اخباراخبار کانادا

سیستم درمانی کانادا از دهه شصت همچنان درجا می زند!

تورنتو- هنگامی که پتی دگویا، چند ماه بعد از زایمان سومین فرزندش، یکی از پاهایش را در اثر ابتلا به سرطان از دست داد، امیدوار بود که بیمه درمانی همگانی کانادا امکانات لازم جهت بهبودی هرچه سریعتر را در اختیارش قرار بدهد. اما عدم حمایت سیستم از دگویا سبب ورشکستگی او و ابتلایش به افسردگی شدید شد. امروز دگویا به لطف دوستان و اعضای خانواده و خیرخواهان ناشناس، صاحب پای مصنوعی شده است. اما سوال این است که چرا سیستمی که ادعای حمایت از دگویا و امثال او را دارد، حمایت اش را از وی دریغ کرد.

مایکل لا، استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید: سیستم درمانی کانادا در دهه 1960 طراحی شده است. امروز همین سیستم، آسیب پذیرترین شهروندان  کشور را در برابر گزینه مرگ و زندگی قرار می دهد. هم اکنون بیش از 2 میلیون کانادایی به دلیل بالا بودن هزینه دارو، از خرید داروی تجویز شده صرفنظر می کنند. لا می گوید: اینکه مجبور باشید بین سلامتی و گرم کردن خانه یا خرید مواد غذایی یکی را انتخاب کنید، وحشتناک است. چنین چیزی در کشوری که همه گمان می کنند سیستم درمانی همگانی را دارد، دور از انتظار است.

دگویا شخصا این معضل را تجربه کرده است. زیرا هزینه های درمانی اش به سرعت از کنترل خارج شد و سر به فلک گذاشت. مادام که او در بیمارستان بستری بود، هزینه داروهای شیمی درمانی پوشش داده شد، اما بعد از مرخص شدن مجبور شد داروی شیمی درمانی با دز پایین تر را در منزل دریافت کند. هر دز، 4 هزار دلار هزینه داشت و بیمه خصوصی نیز تنها بخشی از آن را پوشش می داد. دگویا می گوید: نمی دانستم که اندام مصنوعی تا این حد گران است. فکر می کردم چون بیمه دارم، هزینه آن به طور اتوماتیک تامین خواهد شد. پای مصنوعی که در اختیار او قرار داده شد، به صورت قرضی بود. ضمن اینکه می بایست 2 هزار و 500 دلار از اجاره 10 هزار دلاری را هم از جیب خودش پرداخت می کرد. زیرا بیمه درمانی انتاریو، هزینه اندام مصنوعی را پوشش نمی دهد. دگویا که نمی توانست هزینه سنگین 50 هزار دلاری پای مصنوعی اختصاصی را تامین کند، ناچار گرفتار صندلی چرخدار شد. تا اینکه بالاخره به همت دوستان و همسایه ها بودجه کافی برای خرید پای مصنوعی فراهم شد.

هنگامی که در سال 1960 بیمه همگانی درمانی معرفی شد، دولت لیبرال وقت، هزینه های خارج از بیمارستان و مطب پزشک را حذف کرد. شاید مهم ترین تصمیم دولت، عدم پوشش هزینه دارو بود که امروز به یک معضل جدی تبدیل شده است. امروزه هزینه دارو در کانادا پس از آمریکا، گران ترین در جهان می باشد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *