مقالاتمقالات اجتماعی

رانندگی در حالت مستی- جرمی مرگبار، مجازاتی ناچیز!

 

هفته گذشته هیئت عفو کانادا آزادی مشروط را به مردی اعطا کرد که عامل یکی از وحشتناک ترین تصادفات ناشی از رانندگی در حالت مستی بود. مارکو موزو، از اعضای یکی از ثروتمندترین خانواده های کانادا، پس از بازگشت از یک پارتی در میامی با جت شخصی، در حالی که به حدی مست بود که شلوارش را خیس کرده بود تصمیم گرفت از فرودگاه تا خانه را شخصا رانندگی کند. در نتیجه این تصمیم، او بعد از از جا کندن علائم رانندگی، و برخورد به یک مینی ون، سه کودک و پدربزرگ شان را کشت. با وجود اینکه موزو در سال 2016 به تحمل 10 سال زندان محکوم شد، از 20 آوریل 2020 با آزادی مشروط از زندان خلاص شده و از 8 سال دیگر، می تواند دوباره رانندگی کند. و متاسفانه رفتار سیستم قضایی کانادا با این مجرم رفتاری کاملا عادی محسوب می شود. کانادا در بین کشورهای پیشرفته دارای بالاترین آمار مرگ بر اثر تصادفات ناشی از رانندگی در حالت مستی با میانگین 1500 مورد مرگ در هر سال است. با این وجود این جرم یکی از سبک ترین مجازات ها را در بین سایر جرائم در کانادا دارد.

در ادامه روایت نشنال پست را از چند نمونه از افرادی می خوانیم که با رانندگی در حالت مستی، کودکان را به کام مرگ فرستاده اند، افسران پلیس را کشته اند، موجب قطع عضو افراد جلوی چشم عزیزان شان شده اند و خانواده ها را داغدار کرده اند. اما مشخص نیست چرا مجازات این نوع از آدم کشی در کانادا با تحمل چند سال زندان برابر دانسته می شود.

کاترین مک کی- عامل کشته شدن کل اعضای یک خانواده که بعد از تحمل 4 سال زندان مورد عفو مشروط قرار گرفت.

خانواده 4 نفره دو ورست- جردن، شاندا، و دو فرزند 5 و 2 ساله شان- در سال 2016 و زمانی که کاترین مک کی با سه برابر میزان مجاز الکل در خون، علامت توقف را با سرعت رد کرد، کشته شدند. پدر و مادر در همان لحظه جان باختند و فرزندان در بیمارستان تسلیم جراحت های شدید ناشی از تصادف شدند. با وجود مجازات 10 سال حبس، مک کی بعد از 4 سال مورد عفو مشروط قرار گرفت.

الن وود- عامل کشته شدن پدر یک خانواده و حمله به فرزندش که بعد از هفت ماه و نیم مورد عفو قرار گرفت.

 

 

در سال 2010، وود با دو برابر سرعت مجاز و بدون گواهینامه مشغول رانندگی بود که به تویوتای برایان مک کوران برخورد کرد. مک کوران همراه با پسر 17 ساله اش مشغول توزیع بسته های روزنامه بود که تصادف هولناک رخ داد. وقتی پسر مک کوران، وحشت زده از تصادف، از ماشین پیاده شد تا با 911 تماس بگیرد، وود با مشت ضربه ای به شکمش وارد کرد. مک کوران کمی بعد بر اثر جراحات وارده جان باخت، اما وود با وجود محکوم شدن به 2 سال حبس، تنها پس از 7 ماه و نیم مورد عفو قرار گرفت. خواهر مک کوران می گوید: این عفو مثل یک سیلی دوباره به صورت خانواده قربانی است. آیا ارزش جان برادر عزیز من فقط 7 ماه زندان بود؟

متیو جانکرت- عامل کشته شدن مادر چهار فرزند که پس از 2 سال و نیم مورد عفو مشروط قرار گرفت.

تری کالاوی تازه کارهای خانه و فرزندانش را انجام داده و برای پیاده روی بیرون رفته بود که بر اثر تصادف با ماشین جانکرت، که به جای سرعت مجاز 50 کیلومتر بر ساعت، با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت رانندگی می کرد و دو برابر میزان مجاز برای رانندگی الکل مصرف کرده بود، کشته شد.

هرچند در محاکمه اولیه، جانکرت را به 5 سال حبس محکوم کردند که وکیل مدافع مجرم آن را حکم سنگینی خواند، اما بعد از 2 سال و نیم جانکرت با عفو مشروط آزاد شد. همسر کالاوی در بیانیه ای نوشت: اعتراض به حکم سیستم قضایی مانند این است که بخواهم آب سر بالا برود، فقط می توانم بگویم از تصمیم شما حیرت زده ام. 

جانکرت از سال آینده دوباره مجاز به رانندگی خواهد بود.

مایکل جرارد کوپر- عامل کشته شدن یک زوج جوان، و کسی که سوگند خورد به مصرف الکل و رانندگی ادامه بدهد؛ محکوم به تحمل 7 سال حبس.

کوپر یکی از معدود قاتلان راننده مستی است که همه دوره محکومیتش را بدون عفو سپری کرد. اما آزاد شدن او موجب نگرانی همشهریانش در نوا اسکوشیا شده چرا که او در برابر هیئت عفو سوگند خورد به محض آزادی، دوباره مصرف الکل و رانندگی در حالت مستی را از سر می گیرد. رانندگی پرسرعت کوپر مست در سال 2004 موجب کشته شدن آنجلا ایمیت 19 ساله و نامزدش، مایکل مک لین 20 ساله شد. با آزاد شدن کوپر، والدین این زوج کمپینی برای جلوگیری از فروش الکل به او راه انداخته اند

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست