صفحه اصلی / اخبار / عبدالهی حسن شریف، مهاجم ادمونتون، با اتهام تروریستی روبرو نشد!

عبدالهی حسن شریف، مهاجم ادمونتون، با اتهام تروریستی روبرو نشد!

ادمونتون- پناهجوی 30 ساله سومالیایی که آخر هفته گذشته یک مامور پلیس ادمونتون را مجروح کرده و سپس عمدا با اتومبیل به میان عابران پیاده راند و 4 نفر را در خیابان Jasper این شهر، مجروح کرد، علیرغم اینکه در ابتدا گفته شد با اتهامات تروریستی روبرو خواهد بود، در نهایت با 11 اتهام از جمله اتهام اقدام به قتل، حمله به قصد وارد کردن آسیب جسمی، یک اتهام رانندگی خطرناک و اتهام حمل اسلحه به منظور ارتکاب جرم روبرو شد.

استیسی تالبوت، از واحد امنیت ملی وابسته به RCMP در آلبرتا، در پاسخ به این سوال که چرا شریف با اتهام حمله تروریستی روبرو نشد، گفت: تحقیقات ادامه دارد و در صورت اثبات تروریستی بودن اقدام وی، اتهامات جدید به نامبرده وارد خواهد شد.

اقدامات شریف از شنبه گذشته آغاز شد. یعنی پس از اینکه اتومبیل شورلت مالیبوی نامبرده از مانع ایجاد شده توسط پلیس عبور کرده و با افسر پلیس 48 ساله به نام مایک پرنیک برخورد کرد. پس از آن راننده از اتومبیل پیاده شده و پس از وارد کردن چندین ضربه چاقو به افسر پلیس، از محل فرار کرد. چند ساعت بعد، پلیس یک ون U-Haul را در شمال شهر متوقف کرده و متوجه شباهت اسمی راننده ون با صاحب اتومبیل شورلت مالیبو شد.

راننده U-Haul هنگامی که متوجه شد از سوی پلیس شناسایی شده، به سرعت اتومبیل را حرکت داده و در حین حرکت در خیابان Japer Avenue و 107th Street،  به عمد، عابران پیاده را زیر گرفت. اتومبیل مورد اشاره دقایقی بعد در تقاطع 100th Avenue و  106th Sreetواژگون و راننده بازداشت شد. عابران پیاده، دچار جراحاتی مانند شکستگی بازو و خونریزی مغزی شدند.

شریف در سال 2012 به عنوان پناهجو به کانادا وارد شد و با تقاضای پناهندگی وی موافقت شد. متهم سه شنبه 3 اکتبر در دادگاه ادمونتون حضور یافت. قاضی لورا استیونس، جلسه بعدی دادگاه را به 6 هفته بعد موکول کرد تا شریف فرصت کافی برای انتخاب وکیل برای خود را داشته باشد. متهم 14 نوامبر مجددا در دادگاه حاضر خواهد شد.

اتهامات جنایی در حالی به شریف وارد شده است که دو سال قبل از او به عنوان تهدید تروریستی نام برده شده بود و پلیس نیز از عقاید افراط گرایانه وی اطلاع داشت. اما اقدامی به عمل نیاورد.

گفته می شود که او در سال 2011 در آمریکا بسر می برد و قاضی اداره مهاجرت آمریکا حکم اخراج و استرداد شریف به سومالی را صادر کرده بود. اما شریف قبل از به اجرا در آمدن حکم ناپدیده شده و در سال 2012 از کانادا سر در آورد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *