اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

شکایت شرکت های داروسازی کانادا از دولت فدرال به دلیل سیاست کاهش قیمت دارو 

اتاوا- مسوولین 5 شرکت معظم داروسازی جمعه گذشته شکایت خود بر علیه دولت فدرال را به جریان انداختند. آنان با این کار مطابقت تصمیم اخیر دولت فدرال برای کاهش قیمت دارو با قانون اساسی کانادا را زیر سوال برده و قصد مبارزه همه جانبه با دولت لیبرال تا قبل از انتخابات 21 اکتبر را دارند. 

شکایت مورد اشاره توسط چند شاخه کانادایی شرکت های آمریکایی Merck & Co، Inc. Janssen  (متعلق به Johnson & Johnson)، شرکت های آلمانی Bayer AG و Boehringer Ingelheim و شرکت فرانسوی Servier Inc. به دادگاه عالی کبک ارجاع شده است. 

این شکایت در حالی به جریان افتاده که دولت فدرال برنامه خود برای کاهش قیمت دارو در کشور را جزو کمپین انتخاباتی اش قرار داده است. 

هم اکنون هزینه دارو در کشور توسط بیمه های خصوصی و دولتی پوشش داده می شود. دولت های استانی و فدرال انواع مختلف پوشش بیمه دارویی را به کارکنان خود ارائه می کنند. دولت فدرال با معرفی برنامه جدید، خواهان کاهش هزینه دارو برای کارکنان، شرکت های بیمه و دولت می باشد. اما این اقدام به زیان شرکت های داروسازی بوده و از میزان سوددهی کم می کند. 

بر اساس تصمیم دولت فدرال که از 1 جولای 2020 به اجرا گذاشته خواهد شد، برای قیمت دارو سقف حداکثر تعیین شده است. مسوولین پنج شرکت دارویی مورد اشاره با صدور بیانیه های جداگانه مدعی شدند که تا قبل از این دولت های استانی اختیار قانونگذاری درباره قیمت دارو را داشتند و نه دولت فدرال. در بیانیه Merck Canada آمده است: قوانین جدید دسترسی کانادایی ها به داروهای نوین و موثر را محدود می کند. Janssen نیز ادعای مشابه را مطرح کرده است. 

 

 

سازمان Innovative Medicines Canada که نمایندگی شرکت های داروسازی در کانادا را به عهده دارد، کاهش قیمت دارو را عامل بی انگیزه شدن شرکت های داروسازی به سرمایه گذاری روی داروهای نوین، انجام تحقیقات علمی و آزمایشات بالینی داروهای جدید می دانند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *