صفحه اصلی / مقالات / سندروم شوک سمی، عامل نقص عضو مدل جوان و احتمال قطع پای دیگر

سندروم شوک سمی، عامل نقص عضو مدل جوان و احتمال قطع پای دیگر

bahman-azimi-gif

لورن واسر، مدل 29 ساله که در سال 2012 به علت دچار شدن به سندروم شوک سمی یا toxic shock syndrom، یک پایش را از دست داد، می گوید که ممکن است پای دیگرش را نیز از دست بدهد.

زن جوان کالیفرنیایی، به دلیل آلودگی به عفونت باکتریایی استافیلوکوک، دچار حمله قلبی و قانقاریا شد. اما پس از بهبودی، علیرغم معلول شدن از ناحیه پای راست، به حرفه مدلینگ ادامه داد.

 

 

او در مصاحبه اخیرش با خبرنگار InStyle مدعی شد که متاسفانه پای دیگرش را نیز از دست خواهد داد. لورن واسر، نیرو و توانش را بر روی تصویب قانون Robin Danielson Act  متمرکز کرده است. واسر معتقد است که هشدار درج شده روی بسته بندی تامپون در مورد خطر ابتلا به TSS در صورت عدم تعویض مکرر تامپون هر 8 ساعت یکبار، کافی نیست. زیرا او علیرغم تعویض به موقع و مکرر تامپون دچار عفونت شد. رابین دانیلسون، نام زن جوانی است که در سال 1988 جان خود را به علت ابتلا به این بیماری از دست داد. متاسفانه لایحه پیشنهادی، تا کنون 10 بار در کنگره آمریکا رد شده است.

 

سندروم شوک سمی عبارت از نوعی مسمومیت خونی در اثر سموم آزاد شده از باکتری استافیلوکوک است. خطرناک ترین موارد مسمومیت در مهبل زنانی منشاء می گیرند که از تامپون استفاده می کنند.

عوامل تشدید کننده بیماری عبارتند از: استفاده مداوم و طولانی از تامپون (به ویژه انواع فوق جاذب) در دوران قاعدگی، عفونت های استافیلوکوکی، زایمان، جراحی بینی و غیره.

برخی علائم شایع عبارتند از: تب شدید و ناگهانی، استفراغ و اسهال آبکی، بثور شبیه آفتاب سوختگی، فشار خون پایین، تشنگی بیش از حد، نبض تند، سر درد، گلو درد، درد عضلات، سرگیجه، احساس خستگی و ضعف شدید و غیره.

راه های پیشگیری:

  • تعویض مرتب تامپون و استفاده از نوار بهداشتی در طول شب
  • عدم استفاده از تامپون های فوق جاذب
  • عدم استفاده از تامپون در صورت دچار بودن به عفونت پوستی بویژه در نزدیکی آلت تناسلی
  • شستشوی دقیق دست ها قبل از گذاشتن تامپون
  • مراجعه به پزشک در صورت مشاهده زخم های عفونی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *