مقالاتمقالات پزشکی

شیوع سکته‌ مغزی در سنین زیر 50 سال و نشانه‌های آن

اخبار بستری شدن لوک پری بازیگر تلویزیونی در بیمارستان به خاطر سکته مغزی و سپس مرگ نابهنگام او، بسیاری از دوستان و هواداران او را در بهت فرو برد. یکی از سوال هایی که پس از مرگ او پرسیده می‌شد، این بود که چطور کسی در سن و سال آقای پری یعنی 52 سالگی، می‌تواند دچار سکته‌ مغزی شود؟
اما آنچه که مردم در نظر نمی‌گیرند این است که سکته‌ مغزی، عارضه‌ بسیار شایعی است. دکتر مایکل هیل مدیر بخش سکته‌های مغزی بیمارستان Foothill در کلگِری می گوید شیوع این عارضه آنقدر بالاست که از هر چهار نفر، یک نفر در طول دوران زندگی، آن را تجربه خواهد کرد. او می‌افزاید که در مورد حدود 15 درصد از این افراد، سکته پیش از رسیدن به 50 سالگی روی خواهد داد.

دکتر هیل توضیح می دهد که عواملی که به این سکته می‌انجامد، در افراد جوان تر و پیرتر یکسان نیستند. در بیماران 65 سال و بالاتر، سکته‌ مغزی معمولا ارتباطی مستقیم با شرایط جسمی درازمدتی دارند که فرد در زندگی خود دارد؛ مانند فشار خون بالا و یا سابقه مصرف سیگار. تاثیرات این مسایل، در طول ده‌ها سال بر روی هم انباشته شده، به سرخرگ آسیب می‌زند و سرانجام به انسداد و یا ترکیدگی این رگ‌ها می‌انجامد.

در بیماران جوان تر، فاکتورهایی همچون بالا بودن فشار خون، هنوز زمان کافی نداشته‌اند که آسیب‌های جدی به بدن وارد کرده و به سکته منجر شوند. دکتر هیل می‌گوید سکته در این گروه، بیشتر به جراحات (مانند آسیب‌هایی که در تصادفات به گردن وارد می‌شود) و یا مصرف مواد مخدری مانند کوکائین، مرتبط است. در برخی موارد، جوانانی که به مصرف شدید سیگار و یا مواد مخدر می‌پردازند، ناراحتی‌های دیگری همچون دیابت و کلسترول بالا هم دارند، که خطر بروز این عارضه را، باز هم بالاتر می‌برد.
دکتر هیل می‌گوید او مرتبا بیمارانی را می‌بیند که 50 ساله یا جوان تر هستند و دچار سکته‌ مغزی شده‌اند. او، اخیرا یک زن جوان را مداوا کرده، که در دوران کودکی به بیماری دیابت مبتلا بوده، و انباشت عوارض و آسیب‌های این بیماری، به سکته‌‌ او در بزرگسالی انجامیده بود. او که همچنین استاد عصب‌شناسی دانشگاه کلگری است، می‌گوید خبر خوب این است که در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری در درمان چنین سکته‌هایی به دست آمده است. به این ترتیب اکنون، بیمارانی که دچار سکته مغزی می‌شوند، در صورت مراجعه‌ به موقع به بیمارستان، می‌توانند کاملا درمان شوند.
بیشتر این سکته‌ها Ischemic هستند، بدین معنی در آنها، سرخرگ‌هایی که به مغز خونرسانی می‌کنند، مسدود می‌شوند و حدود 15 درصد Hemorrhagic هستند، که زمانی روی می‌دهند که رگ‌ها دچار ترکیدگی شده و به ریختن خون در داخل مغز، منجر می‌شوند. سکته‌های Ischemic را معمولا با داروهای ضد انعقاد خون درمان می‌کنند، که لخته‌ خون داخل رگ‌ها را از بین برده و جریان خون به مغز را، دوباره برقرار می‌کنند. اما این داروها تنها در صورتی اثر می‌کنند که ساعاتی پس از نمودار شدن عوارض سکته، مصرف گردند.

به همین خاطر است که متخصصین جامعه‌ پزشکی، بر اهمیت آموزش عمومی برای شناخت نشانگرهای سکته‌ مغزی، تاکید می‌کنند. این کارشناسان، برای توصیف نشانه‌های سکته از واژه‌ FAST استفاده می‌کنند، که از حرف نخست واژه‌های Face، Arms، Speech و Time تشکیل شده است. چهره‌ آویزان شده و بی‌حس، ناتوانی در بلند کردن هر دو دست و به کار بردن واژه‌های بی‌معنا، همه از علائم سکته مغزی هستند. اما مساله مهم دیگر، زمان است، چرا که رساندن یک شخص سکته‌کرده به مراکز درمانی و آغاز فوری درمان، برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از سکته، امری حیاتی است.
دکتر هیل خاطرنشان می کند که دانستن نشانگرهای سکته، نه برای حفظ جان خود شما، بلکه برای حفظ جان دیگران، ضروری است. او می‌گوید: دانستن علائم سکته، می‌تواند به شما قدرت نجات زندگی مادر، خواهر، برادرتان و یا همکارتان را بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان