مقالاتمقالات اجتماعی

شش راهبرد شبکه ای کارساز برای زنان مهاجر کارجو

دارینه بنامارا- کارشناس تساوی جنسیتی و کوشنده حقوق زنان

سخت کوشی به موفقیت منجر می شود، درست است؟ خیر، غلط است. در سال 2013 به عنوان مقیم دائم در کانادا مستقر شدم. به سرعت به سازمان هایی پیوستم و در برنامه هایی مشارکت کردم، که باور داشتم به بهترین شکل ممکن مرا به شغل رویایی ام پیوند خواهند داد. اما پس از مدتی دریافتم به هر کسی که می رسم، می گوید اگر در پی یافتن شغلی خوب هستم، به شبکه نیاز دارم. اما من با فعالیت شبکه ای آشنایی نداشتم. بااینهمه به این درک و برداشت رسیده بودم، که فعالیتی است که برای موفقیت به آن نیاز دارم. بنابراین در پی یافتن رخدادهای مربوطه رفتم، و در شمار زیادی از آنها شرکت کردم. اما این اقدامات برایم کارساز و نتیجه بخش نشد. چراکه از رموز اصلی آگاهی نداشتم…. اینک مایل نیستم، سایر زنان مهاجر آن تجربه طولانی و تا مدت ها بی فایده را به شخصه امتحان کنند. بنابراین حاصل تجربیات خود را در شش راهبرد شبکه ای کارساز و نتیجه بخش به آگاهی آنها می رسانم.

 

  • آماده بودن

 

ضرورتی ندارد، که در همه رخدادها شرکت کرد. اما در آنهایی که انسان حس می کند حضورش لازم است، باید به شکلی آماده شرکت نماید. گفته می شود اشتیاق برای یادگیری مداوم، نخستین گام موفقیت آتی افراد است. برای این کار باید فهرستی از ده نفر مشخص تهیه نمود، که انسان می خواهد با آنها تماس برقرار کند. سر زدن به لینکدین و مشاهده صفحه تجاری- حرفه ای/ پروفایل افراد مورد نظر، جستجو برای منافع و دیدگاه های مشترک، و همچنین ارتباطات مشترک، به انسان یاری می رساند، تا بتواند با این افراد سر صحبت را باز کند، احساس راحتی بیشتری داشته باشد، و بی تردید نتایج بهتری از حضور خویش بگیرد.

 

  • تمرین برای عرضه مناسب مهارت ها و شایستگی ها

 

برخی از زنان بر این باورند که اگر مهارت ها و شایستگی های خود را عرضه کنند، کارشان حالت لاف و منم زدن به خود می گیرد. اما باید در نظر داشت که چنین کاری نه عرضه ویژگی های فردی، که بیان توانایی هایی است که برای کار و بار مورد نظر مفید می باشد. اما اگر عرضه نشوند، از چشم همه و از جمله کارفرمایان بالقوه پنهان می مانند.

 

  • مراقبت از زبان بدن

 

باز کردن سر صحبت با کسی که دست به سینه ایستاده و سرش را پایین انداخته، مشکل است. بنابراین داشتن حالت گشاده رویی، بالا گرفتن سر و… سبب می شود، دیگران به این نتیجه برسند، که فرد مورد نظر برای صحبت و تبادل نظر آمادگی دارد. داشتن زبان بدنی مناسب از جمله برقراری ارتباط چشمی، تایید سخنان گوینده با تکان دادن سر، گوش کردن دقیق به اظهارات دیگران و دادن پاسخ مناسب، و… کارهای کوچکی هستند، که تاثیرات بزرگی دارند.

 

  • دادن پیش از دریافت

 

کار شبکه ای نیز مانند انواع گوناگون تعامل های انسانی رابطه ای دوجانبه از دادن و گرفتن است. اگر کسی تنها به فکر گرفتن باشد، نمی تواند موفق شود. زیرا این ویژگی دیگران را در موضع مخالف وی قرار می دهد. از دیگر سو کسانی که در حلقه های اجتماعی خویش اهل دادن هستند، طبیعتا به سود خود هم عمل می کنند. کمااینکه از قدیم گفته اند، هر دادنی یک گرفتنی دارد/ با هر دستی بدهی، با همان دست پس می گیری.

 

  • دوری نکردن از مردان

 

بسیاری از زنان تنها در رخدادهایی حضور پیدا می کنند، که تمامی شرکت کنندگان آنها را زنان تشکیل می دهند. کاری که سبب محدودیت شبکه آشنایی، و در نتیجه کاهش فرصت های مناسب می شود. فراتر اینکه واقعیت این است، که شمار مردان در دنیای کار و بار بیشتر از زنان می باشد. بنابراین باید راهبرد درستی داشت، و میزان افراد شبکه خود را اعم از زن و مرد تا جایی که امکان دارد، افزایش داد.

 

  • پیگیری

 

همه می دانیم، که پیگیری رمز دستیابی به موفقیت حاصل از تلاش های شبکه ای است. بااینهمه بسیاری از افراد این مهم را نادیده می گیرند. در حالی که گام درست این است که در راه ایجاد ارتباط با اشخاص توانا و موثر، از پای ننشست. از جمله اینکه کارجو نباید منتظر باشد، تا دیگران برایش ای-میل بفرستند، و یا از طریقی دیگر در پی تماس با او برآیند. بلکه باید ابتکار عمل را به دست بگیرد، ایمیل بفرستد، و زمانی را برای دیدار دوباره پیشنهاد کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0