اخباراخبار جهان

ضرر و زیان چند میلیارد دلاری دانشگاه های کانادا به دلیل پاندمی کووید-19 

 

مونترال – به نقل از کندین پرس و به پیش بینی اداره آمار کانادا، دانشگاه های کشور در سال جاری به دلیل همه گیری کووید-19، ممکن است 3.4 میلیارد دلار ضرر و زیان بدهند. دلیل عمده آن کاهش تعداد دانشجویان خارجی است. 

در گزارش اخیر اداره آمار کانادا، کسری بودجه دانشگاه ها برای سال تحصیلی 21-2020 تخمین زده شده است. 

شهریه تحصیلی بخش عمده درآمد دانشگاه ها را تشکیل می دهد. در سال تحصیلی 14-2013، شهریه 24.7 درصد و در سال تحصیل 19-2018، حدود 29.4 درصد از بودجه موسسات آموزش عالی را تشکیل داد. 

بیشترین درآمد دانشگاه ها، یعنی 45.8 درصد، از محل دولت تامین می شود. 

به گفته اداره آمار کانادا، دلیل افزایش سهم شهریه تحصیلی، تحصیل شمار فزاینده دانشجوی خارجی در کشور بود. مبلغ شهریه برای دانشجویان خارجی، تقریبا 5 برابر بالاتر از شهروندان کانادایی است. 

 

 

در سال های 18-2017، دانشجویان خارجی 40 درصد از کل شهریه های دانشگاه ها را پرداخت کردند. 

به دلیل کاهش شمار دانشجویان خارجی، دانشگاه های کشور بین 377 میلیون تا 3.4 میلیارد دلار (0.8 درصد تا 7.5 درصد) از کل درآمد خود را از دست خواهند داد. 

اداره آمار، پیش بینی خود را بر اساس تعداد مجوزهای تحصیلی صادر شده توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا، انجام داده است.

در سال 2020، تعداد مجوزهای تحصیلی صادر شده 58 درصد کاهش داشت. اعتبار 13 درصد از مجوزهای صادر شده هم در سپتامبر سال جاری به پایان رسید. 

به پیش بینی اداره آمار، میزان ثبت نام دانشجویان کانادایی طی سال جاری نیز ممکن است کاهش یابد. 20 درصد از دانشجویان 17 تا 24 ساله ای که مارچ گذشته به تحصیل اشتغال داشتند، مایل به بازگشت به دانشگاه ها نیستند. 

وندی ترین، از مدیران انجمن Universities Canada، گفت که برای برآورد دقیق تاثیر پاندمی بر بودجه دانشگاه ها یا میزان ثبت نام، زود می باشد. وی در عین حال، CERB یا مزایای اضطراری پرداخت شده از سوی دولت فدرال را در کمک به دانشجویان و خانواده های آنها موثر دانست. 

به گفته ترین، دانشگاه ها با وفق دادن خود با شرایط پاندمی، امکان ادامه تحصیل از راه دور را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده اند. این شیوه، به حفظ گروه بزرگی از دانشجویان خارجی کمک کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست