صفحه اصلی / اخبار / زنان رنگین پوست هالیفکس در صدر جنبش عدالت اجتماعی

زنان رنگین پوست هالیفکس در صدر جنبش عدالت اجتماعی

banner-niazmandiha2

هالیفکس- زنان جوان و رنگین پوست ساکن هالیفکس به عنوان نسل جدید کنشگران و فعالان اجتماعی در راس جنبش مدنی قرار گرفته اند که برای حاکم کردن عدالت در جامعه تلاش می کند.

کتی جورج-جیم 21 ساله، دانشجویی از اقوام نخستین و یکی از اعضای هیئت امنای دانشگاه Dalhousie.

معصومه خان 22 ساله، دانشجوی مسلمان و از رهبران انجمن دانشجویان دانشگاه هالیفکس.

ربکا توماس 31 ساله، فارغ التحصیل دانشگاه Dalhousie و شاعری از اقوام نخستین.

مارگارت رابینسون، استادیار رشته جامعه شناسی در دانشگاه Dalhousie می گوید: زنان رنگین پوست همواره در جنبش های مدنی شرکت داشتند. جنبش های مدنی به لطف رسانه های اجتماعی و همچنین حضور 8 ساله یک رئیس جمهور سیاهپوست در کاخ سفید، تقویت شده و جان گرفته اند. کنشگران نسل جدید، به حجم عظیمی از اطلاعات به صورت آنلاین دسترسی داشتند. امتیازی که تصورش برای من در دوران کودکی دور از ذهن بود.

توماس، می گوید که تحصیلات عالی به زنان قدرت مبارزه برای ایجاد تغییرات مثبت در جامعه را داده است. صدای ما بیشتر از قبل شنیده می شود. توماس سال گذشته در مقابل اعضای شورای شهر هالیفکس حاضر شد و یکی از سروده هایش را درباره بنیانگذار شهر، یعنی ادوارد کورنوالیس، خواند. کورنوالیس برای سر اجداد توماس جایزه تعیین کرده بود، اما همچنان پارک ها و خیابان ها به نام وی نامگذاری می شوند و مجسمه اش در شهر دیده می شود.

خان، از رهبران انجمن دانشجویان در مخالفت با گرامیداشت یکصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس کانادا با اقوام نخستین همصدا شد و علیرغم تهدید مسوولین دانشگاه تسلیم نشد. دانشگاه در نهایت تسلیم و از توبیخ خان منصرف شد. خان در مورد تهدیدات روزمره، می گوید: مبارزه با برتری طلبی سفیدپوستان کار آسانی نیست و پای مرگ و زندگی در میان است. گاهی ناامید می شوم، اما چاره دیگری ندارم. افرادی که با تهدید و ارعاب، ایدئولوژی برتری سفیدپوستان را ترویج می کنند، انگیزه ام برای ادامه مبارزه را بیشتر می کنند.

جورج-جیم نیز هیئت امنای دانشگاه Dalhousie را به نژادپرستی متهم کرد. انتقادات او به حدی موثر بود که باعث عذرخواهی رسمی دبیر هیئت شد


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *