املاک و مسکنمقالات

راه حل داگ فورد برای حل بحران مسکن تورنتو: ساخت و ساز بیشتر

به موازاتی که خط مشی سازان در پی اصلاح بازارهای مسکن گرانبها اما در عین حال بدون ایجاد رکود در نقاطی مانند تورنتو می باشند، داگ فورد نخست وزیر انتاریو در تلاش است کمبود مسکن در این بزرگترین استان کشور را برطرف کند. کمااینکه استیو کلارک وزیر مسکن دولت وی در ماه ژانویه مشورت در مورد اصلاحات پیشنهادی را آغاز کرد. اصلاحاتی که در مورد حل مساله عرضه و سرمایه گذاری مسکن، به دولت های استانی کنترل بیشتری می دهد.

این مشورت گامی در جهت تبلور مفاد سندی است، که وزارتخانه متبوع آقای کلارک در نوامبر گذشته منتشر کرد. در این سند به فواید اقتصادی افزودن 10 هزار مسکن در سال اشاره شده که همان رقمی است، که براساس برآورد دست اندرکاران ساخت و ساز میزان عرضه را به تقاضا نزدیک می کند.

اقدامات در پیوند با عرضه به عنوان بخشی حیاتی از امکان برگشت قدرت خرید مسکن در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو به شمار می روند، که بهای املاک در آنها از سال 2010 به این سو دو برابر شده است. همچنین باعث کاهش فشار بر خط مشی سازان برای اعمال مهار بر آن دسته از محدودیت های تقاضا می گردد، که به عنوان از هم گسستگی تلقی می شوند. استیو کلارک ضمن توصیف مساله قدرت خرید و وجود املاک به بهای مناسب به عنوان یک بحران، می افزاید: ما باید موانع بر سر راه ساخت و ساز املاک مسکونی به قیمت مناسب را برطرف کنیم.

از دیگر سو با توجه به کاهش معاملات در بازار مسکن، در حال حاضر درباره این احتمال که مقررات سفت و سخت تر وام مسکن و سایر تغییرات اخیر بیش از اندازه تند بوده اند، نگرانی رو به افزایشی وجود دارد. زیرا اقدامات در پیوند با تقاضا فارغ از مناسب بودن یا نبودن بهای مسکن در همه بازارها ابزارهایی نیرومند هستند، و به شکلی بی تناسب بر جوانان و خانوارهای کم درآمد تاثیر می گذارند. در مقابل، اقدامات مربوط به عرضه به بازارها اجازه می دهند – البته با ضرباهنگی پایدارتر- همچنان در حال رشد باشند. کمااینکه براساس گزارش سال گذشته آژانس مسکن ملی، معنی و مفهوم اینکه بازارهای مسکن تورنتو و ونکوور نسبت به هر منطقه شهری دیگر کانادا کمترین انعطاف پذیری را دارند، این است که در آنها بین عرضه و تقاضا بیشترین عدم هماهنگی برقرار می باشد.

دست اندرکاران ساخت و ساز با آنچه گفته شد، موافقند. کمااینکه به گزارش اتحادیه توسعه اراضی و صنعت ساخت و ساز، برای تکمیل یک پروژه مربوطه در تورنتو حدود یک دهه زمان، 52 گزارش، کند و کاو و بررسی موارد لازم، ضروری می باشند. ارزیابی این اتحادیه این است که که برای برآورده شدن تقاضای موجود، باید همه ساله در تورنتو 50 هزار ملک مسکونی تازه ساخته شود. حال آن که در واقعیت این میزان به طور متوسط 40 هزار است.

تاخیرهای زیربنایی

مشخص نیست که اصلاحات کلارک چگونه بر یکی از مهم ترین عوامل موثر در تنگنا یعنی تاخیر در پروژه های زیربنایی مانند بزرگراه ها و سیستم های فاضلاب تاثیر می گذارد. زیرا پیشنهاد تغییر این وزیر برای طرح رشد در منطقه موسوم به نعل اسب طلای بزرگ (Greater Golden Horseshoe) یعنی منطقه دربردارنده شهرهای واقع در اطراف تورنتو که اقامتگاه یک چهارم جمعیت کل کانادا است، به جای ساده تر کردن قوانین زیربنایی که بیش از حد و غیر قابل پیش بینی تلقی می شوند، به تسریع موافقت با ساخت و ساز، به روز رسانی منطقه بندی و تشدید اهداف، می پردازد.

حلقه بسته زیربناسازی

مایک رابو مدیر برنامه ریزی سرمایه در بخش خدمات زیست محیطی منطقه در سال 2009 کار خود را در مورد ارزیابی محیط زیست آغاز کرد. او پس از صرف پنج سال وقت و 25 میلیون دلار پول، گزارش 16 هزار صفحه ای خویش را به وزارت محیط زیست انتاریو ارائه کرد، و انتظار داشت ظرف هشت ماه در مورد آن تصمیم گیری شود. اما اینک بیش از چهار سال می شود، که هنوز منتظر است.

این تاخیر نماد مشکلی گسترده تر در ساخت زیربنا در کلانشهر تورنتو می باشد. کمااینکه جیمز مک کلار استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه یورک دراین پیوند از جمله می گوید: زیربناسازی ما باید از طریق یک روند پیچیده صدور مجوز عبور کند. به همین سبب توانایی برای آماده سازی زیربنا در زمانی معقول وجود ندارد.

مایکل فن معاون پیشین وزیر دولت استان انتاریو و استاد مهمان کنونی دانشکده بازرگانی آیوی مرکز ملی لارنس نیز خاطرنشان می کند، که وقتی پای ایجاد و توسعه زیربناسازی به میان می آید، باید برای ساخت و ساز در حوزه مسکن تاکیدی ویژه قائل شد.

 

پرسش و پاسخ هفته:

چگونه می توانیم مطمئن شویم که قیمت واقعای خانه و آپارتمانی که قصد خرید آن را داریم، چقدر می باشد؟

در حقیقت برای ارزیابی قیمت واقعی یک ملک، شاخص های متعددی وجود دارد که یک کارشناس باتجربه می تواند با استفاده از تجربه شخصی و اشراف به لوکیشن مورد نظر و همین طور اطلاعات و سوابق همان خانه و خانه های فروخته شده در اطراف آن ملک مورد نظر و همین طور مقایسه سایز زمین، تعداد اتاق خواب، تعداد سرویس های بهداشتی و ده ها فاکتور دیگر را مورد ارزیابی قرار داده و پس از حصول اطمینان از قیمت به دست آمده پیشنهاد خود را به شما جهت گذاشتن آفر برای آن ملک بدهد.

خوشبختانه داشتن اطلاعات و سوابق مکتوب و دسترسی به آن ها در MLS و MPac کمک زیادی به شما خواهد کرد که نگرانی از خرید خود نداشته باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0