صفحه اصلی / اخبار / شانس بالاتر پناهندگان سوری دارای اسپانسر خصوصی برای یافتن شغل

شانس بالاتر پناهندگان سوری دارای اسپانسر خصوصی برای یافتن شغل

تورنتو- بر اساس گزارش مورخ ژانویه 2017 وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، احتمال پیدا کردن کار توسط پناهندگان سوری که با حمایت مالی گروه ها و نهادهای خصوصی مانند کلیسا و سازمان های خیریه به کشور وارد شده اند، 5 برابر بیشتر از پناهندگان تحت حمایت دولت می باشد.

در این گزارش که از طریق قانون <دسترسی به اطلاعات> در اختیار Toronto Sun قرار گرفته و برای عموم مردم منتشر شده، آمده است که کانادا در سال 2016، 46 هزار و 321 پناهجو را پذیرفت که در مقایسه با یک سال قبل از آن افزایش 136 درصدی را نشان داد. این سند همچنین شامل نتیجه ارزیابی است که نوامبر 2016 در مورد پناهنده های تازه وارد سوری انجام شد. بررسی ها نشان داد که 53 درصد از پناهندگان دارای اسپانسر خصوصی قادر به پیدا کردن کار در کانادا شده اند، در حالی که تنها 10 درصد از پناهندگان تحت حمایت دولت در یافتن شغل موفق بودند. این یعنی 9 نفر از هر 10 پناهنده سوری تحت حمایت دولت ترودو بیکار هستند.

آشنایی و تسلط به زبان برای پیدا کردن کار لازم است. عدم تسلط به زبان های محلی موانع جدی را برای تازه واردین ایجاد می کند. چه در یافتن شغل و چه در ادغام صحیح در جامعه کانادا. ارزیابی های انجام شده در مورد پناهندگان سوری، حاکی از شکاف قابل توجه بین سطح دانش زبان انگلیسی یا فرانسه پناهندگان دارای اسپانسر خصوصی و دولتی می باشد. 83 درصد از پناهجویان منتخب دولت برای اسکان مجدد در کشور، فاقد دانش زبان انگلیسی و یا فرانسه می باشند. تنها 17 درصد از پناهندگان تحت حمایت دولت، از مهارت های زبانی ابتدایی در یکی از زبان های رسمی کانادا برخوردار بودند.

در مقابل، 81 درصد از پناهندگان سوری دارای اسپانسر خصوصی به یکی از دو زبان رسمی کشور آشنایی دارند.

این ارزیابی همچنین نشان داد که پناهندگان سوری دارای اسپانسر خصوصی، تحصیل کرده ترین پناهندگان در بین تمامی پناهندگان پذیرفته شده در کشور می باشند.

بر اساس قوانین کانادا، سازمان های خیریه، کلیساها و خانواده ها می توانند با تامین هزینه های مورد نیاز، به طور مستقیم پناهندگان را اسپانسر شده و به کشور بیاورند. پناهندگان دارای اسپانسر خصوصی به جای تکیه بر منابع دولتی، بر روی میزبان خود تکیه کرده و تحت حمایت مالی یک ساله آنها به تقویت مهارت های زبانی یا حرفه ای خود می پردازند.
مشکل اینجاست که علیرغم موفقیت آمیز بودن برنامه اسپانسرشیپ خصوصی پناهندگان و درخواست های مکرر اسپانسرها از دولت برای تسریع فرایند بررسی تقاضاهای پناهندگی با اسپانسرشیپ خصوصی، دولت ترودو بیشتر بر روی برنامه دولتی متمرکز شده و باعث شد بسیاری از اسپانسرهای خصوصی علیرغم داشتن آمادگی کامل برای پذیرفتن پناهندگان، ماه ها برای ورود پناهندگان شان منتظر بمانند.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *