املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

سریع ترین نرخ افزایش اجاره خانه در 30 سال گذشته کانادا

اگر اخیرا قبض‌های آب و برق را پرداخت کرده باشید، خرید کرده و یا از اتومبیل تان استفاده کرده باشید، حتما دریافته‌اید که قیمت برخی از اقلام (مانند بنزین) سقوط کرده و برخی دیگر از قیمت‌ها هم – مانند کفش و لباس و غیره– بیشتر یکسان مانده‌اند. اما اگر به جای این‌ها، به دنبال یک واحد آپارتمان برای اجاره گشته باشید، حتما متوجه افزایش بهت‌آور و سریع اجاره‌ها شده‌اید. داده‌های سازمان ملی آمار کانادا، نشان می دهد که اجاره‌ یک واحد آپارتمان در کانادا، تنها در ماه ژانویه، 9/0 درصد افزایش داشته است. این آمار، نشان‌دهنده‌ سریع ترین جهش یک‌ماهه در اجاره‌ها، از آگوست سال 1989 تاکنون می‌باشد.

در حالی که این جهش در قیمت ها، در ماه نخست سال جاری، و در زمانی روی داده که سازمان آمار در حال تغییر روش خود برای محاسبه‌ و تخمین اجاره‌بها بوده، اما این سازمان تاکید می‌کند که این داده‌ها، خطای آماری نیستند. سازمان آمار، در بیانیه‌ای که خطاب به رسانه‌ها منتشر کرده، می‌نویسد: این حرکت یک‌ماهه، بازتاب‌دهنده‌ تغییرات اجاره‌بها است و نه تغییرات روش محاسبه‌ آن. با این حال روش جدید، ابعادی از این تغییر را به تصویر می‌کشد، که با روش پیشین امکان پذیر نبود.
بنجامین ریتزس، از اقتصاددانان ارشد Bank of Montreal می‌گوید روش محاسبه‌ای که سازمان آمار برای ده‌ها سال مورد استفاده قرار داده، به میزان لازم دقت نداشته و احتمالا نتوانسته روند اوج گرفتن سریع قیمت‌ها در طول سال‌های اخیر را، با جزئیات ثبت کند. او می‌گوید که روش جدید، این تغییرات را با دقت خوبی ثبت می‌کنند.
اما آنچه بر سر نرخ اجاره‌بهای خانه‌ها در کانادا آمده، بسیار گسترده است و محدوده‌ آن، از مرز گران‌ترین بازارهای مسکن در جهان نیز، گذر کرده است. آخرین داده‌های آماری برای نرخ اجاره‌بها در سایت Padmapper، نشان می‌دهد که در 12 شهر کانادا از مجموع 24 شهر مورد بررسی، شاهد یک افزایش دو رقمی در اجاره‌بها هستیم. برای نمونه، در تورنتو، در طول سال گذشته، اجاره‌ یک واحد آپارتمانی یک‌خوابه، به میزان 2/10 درصد داشته و به دو هزار و 270 دلار در ماه رسیده است. در ونکوور اما، این نرخ تا 5/4 درصد افزایش داشته و به دو هزار و هشتاد دلار در ماه رسیده، در حالی که در مونترال و در همین دوره‌ زمانی، اجاره واحدی مشابه، تا 1/11 درصد افزایش داشته و به هزار و 500 دلار رسیده است.

بسیاری از کارشناسان می‌گویند که این جهش در اجاره‌بها در طول دو سال گذشته، به دلیل کند شدن بازار خرید و فروش خانه، روی داده است. بسیاری از خریداران بالقوه، به دلیل رد شدن در تست اضطرابی وام مسکن، و افزایش نرخ بهره‌ این وام، از خرید خانه منصرف شده‌اند. این گروه، به این خاطر، ناچار شده‌اند در واحدهای اجاره ای خود برای مدت طولانی‌تری بمانند. در همان حال، رشد جمعیت کانادا نیز، در طول چند سال گذشته سرعت بیشتری گرفته و اکنون کشور را با سریع ترین رشد جمعیتی در چند دهه‌ گذشته، روبرو کرده است. گزارش Bank of Montreal از سال گذشته، نشان می‌دهد که ممکن است تخمین کارشناسان مسکن، در مورد میزان مسکنی که برای جمعیت مورد نیاز است، بسیار پایین‌تر از واقعیت باشد.

برخی از تحلیلگران می‌گویند عدم ساخت واحدهای مخصوص اجاره و همچنین یارانه‌ دولتی بر مسکن، مشکل را عمیق تر کرده است. بسیاری از دولت‌های پیشین، مدتها پیش از افزودن به شمار واحدهای ارزان و قابل خریدشان دست کشیدند و حالا تقلا می کنند که آنچه در ذخیره برایشان باقی مانده، حفظ کنند. از سوی دیگر، ساخت و ساز آپارتمان‌های اجاره‌ای نیز، در طول دهه‌های گذشته کندتر شده و این در حالی است که روند ساخت کاندو، بسیار سریع تر شده است.
در این شرایط، حزب NDP پیشنهاد ساخت 500 هزار واحد ارزان قیمت در طول یک دوره‌ 5 ساله را مطرح کرده است، اما محافظه‌کاران می گویند صرفا آسان تر کردن مقررات ساخت و ساز، و تست اضطرابی وام مسکن، میزان ساخت و ساز را به طور خودکار افزایش خواهد داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0