صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / صاحب خانه های تورنتویی سرگردان بین روند خرید و فروش

صاحب خانه های تورنتویی سرگردان بین روند خرید و فروش

banner-niazmandiha2

اگر کسی اخیرا موفق شده بود پس از چندین بار ناکامی در تورنتو ملک مسکونی بخرد، باید جشن می گرفت. اما اوضاع تغییر کرد. یعنی این شادی تنها تا زمانی ادامه داشت، که می خواست ملکی را که از پیشترها داشت، بفروشد. کمااینکه مانو سینگ مشاور ملک و املاک ساکن تورنتو که برای شرکت معاملات املاک رایت ات هوم  کار می کند، می گوید در چندین سال گذشته زوج های جوان بیش از اندازه در واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی به سر می بردند. زیرا بهای خانه در مقایسه با آپارتمان چنان به سرعت افزایش یافت، که این زوج ها چاره ای جز ماندن در همان واحدهای مسکونی نداشتند. در عین حال به سبب عادت کردن به زندگی راحت در اینگونه واحدها، نمی خواستند در حومه های شهر خانه بخرند و به آنجا نقل مکان کنند. بااینهمه پس از اقامت طولانی در واحدهای مورد اشاره به این نتیجه می رسیدند، که دلشان می خواهد در خانه ای حیاط دار زندگی کنند.

اما یکی از این زوج ها که از مشتریان مانو سینگ بودند، در برابر خریداران دیگر – رقبایی قوی تر- باختند. کمااینکه در پایان همان ماه با صاحب خانه ای در مورد ملکش به بهای یک میلیون و 100 هزار دلار- البته با تخفیف 50 هزار دلاری- به توافق رسیدند. به همین سبب از خوشحالی سر از پا نمی شناختند. اما به مشکلی غیرقابل پیش بینی برخوردند. زیرا هنوز باید در واحد مسکونی دو اتاق خوابه خودشان در مجتمعی در خیابان یانگ که شرایط بسیار خوب و از جمله چشم اندازی به دریاچه انتاریو داشت، خرده کاری هایی انجام می شد. در دوازدهم آپریل یعنی هشت روز پیش از آن که دولت استان انتاریو مقررات نوین بازار مسکن را اعلام کند، واحد مسکونی مشابه ملک این زوج که صاحبش آن را به بهای 799 هزار دلار برای فروش گذاشته بود، به 821 یعنی 122 هزار دلار بیش از مبلغ درخواستی به فروش رفته بود. بنابراین زوج مربوطه هم اطمینان داشتند، واحد مسکونی شان به راحتی فروخته خواهد شد. اما زمانی که خرده کاری های مورد نظر صورت گرفت، اوضاع بسیار تغییر کرده بود. یعنی در حالی که پیشتر واحدهای مسکونی با شرایط بسیار نامناسب تر فورا به فروش می رسیدند، واحدهایی با شرایط خوب مانند ملک آنها 30 تا 40 روز در بازارعرضه باقی می ماندند، بدون اینکه به فروش برسند.

 

 

بنابراین مانو سینگ و زوج مورد اشاره برآن شدند، که همان بهای 799 هزار دلار را برای واحد مسکونی این دو در نظر بگیرند. در همان شب سه خریدار برای ابتیاع آن اظهار تمایل کردند، و سرانجام با یکی از آنها در مورد مبلغ 850 هزار دلار به توافق رسیدند. اما تنها چند هفته بعد خریدار بالقوه توانست، واحدی تقریبا مشابه را به 75 هزار دلار کمتر پیدا کند. البته زوج مربوطه هم موفق شدند، به شکلی گلیم خود را از آب بیرون بکشند. اما مرتب با مشاور اخد وام و موسسه پرداخت کننده وام در تماس بودند. مانو سینگ در این پیوند خاطرنشان می کند: از نظر مالی چنین تغییری بسیار مهم است. زیرا در مورد خانه هم، همین روند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در عین حال چنین روندی برای آن دسته از افراد که ابتدا ملکی را می خرند و سپس ملک خود را می فروشند، مشکل ایجاد می کند. کمااینکه مانو سینگ که سال ها همواره به مشتریانش توصیه می نمود ابتدا ملکی را بخرند و بعد ملک خود را بفروشند، فکر می کند شاید باید در این باره تجدید نظر نمود. البته در این مورد نیز، استثناء وجود دارد. مثلا اگر خریدار در پی ابتیاع ملکی ویژه، با شرایط استثنایی، و در منطقه ای خاص بوده، و پول کافی هم در دست داشته باشد، همچنان فرمول پیشین یعنی خرید پیش از فروش کارساز است. اما اگر میزان پولش محدود بوده و در پی سودی معین باشد، فروش پیش از خرید کمتر مخاطره آمیز است.

البته عوامل دیگر مانند اینکه خریدار برای مدتی از امکان اجاره محلی برخوردار باشد و یا بتواند در چنین زمانی نزد والدین خود زندگی کند نیز، در تصمیم گیری موثرند. زیرا فروشندگان باید در باره این امکان هم که ملک شان به فروش نرود، گزینه های دیگری را در نظر داشته باشند.

بنابراین به گفته مانو سینگ این روزها که خریداران دست بالا را دارند، افراد نه تنها باید در مورد وضعیت مالی حساب و کتاب دقیق داشته باشند، بلکه لازم است به جزئیات دیگری مانند روز رفتن به محضر نیز بیشتر دقت کنند. کمااینکه می افزاید: زمانی که قدرت اندکی جا به جا می شود، امکان دارد فروشندگان نتوانند تاریخ مورد نظر خود برای رفتن به محضر را تعیین کنند.

اظهارات اسکات اینگرام مشاور املاک شاغل در شرکت معاملات املاک قرن بیست و یکم نیز، گفته های مانو سینگ را تایید می کند. کمااینکه بر اساس این اظهارات از جمله در اواسط ماه جون تنها 36 درصد خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) به بیش از مبلغ مورد نظر فروشنده به فروش رفتند. حال آن که این میزان در اوایل ماه آوریل 84، و در برهه مشابه سال گذشته 66 درصد بود. جالب اینکه وضع واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی بهتر بوده است. کمااینکه در همان اواسط ماه جون، چنین میزانی برای اینگونه واحدها 39 درصد بود.

 

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *