صفحه اصلی / اخبار / سرنوشت مبهم حداقل دو زن کانادایی در جمع  خانواده های داعشی در اختیار نیروهای کرد

سرنوشت مبهم حداقل دو زن کانادایی در جمع  خانواده های داعشی در اختیار نیروهای کرد

Behnam Marfou

اتاوا- دو زن کانادایی در جمع خانواده های داعشی در اردوگاه موقت نیروهای کرد در شمال سوریه نگهداری می شوند.

به گفته مادر یک زن 22 ساله اهل مونترال که با نام مستعار امینه شناخته می شود، او و دختر دو ساله اش در این اردوگاه نگهداری می شوند. نشریه Toronto Star قبل از این خبر فرار زن جوان از گروه داعش و تسلیم شدن اش به نیروهای کرد را منتشر کرده بود.

اما ندیم هوری، مدیر ارگان ناظر بر برنامه های ضدتروریسم، با یک زن جوان کانادایی دیگر نیز در اردوگاه ملاقات کرده است. این زن 8 ماهه باردار بود و مدعی شد که اهل تورنتو است و به همراه دو فرزندش (یکی از بچه ها متولد کانادا و دیگری متولد رقه) زندگی می کرد. این زن، مانند همه زنانی که ندیم با آنها گفتگو کرده، نگران سرنوشت فرزندانش بود.

به گفته هوری، در حال حاضر حدود 800 خانواده داعشی (متشکل از زنان و کودکان) از 40 کشور جهان در 4 اردوگاه وابسته به نیروهای کرد نگهداری می شوند. تقریبا همه این زنان حداقل یک فرزند متولد رقه یا دیگر مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه دارند.

سرنوشت مبهمی در انتظار این زنان است. ارتباط آنها با داعش باعث شده، کشورهای زادگاهشان تمایلی به بازگرداندن سریع آنها به کشورهایشان نداشته باشند. در عین حال نیروهای کرد (تحت حمایت آمریکا) که کنترل مناطق شمالی سوریه را در دست گرفته اند، نیز عجله ای برای محاکمه آنها ندارند.

با اینکه کردها، دادگاه هایی را تشکیل داده و پیکارجویان داعش را محکمه کرده اند، اما دادگاه ها و سیستم قضایی آنها از سوی مجامع بین المللی به رسمیت شناخته نمی شود. هوری می گوید که همسران داعشی ها، در سیستم قضایی کردها در اولویت قرار ندارند.

سینام محمد، از نمایندگان کردهای شمال سوریه می گوید: ما ترجیح می دهیم که کشورها خودشان با اتباع شان سر و کار داشته باشند. اگر کشورها خواهان بازگشت اتباع شان به کشور می باشند، ما از آن استقبال می کنیم.

تا به این لحظه، تنها اندونزی و روسیه با کردها جهت بازگرداندن اتباع خود به کشور، همکاری کرده اند.

هوری می گوید: شما برای حل این معضل به اراده سیاسی نیاز دارید. اما ترس مانع بحث و تبادل منطقی و سازنده در این باره شده است.

دولت کانادا مایل به بازگرداندن داعشی های کانادایی به کشور است. برخلاف فرانسه که اعلام کرده به پرونده خانواده های داعشی به صورت مورد به مورد رسیدگی خواهد کرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *