مقالاتمقالات اقتصادی

ضعیف‌تر شدن جایگاه ترامپ: حالا کانادا می‌تواند در NAFTA امتیاز بگیرد

در میانه‌ مذاکرات بی‌پایان بر سر <موافقت‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی> یا NAFTA، به نظر می‌رسد که <کانادا> دوباره با اولتیماتومی تازه از سوی <واشنگتن> روبرو شده است؛ دولت آمریکا به <کانادا> می‌گوید: یا تا آخر این ماه، قرارداد را امضا کن و یا اینکه آن را به قراردادی که تنها تجارت میان آمریکا و <مکزیک> را شامل می‌گردد، تبدیل خواهیم کرد.

اما در واقع، نه اولتیماتومی وجود دارد و نه ضرب‌الاجلی و تاخیر در تصمیم گیری، نتایج وخیمی برای <کانادا> به دنبال نخواهد داشت. <اتاوا> همچنان می‌تواند با صبر و درایت، مذاکرات را به پیش ببرد و این روش، به احتمال زیاد به نفع کشور خواهد بود. علت این است که اهمیت جایگاه <ترامپ> و در نتیجه‌ آن، قدرت چانه‌زنی او، همچنان در حال کاهش است. برخی مقامات کانادا نیز، به درستی پیش‌بینی کرده‌اند شرایط معامله، به زودی به سود <کانادا> تغییر خواهند کرد.

احتمال دارد که در این شرایط، <کانادا> تصمیم بگیرد که مذاکرات را به سرانجام برساند، اما در واقع فشاری برای گرفتن این تصمیم، بر دولت وارد نیست. حمایت از رئیس‌جمهور نابالغ آمریکا، همین حالا هم به شدت پایین است و در هنگامه‌ انتخابات میان دوره‌ای، این میزان، حتی پایین‌تر هم خواهد آمد. اما ضربه‌ نهایی به پیکر این رئیس‌جمهور، هنگامی وارد خواهد شد که <مولر> بازرس ویژه، گزارش خود را، که بی‌شک به محکومیت <ترامپ> خواهد انجامید، منتشر کند. رئیس‌جمهور آمریکا، به زودی در باتلاقی که خود ساخته، غرق خواهد شد.

مذاکرات برای NAFTA، قرار است هفته آینده از سر گرفته شود. اگر چنین شود، گردهمایی در خاک <کانادا> انجام خواهد شد. به این ترتیب، سرانجام زمان آن خواهد رسید که به جای اینکه <کریستیا فریلند> وزیر امور خارجه، هفته‌ای یک بار مجبور شود برای گفتگوها به <واشنگتن> برود، آمریکایی‌ها به <اتاوا> بیایند. <کانادا> دیگر نباید در چانه‌زنی دست پایین را بگیرد. هنگامی که <مکزیک> می‌خواست قرارداد را امضا کند، مقامات ایالات متحده به <مکزیک> رفتند. اما در حالی که خانم <فریلند>، نیمی از سال کاری خود را در <واشنگتن> یا در هواپیما گذراند، <رابرت لایتیزر> مذاکره‌گر آمریکا، حتی به ندرت از مرز شمالی رد می‌شود.

دولت <ترودو> باید با آرامش، در انتظار انتخابات میان دوره‌ای پارلمان ایالات متحده بماند که به احتمال خیلی زیاد، اکثریت صندلی‌های مجلس نمایندگان را نصیب دموکرات‌ها خواهد کرد. در این صورت، احتمال اینکه <دونالد ترامپ> بتواند قرارداد NAFTA را تغییر داده و بدون امضای <کانادا>، آن را از تصویب کنگره بگذراند، نزدیک به صفر خواهد بود.

برخی نگرانند و می‌گویند که اگر آقای <ترودو> همین حالا، با شرایط آمریکا کنار نیاید، رئیس‌جمهور آمریکا، که رفتارش مانند یک بمب ساعتی است، ممکن است تعرفه‌هایی را که در تهدیدهایش از آنها سخن گفته بود، وضع کند. اما این اتفاق نخواهد افتاد. آقای <ترامپ>، گرچه بسیار غیرمنطقی است، اما پیش از انجام این تصمیم از آن صرف‌نظر خواهد کرد و تا این حد جلو نخواهد رفت.

<اتاوا> همچنان ممکن است در ماه جاری، بتواند به یک تفاهم خوب تجاری دست یابد. مذاکره‌کنندگان کانادایی، اکنون حاضرند در مورد مشکل تجارت محصولات لبنی، کمی عقب‌نشینی کنند، اما آنها همچین باید روی کنار آمدن با مکانیزم حل اختلافی که اکنون در جریان است نیز، کار کنند. مساله‌ این مکانیزم و محل حل اختلافات، نباید به صرف‌نظر از قرارداد منجر شود. مشکلی که <کانادا>، با پذیرش دادگاه‌های آمریکایی، برای حل اختلافات بر سر تجارت با <مکزیک> دارد، به این دلیل جدی شده، که هر دو طرف، نتایج خوبی را که از استفاده از این مکانیزم عایدشان شده، نادیده می‌گیرند. و به همین دلیل است که حالا <مکزیک> از مواد ماده 19 لایحه حل اختلافش با آمریکا، پشیمان شده است.

البته ما تا این لحظه هنوز نمی‌دانیم که آمریکایی‌ها، چه خواسته‌هایی را در مذاکرات مطرح خواهند کرد. برخی گمانه‌زنی کرده‌اند که آنها خواستار حذف بخشی از مواد مربوط به مصونیت فرهنگی، خواهند شد. بسیاری از مذاکره‌کنندگان کانادایی نیز، این گمانه‌زنی‌ها را تایید کرده‌اند. اگر این موضوع درست باشد، این مساله موانعی جدید را بر سر توافق تجاری خواهد گذاشت. در این صورت، برای <اتاوا> بهتر است که فعلا کنار بنشیند و منتظر تغییر توازن سیاسی در کنگره <آمریکا> باشد.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. به نظر میزسد که تحریرکننده این گزارش موفقیتهای رییس جمهور امریکا و محبوبیتش را ندیده و رشد اقتصادی امریکا را نمی بیند و یا نمی خواهد ببیند . کاهش میزان ارزش دلار کانادا در مقابل دلار امریکا و با رشد اقتصادی و ارزش بازار بورس خود گویای توان مندی امریکا است . اگر واقع بین باشیم تنها با خروج شرکتهای ماشین سازی امریکا از خاک کانادا باید منتظر سرنوشت مثل شهر detroit برای کانادا و بخصوص انتاریو بود بهتر است نویسنده و جاستین تردو را از خواب خوش بیدار کنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان