا هستند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *