مقالاتمقالات اجتماعی

راه حل بحران اجاره نشینی: رفتار بهتر با موجرها

banner-niazmandiha2

ویلیام وتسون- فایننشال پست
براساس قسمت پخش شده در روز بیست و چهارم فوریه برنامه موسوم به بررسی سراسر کشور بخش رادیویی شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا (سی بی سی/ CBC)، و به نقل از گزارش تارنمای Rentals.ca که به خدمات در پیوند با املاک ارائه شده برای اجاره اختصاص دارد و در اتاوا مستقر است، از ماه دسامبر سال گذشته تا ژانویه امسال میزان اجاره بها 6 درصد افزایش داشت. پیش بینی می شود، که این مبلغ در سال جاری 6 درصد دیگر نیز بالا برود.

اما آنچه در برنامه مورد اشاره به آن پرداخته نشد این است، که البته براساس جدول های ارائه شده در آن گزارش میزان متوسط اجاره بها از ماه دسامبر گذشته تا ژانویه امسال 5.9 درصد افزایش داشت. ولی در عین حال نشانگر آن هم هست، که از اکتبر تا نوامبر سال گذشته کاهشی 7.2 درصدی را تجربه کرد. سپس از نوامبر تا دسامبر 3 درصد بالا رفت. بنابراین در یک جمع بندی گسترده تر می توان گفت، که این میزان از اکتبر گذشته تا ژانویه امسال تنها 1.4 درصد افزایش داشت.
برمبنای همان گزارش در 25 شهر بزرگ و کوچک در کشور میزان متوسط اجاره بها برای یک واحد آپارتمان یک اتاق خوابه، در تورنتو ماهانه 2 هزار و 149، و در لتبریج واقع در استان آلبرتا 888 دلار بوده است. همزمان میزان متوسط اجاره بها از 7.8 درصد افزایش در رددیر واقع در همین استان، تا 7.1 درصد کاهش در ریچموندهیل واقع در استان انتاریو/ و در تورنتو و لتبریج یعنی به ترتیب گران ترین و ارزان ترین در بین 25 شهر مورد اشاره، به ترتیب افزایش 0.6 و 2.1 درصدی داشت. میزان متوسط اجاره بها هزار و 345 دلار، و برای نمونه در رددیر هزار و 51، و در ریچموندهیل هزار و 676 دلار بود. بنابراین همانگونه که گفته شد در واقع میزان متوسط اجاره بهای یک واحد آپارتمان یک اتاق خوابه در این 25 شهر هزار و 345 دلار بود، که افرایشی 1.1- و نه 6- درصدی نشان می دهد. میزان متوسط اجاره بهای یک واحد آپارتمان دو اتاق خوابه نیز هزار و 647 دلار بود، که به طور متوسط 0.7 درصد کاهش داشت.

از دیگر سو اطلاعات کامل تر شرکت وام مسکن و مسکن کانادا/ CMHC که شامل همه نقاط با جمعیت از 10 هزار تن به بالا در کشور می شود، نشان می دهند که میزان متوسط اجاره بها بسیار کمتر است. کمااینکه این میزان برای آپارتمان های یک، دو و سه اتاق خوابه، به ترتیب ماهی 902، 989 و هزار و 62 دلار می باشد. شوربختانه این اطلاعات کامل تر مربوط به اکتبر 2017 است. اما به سختی می توان باور کرد که تنها در خلال 15 ماه، میزان متوسط اجاره بها از ماهی 902 به هزار و 345 دلار مورد اشاره رسیده باشد. زیرا در این صورت تقریبا 50 درصد افزایش نشان می دهد.

در عین حال برنامه مورد اشاره به سرعت از ارائه اطلاعات به سوی روایتگری رفت و به ماجرای بازیگری جوان پرداخت، که سرانجام پس از شش ماه آزگار جستجو موفق شد در تورنتو آپارتمانی پیدا کند. البته در این برنامه از جمله ماجرای یک زن جوان اهل قوم نخستین متیس و ساکن کملوپس واقع در استان بریتیش کلمبیا نیز مدنظر قرار داده شد، که معضل مسکن به شدت گریبانش را گرفته است. و…

البته پرداختن به افرادی که برای زندگی در جای مورد علاقه شان امکانات مربوطه را ندارند، اقدام خوب و مناسبی است. زیرا همدردی بخشی از ویژگی های انسان می باشد. اما همدردی نباید به معنای دست برداشتن از توانایی قضاوت در مورد راست و دروغ باشد. کمااینکه اگر یافتن مسکن استیجاری مشکل است، باید سبب آن باشد که به اندازه کافی افرادی وجود دارند، که از عهده پرداخت اجاره بهای مربوطه برمی آیند. در صورتی هم که اجاره بها زیادی بالا است، باید از خود بپرسیم چرا عرضه بیشتر در راه نیست؟ زیرا در بازار مسکن استیجاری نیز مانند هر بازار دیگر اگر بخواهیم قیمت ها کاهش پیدا کنند، یا باید تقاضا را کم نمود، و یا لازم است عرضه را افزایش داد. سی بی سی می خواهد، تمام مستاجران بالقوه مسکن های مورد علاقه خود را بیابند. بنابراین در عمل هوادار کاهش تقاضا نیست. پس این پرسش مطرح می شود: چرا موجران بیشتری فضاهای بیشتری برای اجاره عرضه نمی کنند؟

اگر یک لحظه به این پرسش بیندیشیم، پاسخ آن را با سوالی دیگر می دهیم. اینکه چرا کسی که عقل سالم دارد، بخواهد وارد داد و ستد مربوطه شود؟ زیرا باید به موانع بر سر راه برگشت پول فکر کرد. یعنی وجود مناطق دارای محدودیت های ساخت و ساز، کنترل اجاره بها، میزان زیاد مالیات بر درآمد و ملک و املاک، پیشنهادهای نوین مالیات بر دارایی، رقابت مستقیم با مسکن های با یارانه/ سوبسیدهای دولتی، و موارد دیگری از این دست!
ساختن یک مجتمع آپارتمانی به اندازه ایجاد خطوط لوله نفتی مشکل نیست. اما هزینه هایش تقریبا با آن برابر می باشد. بنابراین اگر می خواهیم افراد بیشتری دست اندرکار حوزه موجری شوند، نیازی نیست انیشتن باشیم. زیرا پاسخ ساده است: با موجران بهتر رفتار کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0