مقالاتمقالات اقتصادی

زمان افزایش نرخ سود وام در آمریکا و کانادا و تاثیر آن بر دلار کانادا

 

بانک های مرکزی هر دو کشور آمریکا و کانادا اطمینان داده اند که نرخ پایین سود وام ها به این زودی افزایش نخواهد یافت. اما  به گفته اوری شنفلد، اقتصاد دان ارشد بانک CIBC، کارشناسان بازار، با نگاهی بلندمدت، این سوال را مطرح می کنند که افزایش سود وام از سوی خزانه داری آمریکا یا بانک کانادا چه تاثیری بر سایر مسایل اقتصادی، از اوراق بورس گرفته تا نرخ ارز، طی دو سال آینده خواهد داشت.  

به نوشته فایننشال پست، سرمایه گذاران فرض را بر این گذاشته اند که بانک کانادا زودتر مجبور به افزایش نرخ سود خواهد شد، چرا که نمودار نقطه ای خزانه داری آمریکا نشان می دهد تا سال 2024 نرخ سود وام تغییری نخواهد کرد، درحالی که بانک مرکزی کانادا می گوید فقط تا سال 2023 نرخ سود در سطح پایین فعلی حفظ خواهد کرد.

اما شاید این پیش بینی درست از آب در نیاید. دلیل آن را به شما خواهیم گفت.

اول اینکه اقتصاد کانادا در شرایط بدتری قرار دارد. ما در پایان سال 2020 افت بیشتری را در تولید ناخالص داخلی و افزایش بیشتری را در بیکاری تجربه کردیم. به گفته شنفلد، اگر اتفاق خاصی در جهت احیای اقتصادی کانادا رخ ندهد، می توان گفت در شرایط کنونی اقتصاد کانادا در چاه گودتری افتاده که همین امر، موضوع افزایش نرخ سود وام را به سمت ایالات متحده می چرخاند.

به علاوه، با وجود اینکه محرک اقتصادی کانادا تا کنون کلان تر از آمریکا بوده است، با ورود جو بایدن به کاخ سفید دیگر کانادا حرفی برای گفتن ندارد. طرح 1.9 هزار میلیارد دلاری بایدن برای احیای اقتصادی آمریکا، برنامه 100 میلیارد دلاری لیبرال های کانادا طی 3 سال را بسیار کم فروغ می  کند. افزایش احتمال تصویب بسته حمایتی بایدن موجب شده است بانک CIBC در گزارش پیش بینی خود، رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا را به 0.5 درصد در سال 2021 افزایش دهد.

 

 

این بدان معناست که آمریکا موفق خواهد شد شکاف موجود در بازده اقتصادی خود را چندین ماه جلوتر از کانادا پر کند. ضمن اینکه سرعت برق آسای آمریکا در واکسیناسیون، به ویژه در مقایسه با روند حلزون وار توزیع واکسن در کانادا، موید این پیش بینی است.

مساله بعدی، موضوع دلار کانادا است. در گذشته، افزایش نرخ سود وام توسط بانک کانادا پیش از خزانه داری آمریکا منجر به افزایش ناگهانی ارزش دلار کانادا شده است؛ امری که تیف مکلم، رئیس بانک کانادا نسبت به آن ابراز نگرانی کرده و آن را مانعی برای تجارت بین دو کشور می داند. به عقیده شنفلد، این اظهار نظر به این معنا نیست که بانک در صدد اصلاح شرایط است، بلکه به این اشاره دارد که بانک برای جلوگیری از به وقوع پیوستن این شرایط، سختگیرانه تر کردن سیاست های بانکی کانادا را به زمان دیرتری موکول خواهد کرد. 

همچنین، گرایش خزانه داری آمریکا به سمت هدف گذاری تورم متوسط و هدف دوگانه آن برای کنترل قیمت ها و اشتغالزایی، بازار را به این نتیجه رسانده که آمریکا بیش از کانادا می تواند تورم را تحمل کند. اما شنفلد استدلال می کند در عمل بانک کانادا نیز دقیقا به همان روش عمل خواهد کرد و به احتمال زیاد از خزانه داری آمریکا خواهد خواست از پایان سال جاری توافق تجارت داخلی (AIT) را بپذیرد. 

در آخر اینکه کاهش تسهیل کمی از سوی بانک کانادا (تسهیل کمی یک سیاست بانکی است که طی آن بانک مرکزی از طریق خرید ذخایر مالی بانک های تجاری و سایر نهادهای خصوصی به اقتصاد کشور پول تزریق می کند) در پاییز، نشانه ای بر سخت تر شدن قوانین بانکی کانادا، به اندازه ای که در آمریکا شرایط آن مهیا به نظر می رسد، نیست. 

شنفلد می گوید همه این شرایط ما را به این نتیجه می رساند که اول کمیته بازار آزاد فدرال افزایش ناگهانی را ایجاد کند هرچند این کمیته با اطمینان پیش بینی کرده است که تا 2023 سیاست ها را سختگیرانه تر نخواهد کرد. 

در هر حال، منتظر تغییر دستورالعمل های کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا تا پایان سال جاری باشید که پس از آن، طبیعتا بازار نیز به همان نتیجه ای خواهد رسید که ما امروز رسیدیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست