اخباراخبار کانادا

زیست شناس کانادایی معمای بی پاسخ داروین را حل کرد

مونترال- چارلز داروین به فرضیه تکامل اش اطمینان داشت، اما این سوال بی پاسخ در ذهن اش باقی ماند که چرا درون مستعمره ای از مورچه ها، بعضی سرباز با جثه بزرگ بودند و بسیاری دیگر کارگر؟ او حتی مدعی شد که این سوال، مهم ترین چالش و مشکلی است که فرضیه تکامل اش با آن روبرو است.

پاسخ سوال داروین اخیرا در مجله معتبر Nature منتشر شده و در یک جفت بال که وجود ندارد، خلاصه شده است. نویسنده این مقاله علمی، پروفسور ایهاب ابوهیف، استاد رشته زیست شناسی دانشگاه مک گیل مونترال می باشد. ابوهیف می گوید که تنها ملکه ها و مورچه های نر دارای بال هایی هستند که از آنها برای جنگ بر سر جفت استفاده می کنند. مورچه های نر پس از جفت گیری می میرند و ملکه مستعمره را می سازد. مستعمره مورچه ها از مورچه های ماده نازا تشکیل شده است. 95 درصد از این مورچه ها، کارگر هستند. مابقی، سربازانی هستند با جثه بزرگتر و آرواره های بزرگ و قدرتمند که از آنها برای شکستن دانه ها و دفاع از مستعمره استفاده می کنند.

ابوهیف می دانست که بال های ملکه و مورچه های نر در مرحله لارو نمایان می شود. تحقیقات قبلی نشان داد که دیسک های بال همچنین در مرحله لارو مورچه های سرباز نیز ظاهر شده و در بزرگسالی ناپدید می شوند. این دیسک های کوچک در واقع تنظیم کننده اندازه سر و بدن مورچه های سرباز هستند.

ابوهیت و یکی از دانشجویانش در جریان تحقیقات هفت ساله خود متوجه شدند که هنگامی که دیسک بال به طور کامل برداشته می شود، لارو به سرباز تبدیل نشده بلکه به کارگر تبدیل می شود. لاروهایی با بخشی از دیسک بال، به مورچه های سایز متوسط  (بزرگتر از مورچه کارگر و کوچکتر از سرباز) تبدیل شدند.

ابوهیف و تیم پژوهشگرانش قصد دارند طی چند ماه آینده درباره مکانیزم مولکولی که دیسک های بال به وسیله آن رشد مورچه های سرباز را کنترل می کنند، تحقیق کنند. آنها همچنین بر روی رفتار مورچه های سایز متوسط تحقیق خواهند کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0