اخباراخبار کانادا

عقب نشینی ترودو؛ قوانین بین المللی شهروندی متولدین کانادا را تضمین نمی کند!

اتاوا- همانطور که در خبرهای چند هفته گذشته آمد، حزب محافظه کار کانادا خواهان لغو برنامه اعطای شهروندی حق تولد می باشد. حال دولت لیبرال ترودو که با انتقادات گسترده روبرو شده، در عقب نشینی آشکار اعلام کرد که قوانین بین المللی شهروندی متولدین کانادا را تضمین نمی کند.

کانادا یکی از معدود کشورهای جهان می باشد که به متولدین در کشور، شهروندی اتوماتیک اعطا می کند. برخی از کشورهای جهان، از جمله استرالیا و انگلستان قوانین مهاجرتی خود را تغییر داده و اعطای شهروندی حق تولد را متوقف کرده اند.

دولت فدرال هم اکنون درگیر جدال حقوقی با فرزندان متولد تورنتوی دو جاسوس روس است. این دو مرد جوان ادعا می کنند که چون متولد تورنتو می باشند، سزاوار کسب تابعیت کانادا هستند. دولت فدرال بارها بر مخالفت خود با این درخواست تاکید کرده است. حال لیبرال ها در پاسخ به انتقادات محافظه کاران اذعان دارند که در واقع هیچ کشور اروپایی تابعیت اتوماتیک اعطا نمی کند و قانونا موظف به این کار نیست. در حال حاضر تنها 34 کشور جهان از این سیستم استفاده می کنند.

همانطور که گفته شد، دولت لیبرال موضع خود را تغییر داده است. محافظه کاران معتقدند که دولت تنها در صورتی باید به متولدین کانادا تابعیت اعطا کند که حداقل یکی از والدین شان شهروند یا مقیم کانادا باشد. اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار می گوید که هدف این حزب توقف ورود زنان باردار به کشور برای به دنیا آوردن فرزندان و در نتیجه کسب تابعیت اتوماتیک می باشد.

هر چند جرالد باتز، منشی پارلمانی جاستین ترودو به صورت علنی نظر محافظه کاران را نگران کننده و اشتباه توصیف کرده، اما در دادخواست ارائه شده به دیوان عالی کانادا در مورد پرونده برادران روسی (آلکساندر و تیموتی واویلوف)، موضع دیگری اتخاذ شده و به عدم التزام کانادا به اعطای شهروندی حق تولد اشاره شده است. دادگاه عالی کانادا دسامبر سال جاری به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!