صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / عدم تمایل خریداران مسکن به پرداخت بهای از پیش توافق شده

عدم تمایل خریداران مسکن به پرداخت بهای از پیش توافق شده

بهای متوسط یک خانه از دو سو متصل به واحدهای کناری در کلانشهر تورنتو که در ماه آپریل به اوج رسیده بود، از آن هنگام به این سو 8 درصد کاهش پیدا کرده است. از میزان بازفروش مسکن نیز در ماه جولای امسال در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، 40 درصد کم شده است. برخی از اقتصاددانان پیش بینی می کنند، این روند تا چند ماه آینده همچنان ادامه داشته باشد.

به همین سبب این روزها برخی از خریدارانی که در دوران اوج افزایش بهای مسکن قرارداد امضاء کرده بودند، درست چند روز پیش از زمان موعود برای رفتن به محضر و نهایی نمودن معامله، برای فروشندگان شرایط جدید می گذارند. در واقع اینگونه به نظر می رسد که در بازار ناگهان رو به سرد شدن مسکن، خریداران از این پشیمانند که در مورد بهای بالایی که در بازار داغ بهار وجود داشت، توافق کرده اند. در برخی موارد نیز، از توانایی تامین اعتبار مالی لازم جهت نهایی کردن معامله برخوردار نیستند. چراکه بهای ملکی که در آن هنگام قرارداد خریدش را امضاء کردند، کاهش یافته است.

رادی یونیدس یکی از اینگونه فروشندگان می باشد، که داشت اسبابش را جمع می کرد که از خانه ای که پیشتر قرار فروشش بسته شده بود، نقل مکان نماید. اما نامه ای از وکیلی به دستش رسید، که در آن به وی اطلاع داده شده بود خریدار مربوطه از جمله می خواهد قیمت را 50 هزار دلار کاهش دهد. همچنین روز رفتن به محضر و نهایی کردن معامله را به تعویق بیندازد. براساس این نامه این فرد از آن رو چنین درخواست هایی دارد، که خریدار مسکن کنونی خودش نیز، خواسته های مشابهی را عنوان کرده است.

رادی یونیدس که پدری دارای فرزندان خردسال می باشد، می گوید در نظر دارد درخواست خریدار مربوطه را نپذیرد. حتی اگر این عدم پذیرش مستلزم دردسر دوباره ارائه خانه اش در بازار باشد.

جیسون گاتلیب وکیل حوزه ملک و املاک که در سه ماه اخیر با پنج پرونده از این دست سر و کار داشته، می گوید خریدارانی که نمی توانند به تعهداتی که زیر بار آنها رفته اند عمل کنند، و یا برای کمک گرفتن به فروشندگان روی می آورند، بالقوه به ایجاد تغییرات پیاپی یاری می رسانند. وی در ادامه می افزاید: فکر می کنم برای خریداران مشکل است که خود را راضی کنند، که برای ابتیاع مسکن همان میزان پولی را بپردازند، که چند ماه پیش در موردش توافق نموده بودند. از پیامدهای بالقوه این کار خودداری از رفتن به محضر و نهایی کردن معامله است، که می تواند به کشیده شدن پای قضیه به دادگاه منجر گردد.

چند عامل در روند کنونی تغییرات بازار ملک و املاک تورنتو تاثیر داشته اند. بازاری که شاهد کاهش بهای متوسط خانه از 920 هزار و 791 دلار در آپریل، به 746 هزار و 218 دلار در جولای بوده است.  نخست اینکه فروشندگان حس کرده بودند، که بهای خانه در بهار سال جاری بیشترین اندازه ممکن می باشد. بنابراین بسیاری از آنها تصمیم گرفتند، ملک و املاک خود را بفروشند.

همچنین امکان دارد افزایش بهره وام مسکن در ماه جولای، بر توانایی مالی برخی از خریداران اثر گذاشته باشد. یعنی نتوانند وامی را که انتظار داشتند، بگیرند.

در عین حال در ماه آپریل دولت استان انتاریو قانون موسوم به طرح ملک و املاک منصفانه را وضع کرد، و به اجرا گذاشت. قانونی که بر اساس آن خریداران خارجی مسکن در بخش بزرگی از این استان از جمله تورنتو، باید 15 درصد مالیات بیشتر بپردازند. پیش از آن برای سرد کردن بازار مسکن ونکوور نیز که بهای ملک و املاک در آن به سرعت افزایش می یافت، قانونی مشابه به اجرا گذاشته شد. در ابتدا به نظر می رسید، این قانون موثر واقع شده است. اما روند پیشین دوباره از سر گرفته شد.

به همین سبب برخی از ناظران بر این باورند از آنجا که اصولا در تابستان در مقایسه با سایر فصل ها روند دادوستد در بازار مسکن کندتر می باشد، وضعیت واقعی در سپتامبر آشکار خواهد گردید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *