صفحه اصلی / اخبار / سلفی گرفتن ترودو دیگر کارساز نیست؛

سلفی گرفتن ترودو دیگر کارساز نیست؛

پیشتازی محافظه کاران در نظرسنجی!

اتاوا- به نقل از Global News: نظرسنجی هفته گذشته  Global News / Ipsos نشان داد که لیبرال های فدرال از نظر میزان محبوبیت از محافظه کاران عقب افتاده اند (33 درصد در مقابل 38 درصد). به این معنی که اگر انتخابات فدرال امروز انجام بشود، محافظه کاران برنده شده و اندرو شیر نخست وزیر کانادا خواهد شد.

درحالی که تا چندی قبل، نخست وزیر جاستین ترودو با وعده شفافیت بیشتر و تدوین سیاست های جوان پسندانه، رای دهندگان جوان را به مشارکت سیاسی بیشتر تشویق کرد، اما امروزه لیبرال ها در نزد نسل جوان یا به اصطلاح Millennials  تنها از 31 درصد، محافظه کاران 33 درصد و نیودموکرات ها 25 درصد محبوبیت برخوردار هستند.

مزیت ترودو صرفا جذب جوانان نبود. او به نظر می رسید که توانسته بازار رسانه های اجتماعی را تحت سلطه خود بگیرد. او اولین رهبر سیاسی کانادایی است که پایگاه خود را نزد نخبگان سلفی ایجاد کرده است.

در ظاهر، توانایی طبیعی ترودو در برقراری ارتباط با مردم در گردهمایی ها، اماکن عمومی و رسانه های اجتماعی به او اجازه داد تا خود را از رقبایش متمایز کند. اگر تعداد پیروان در توییتر مهم باشد، قاعدتا 4 میلیون دنبال کننده برای ترودو در مقایسه با 133 هزار پیرو جاگمیت سینگ و 62 هزار پیرو اندرو شیر، می بایست به او اجازه می داد که به طور مستقیم با رای دهندگان نسل جوان دسترسی داشته باشد.

اما اتفاقی غیرمنتظره در حال رخ دادن است.

تعداد کانادایی هایی که از طریق رسانه های اجتماعی در مسایل سیاسی و اجتماعی مشارکت می کنند، سریع رشد نکرده و نمی کند. از سال 2013 به این سو، درصد کانادایی هایی که خود را در این زمینه ها فعال معرفی کرده، پیام می فرستند و دیدگاه های سیاسی و اجتماعی خود را به اشتراک گذاشته و درباره اینگونه مسایل اظهار نظر می کنند، از 33 درصد به 36 درصد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که نتیجه مطالعات Ipsos در مورد میزان مشارکت شهروندان 23 کشور جهان حاکی از مشارکت 45 درصدی است. میزان مشارکت کانادایی ها از آمریکایی ها (با 41 درصد) نیز کمتر می باشد.

از سال 2013 به این سو، درصد مشارکت نسل جوان در امور سیاسی/اجتماعی، از 49 درصد به 44 درصد کاهش یافته است. در مقابل مشارکت نسل baby boomer (متولدین قبل از 1964) از 21 درصد به 31 درصد افزایش پیدا کرده است. با وجود این کاهش، ترودو هنوز در مقایسه با رقبای سیاسی اش از تعداد بیشتری پیرو در توییتر برخوردار است. اما بالا بودن تعداد پیروان، الزاما به معنی رای بالا نیست. در حقیقت به نظر می رسد که کسانی که می گویند در رسانه های اجتماعی در مسایل سیاسی و اجتماعی فعال هستند، دیدگاه های مشابه سایر کانادایی ها را دارند. در میان این افراد، محافظه کاران با 38 درصد پیشتاز هستند. لیبرال ها از حمایت 31 درصد و نیودموکرات ها از حمایت 20 درصد رای دهندگان برخوردار هستند.

کسانی که امروز در رسانه های اجتماعی فعال هستند، قطعا تاثیرگذار می باشند. آنها به طور مستقیم روزنامه نگاران، دانشگاهیان، رهبران جامعه و سیاستمداران را دنبال می کنند و به دیدگاه های عمومی شکل می دهند. نادیده گرفتن فضای رسانه های اجتماعی، به هیچ سیاستمداری توصیه نمی شود. با این حال، این فضا در حال تغییر و تکامل است. تعداد زیادی از دنبال کنندگان ممکن است مخاطبان یک سیاستمدار باشند، اما بالا بودن تعداد مخاطبان الزاما به معنی نفوذ بیشتر سیاستمدار نیست و نمی تواند به عنوان حمایت بیشتر تلقی شود.

در عالم سیاست، یک هفته مدت طولانی است و طی آن هر اتفاقی ممکن است روی بدهد. اتفاقی که می تواند از حالا تا انتخابات فدرال در سال 2019، دیدگاه رای دهندگان را عوض کند. مسلما رسانه های اجتماعی در انتخابات آتی نقش خواهند داشت، اما با توجه به تغییر ترکیب قشر فعال در اینترنت، زود است که بتوانیم برای هر حزب مزیت قائل شویم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *