صفحه اصلی / اخبار / عبدل عبدی، پناهجوی بیست و چهار ساله سومالیایی، در آستانه اخراج از کانادا

عبدل عبدی، پناهجوی بیست و چهار ساله سومالیایی، در آستانه اخراج از کانادا

نووا اسکوشیا- عبدل عبدی، کودکی 6 ساله بود که از سومالی به کانادا پناه آورد. او هم اکنون جوانی 24 ساله است که به دلیل سوء سابقه کیفری با ریسک اخراج از کانادا و استرداد به سومالی روبرو می باشد.

مورد مربوط به عبدی، به موضوع بحث و جدل گروه های حامی پناهجویان و افرادی که خواهان اصلاحات اساسی در سیستم مهاجرتی و پناهندگی کشور می باشند، تبدیل شده است. اعضای این گروه ها، در جلسه سه شنبه شب شهروندان ساکن هالیفکس با نخست وزیر، درخواست متوقف شدن روند اخراج عبدی را مطرح کردند.

عبدی که به دلیل ارتکاب جرائمی نظیر حمله خشونت آمیز، به زندان محکوم شده و به تازگی آزاد شده است، همه عمر خود را در کانادا سپری کرده ولی هرگز تابعیت کانادایی را به دست نیاورده است. سرپرستی او و خواهرش در دوران کودکی و نوجوانی از یکی از بستگانش گرفته شد. عبدی قبل از رسیدن به 19 سالگی، از خواهرش جدا شده و حداقل 31 بار بین چند خانواده دست به دست شد. او به همین دلیل نتوانست از دبیرستان فارغ التحصیل بشود. تلاش های بستگان او برای به دست آوردن سرپرستی عبدی و خواهرش بی نتیجه بود و درخواست او برای دریافت تابعیت شهروندی خود و خواهرش نیز بلوک شد.

عبدی 5 سال گذشته را در زندان سپری کرده و اوایل ماه جاری آزاد شده است. اما تا فرا رسیدن تاریخ اخراج از کانادا، در مرکز اصلاح و تربیت Madawaska در نیوبرانزویک نگهداری خواهد شد.

حامیان عبدی، با استدلال به اینکه محروم کردن یک فرد از دریافت تابعیت کانادا، ناقض قانون اساسی کانادا و قوانین بین الملل است، دادخواست خود را به جریان انداخته اند. در نتیجه وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا روند استرداد وی را تا خاتمه دادگاه و مشخص شدن حکم آن، متوقف کرده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *