مقالاتمقالات سیاسی

زیر سوال بردن دولت: از مبانی اصلی دمکراسی

گری چیدیاک- رسانه تروی

در واقع این آمریکایی ها بودند که برای دولت مناسب استانداردی بین المللی بنیان نهادند، و برای صدها سال الگوی دمکراسی شدند. همچنین با افتخار به کسانی که از سرکوب می گریختند و در پی موقعیت های مناسب بودند، سرپناه می داده اند. 

آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی علمی، ارکان اساسی کارایی دمکراسی هستند. بگونه ای که نمی توانیم، بدون آنها دولت های کارا داشته باشیم. همچنین خطر استبداد/ دیکتاتوری خیلی واقعی می شود. بااینهمه امروزه کسانی که چنین ایده آل هایی را می پذیرند، ضدآمریکایی تلقی می شوند. همچنین به آنهایی که به شدیدترین حالت ممکن به حفاظت نیاز دارند، گفته می شود جایی برایشان موجود نیست. کمااینکه مشاهده رئیس جمهور دانلد ترامپ که با لحنی اهانت آمیز درباره ایلهان عمر حرف می زند، قابل چشم پوشی نیست. یعنی فردی که نماینده مجلس ملی این کشور از حوزه انتخابیه مینه سوتا می باشد، در کودکی از سومالی گریخته، و شاهدی زنده بر این مدعاست که رویای آمریکایی همچنان امکان پذیر می باشد. رئیس جمهور نه تنها از برخی از گفته های ضدیهودی و موذیانه ایلهان عمر استفاده کرد، بلکه جمعیت حاضر در انتقادش به این نماینده شریک شدند، و فریاد او را پس بفرست سر دادند.

ضدیهودی بودن نه تنها در کلام واقعی است، بلکه باید به عنوان برد سیاسی (از رقیب) مورد استفاده قرار بگیرد. از نظر تاریخی نیز، موردی مخرب تر از آن وجود ندارد. به عبارت دیگر مفهومی سنگدلانه و غیرعقلانی می باشد، که سبب قرن ها رنج شده است. 

اسرائیل یک دین، نژاد، و یا گروه قومی، نیست. بلکه درست مانند کانادا و آمریکا یک کشور و جایزالخطا می باشد. بنابراین مکلف است درست مانند هر دمکراسی دیگر به رأی دهندگان، و مثل دیگر اعضای سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر بین الملی پاسخگو باشد. 

 

 

ایلهان عمر به نفع فلسطینی ها سخن گفته، و خط مشی های کشور اسرائیل را زیر سوال برده است. اما این بدان معنی نیست، که ذاتا ضدیهود می باشد. کماینکه در واقع بسیاری از یهودیان پیشرفته نیت های او را بی غل و عش می دانند، و آشکارا اعلام می کنند در کنارش ایستاده اند. حتی تارنمای HonestReporting.com که رسانه دیده بان هوادار اسرائیل است، می گوید انتقاد از کشور اسرائیل الزاما به معنی ضدیهود بودن نیست. بااینهمه مباحث مطروحه در این تارنما در این مورد که چه چیزی ضدیهود هست یا نیست، مبهم می باشد.

چنین ابهامی برای من به عنوان یک دبیر ترسناک است. زیرا یکی از دروسی که تدریس می کنم، عدالت اجتماعی می باشد. در این درس دانش آموزان مبحث مربوطه را خودشان انتخاب می کنند. آیا من ناچارم به دانش آموزی که می خواهد به مبحث حقوق بشر در اسرائیل بپردازد، بگویم چنین مبحثی عبور از محدودیت هاست؟ زیرا امکان دارد، ضدیهودی تلقی شود؟ آیا حتی می توانم با اجازه دادن به طرح چنین مبحثی، شغلم را در مخاطره قرار دهم؟ 

خوشبختانه اسرائیل یک دمکراسی است. کماینکه شمار زیادی از صداهای حقوق فلسطینی ها از همین کشور به گوش می رسد. 

در مرامنامه سازمان موسوم به صدای مستقل یهودیان کانادا هم آمده: هیچ کس نباید وادار شود بین پذیرش یهودیت و یهودی بودن از یک سو، و پشتیبانی از فلسطین از دیگر سو، یکی را انتخاب کند. 

گروه موسوم به صدای یهود برای صلح هم که در آمریکا بیش از 200 هزار پشتیبان دارد، دنباله روی همان سنت دیرپای یهودی همکاری برای حقوق بشر است. همچنین از سیاست خارجی آمریکا که بر مبنای این ایده آل ها قرار دارد، پشتیبانی می کند. این گروه آشکارا بیان می دارد که با تعصب ضدیهودیت، ضداسلام و ضدعربیت، مخالف می باشد. همین گروه پویش/ کمپین من در کنار ایلهان عمر می ایستم را سازماندهی کرده است. 

افرادی چون ما که در کشورهایی دارای دمکراسی مشروع مانند کانادا، آمریکا، اسرائیل و غیره زندگی می کنیم، در جهان از صاحب امتیازترین شهروندان محسوب می شویم. پس نمی توانیم، قدر اینگونه حقوق را ندانیم. 

وقتی ما با خط مشی های دولت مخالفت می کنیم، بدان سبب نیست که از کشورهای خود یا هر گروه و شخص دیگری نفرت داریم. بلکه از آن روست که قدر کسانی را می دانیم که خود را فدای آن آزادی ای کردند، که ما اینک از آن بهره و لذت می بریم. همچنین مسوولیت بهبود زندگی همسایگان و فرزندان مان را می پذیریم. زیرا هیچ چیز برای نشان دادن عشق به میهن و بشریت، عمیق تر از اقدام فعالانه برای بهتر کردن زندگی برای همگان نیست. 

چکیده اینکه آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی علمی، ارکان اساسی کارایی دمکراسی هستند. اما امروزه کسانی که چنین ایده آل هایی را می پذیرند، ضدآمریکایی تلقی می شوند. ولی زمانی که ما پرسش از دولت را معادل وطن پرست نبودن و حتی نژادپرست بودن می گیریم، دمکراسی به خطر می افتد. به همین سبب وضعیت کنونی در آمریکا تا این اندازه گیج کننده است. 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *