صفحه اصلی / مقالات / راه درست سرمایه گذاری پس اندازهای کوچک

راه درست سرمایه گذاری پس اندازهای کوچک

bahman-azimi-gif

در هر کشور، سرمایه گذاری ناآگاهانه و یا با آگاهی اندک از چند و چون مسایل مربوطه، می تواند پیامدهای ناگوار به همراه داشته باشد. بگونه ای که حتی به از بین رفتن کل سرمایه منجر شود. این امر به ویژه – و نه الزاما همیشه- در مورد نومهاجران به کانادا هم صدق می کند. نومهاجرانی که در مقایسه با متولدین داخل کشور از درون مایه چرخه پولی و تعاملات موجود در آن آگاهی کمتری دارند، و یا اصلا ندارند. در عین حال راکد نگه داشتن سرمایه ای که مورد نیاز نیست، اقدامی منطقی نمی باشد. پس چه باید کرد؟

سابهاش شارما کانادایی هندی تبار، دارای مدرک کارشناسی مدیریت ارشد کسب و کار و همچنین مدیریت حسابداری، و از آگاهان این زمینه است. او به پرسشی در این پیوند  پاسخ داده، که می تواند برای سایر افرادی هم که پس انداز کمی دارند اما مایلند آن را سرمایه گذاری کنند، مفید باشد.

من حدود 15 هزار دلار پس انداز دارم. اما نمی دانم، بهترین گزینه جهت سرمایه گذاری متوسط مدت و بلندمدت برایم چیست؟ زیرا حساب های پس انداز سرمایه گذاری با سود تضمین شده/ GIC بهره بسیار اندکی می پردازند. اما صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز، این روزها بسیار مخاطره آمیز به نظر می رسند. لطفا مرا راهنمایی کنید.

شما کاملا حق دارید. زیرا حساب های پس انداز و حتی حساب های دوجانبه نیز، این روزها سود اندکی می پردازند. درواقع در بیشتر مواقع پس از کسر مالیات بر درآمد و در مقایسه با میزان تورم که در حال حاضر در کانادا 3.3 درصد است، برای حساب ها سودی کمتر پرداخت می شود. بنابراین بهترین توصیه من به شما این است که ابتدا و پیش از تصمیم به هرگونه سرمایه گذاری، وام های خود را بپردازید. در واقع چند موردی که به آنها اشاره خواهد شد، بهترین گام های مالی هستند:

پرداخت وام در وهله نخست

زمانی که سخن از پرداخت وام به میان می آید، بی تردید دادن بدهی کارت های اعتباری/credit cards  گام نخست به شمار می رود. زیرا موسسات صادرکننده اینگونه کارت ها از بدهی مشتریان خود بهره های زیادی می گیرند. پرداخت وام مسکن نیز، دومین گام سودمند محسوب می شود.

حال اگر شما در بین افراد موفقی هستید که به موسسات مورد اشاره و پرداخت کنندگان وام مسکن بدهی ندارند، و در عین حال پولی اضافه بر هزینه های خویش دارید، زمان برای سرمایه گذاری تان بسیار مناسب است.

در چنین صورتی من به هیچ روی حساب های پس انداز و حتی حساب های دوجانبه را توصیه نمی کنم. زیرا بهره اندکی که می پردازند پس از کسر مالیات بر درآمد، در بیشتر مواقع سودی کمتر از میزان تورم است. فراتر اینکه حتی با توجه به جمیع جهات، در واقع اصلا بهره ای نمی پردازند.

از دیگر سو برخی می گویند، خوب است انسان برای روز مبادا همواره مقداری پول نقد برای خود نگه دارد. اما از دیدگاه من داشتن خط اعتباری/ line of credit استفاده نشده، می تواند آرامش فکری مشابه با نگه داشتن پول نقد را به همراه بیاورد. به شرطی که انسان از افرادی باشد، که برای امور مالی خود مقررات سفت و سختی می گذارند، و آنها را رعایت می کنند. مثلا صرف داشتن خط اعتباری را، به معنی استفاده از آن تلقی نمی نماید.

آیا شما فردی خطرپذیر/ ریسک کننده هستید؟

در صورتی که شما فردی خطرپذیر باشید، خرید سهام می تواند گزینه ای مناسب تلقی شود. اما باید زمان، آگاهی ها و تجربه خرید سهام شرکت های مناسب را هم، در نظر بگیرید. برای نمونه اگر در فکر سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستید، باید از هزینه های در پیوند با خرید، فروش و نگهداری آنها هم، آگاه باشید. یکی از ساده ترین راه های اینگونه سرمایه گذاری و بودن در بازار با حداقل هزینه، خرید سهام صندوق قابل معامله در بورس (ETF) است. اینگونه سهام بسته به میزان متوسط بازار سهام، بالا و پایین می روند. اما هزینه مدیریت آنها پایین تر است. همچنین امکان دارد انسان متوجه شود، که در نهایت سودآوری بیشتری دارند.

در صورتی که می خواهید سرمایه گذاری درازمدت بکنید، سرمایه گذاری های تفکیک شده را مدنظر قرار دهید. اینگونه سرمایه گذاری ها مانند قرارداد بیمه هستند، و تضمین هایی مثلا در هنگام مرگ دارند. وقتی هم بازار بالا می رود، می توان آنها را مجددا به حالت نخست برگرداند.

سرمایه گذاری در بخش ملک و املاک نیز، به چندین دلیل می تواند برای اهداف درازمدت گزینه مناسبی تلقی شود.

توصیه خوب و مناسب

کلید موفقیت در سرمایه گذاری، داشتن اطلاعات عمومی و کلی در مورد انواع آن است. برای دستیابی به این کلید، می توان از مشاور سرمایه گذاری پرسش های خوبی کرد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *