مقالاتمقالات اجتماعی

شواهد مبنی بر عدم موفقیت آموزش مسایل جنسی در مدارس

برگرفته شده از نشریه زنان واقعی کانادا

موسسه پژوهش و ارزشیابی آمریکا در مورد تاثیرات آموزش مسایل جنسی در مدارس یک بررسی همه جانبه انجام داد، که با پشتیبانی مالی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، و پروژه موسوم به پیشگیری از بارداری نوجوانان این کشور، صورت گرفت.

این بررسی شامل مطالعات در مورد سه دهه آموزش مسایل جنسی و در مجموع 103 پژوهش درباره مطالعات چنین آموزشی در مدارس می شد، که 60 مورد در مدارس آمریکایی و 103 مورد دیگر در مدارس غیرآمریکایی انجام شده بود. در این اقدام مواردی مانند پیشگیری از بارداری با کاندوم و به ویژه استفاده مداوم از آن، و همچنین بیماری های مقاربتی، مدنظر قرار داشتند.

یافته های کلیدی

  1. بررسی 103 مورد مذکور نشان داد تنها 6 مورد موفقیت آمیز بودند، که فقط یکی از آنها از سوی یک نهاد مستقل ارزشیابی صورت گرفته بود.
  2. عدم موفقیت برنامه های آموزش مسایل جنسی در حوزه های کلیدی سر به 87 درصد زد.
  3. در 16 بررسی 22 مورد از تاثیرات زیانبار این برنامه ها مانند افزایش رفتارهای مخاطره آمیز جنسی، بیماری های مقاربتی، یا بارداری، وجود داشت.
  4. تنها یکی از 103 بررسی نشانگر کاهش بارداری نوجوانان بود، و یکی دیگر کم شدن بیماری های مقاربتی را نشان داد.
  5. هیچ نشانه ای دال بر تاثیر این آموزش ها بر افزایش استفاده از کاندوم وجود نداشت.

نتیجه گیری

بررسی مورد اشاره شواهدی به دست داد، که برخلاف چیزی است که معمولا گزارش می شود. به عبارت دیگر این بررسی سه دهه ای نشان می دهد، که آموزش مسایل جنسی فراگیر در مدارس سراسر جهان یک راهبرد موثر عمومی نبوده است. بلکه برعکس آشکار شده که این آموزش بیش از آن که موفقیت باشد، ناکامی است. در عین حال نتایج زیانباری هم داشته است.

چرا آموزش مسایل جنسی ناکام مانده، و زیانبار می باشد؟

البته امکان دارد، نیت پشتیبانان آموزش مسایل جنسی خوب باشد. اما واقعیت این است، که اینگونه برنامه ها راه حلی برای آسیب های جنسی از جمله سوء استفاده از نوجوانان ارائه نمی دهند. بلکه برعکس در گسترش این واقعیت که بین احساسات واقعی و عشق با سوء استفاده تفاوت وجود دارد، موفق نبوده اند. زیرا آموزش می دهند، که هیچ گونه هنجار جنسی وجود ندارد. همچنین تمامی شکل های رفتارهای جنسی به شرط اینکه با رضایت طرفین صورت بگیرند، عادی و قابل انتظار هستند. در عین حال این انتظار و برداشت را ایجاد می کنند، که نوجوانان روابط الله بختکی جنسی خواهند داشت. زیرا داشتن یک سری از این روابط را به صورت بخشی عادی از بزرگ شدن به تصویر می کشند. به شرط اینکه اینگونه روابط با رضایت طرفین صورت بگیرند.

نتیجه اینکه برای افراد کم سن و سال تر گزینه مناسبی جهت کمک برای انتخاب یکی از روش های گوناگون زندگی وجود ندارد. بنابراین گزینه های آنان الله بختکی، براساس هوس، افکار و احساسات آنی، صورت می گیرد. یعنی در هنگامی که تمامی گزینه های جنسی دارای ارزش یکسان معرفی می شوند، برای این گروه سنی درک سنجه های اخلاقی گوناگون و پیامدهای روش های مختلف زندگی، مشکل می شود.

سرانجام اینکه از آنجا که برنامه های آموزش مسایل جنسی در مدارس هدف تلقی می گردند، از مفاد جنسی صریح استفاده می کنند که منجر به نقض اخلاق و حیای جوانان می شود. زیرا چنین برنامه هایی آنها را از معصومیت طبیعی از جمله آزادی از افکار، تصاویر، خواسته ها و رفتارهای جنسی محروم می کند، و…

چکیده اینکه این برنامه ها یک سبک زندگی فاقد اخلاق را تشویق، و در نتیجه ایستادگی در برابر سوء استفاده جنسی و غریزه ها را برای جوانان دشوار می نمایند.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان