مقالاتمقالات اقتصادی

دیر یا به موقع؟! گام هرچند کوچک دولت لیبرال به سوی ایجاد پوشش بیمه همگانی دارویی 

دولت فدرال در جهت ایجاد pharmacare program یا بیمه همگانی دارویی، قصد تغییر دادن شیوه قیمت گذاری دارو در کشور را دارد. طبق ادعای دولت با به اجرا گذاشته شدن این تغییرات و در واقع تعیین سقف حداکثر برای قیمت گذاری داروهای نسخه ای توسط شرکت های داروسازی، طی 10 سال آینده 13 میلیارد دلار در هزینه صرفه جویی خواهد شد. کاهش قیمت دارو می تواند هزینه ارائه پوشش بیمه همگانی دارویی را  کاهش بدهد. 

این به نوبه خود خبری مثبت تلقی می شود. مشکل اینجاست که دولت لیبرال برای برداشتن این گام هر چند کوچک تا آخرین ماه های دوره 4 ساله زمامداری اش صبر کرده است. 

انتخاب ماه آگوست برای مطرح شدن برنامه دولت تصادفی نیست. زیرا به نظر می رسد که بیمه همگانی دارویی یکی از موضوعات داغ کمپین انتخابات فدرال باشد که 21 اکتبر برگزار خواهد شد. 

88 درصد از کانادایی ها موافق بیمه همگانی دارویی هستند. اینطور که به نظر می رسد، لیبرال ها، نیودموکرات ها و حزب سبز نیز حداقل در اصول اولیه با یکدیگر توافق نظر دارند. در حالی که اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار برنامه دولت لیبرال را پرهزینه و غیرقابل اجرا می داند. 

با منتشر شدن گزارش کمیته مشورتی برای اجرایی شدن بیمه همگانی دارویی، بحث و جدل بین دست اندرکاران صنعت بیمه، رهبران احزاب و مخالفان و موافقان آن شدیدتر شد. با اینکه رهبران همه احزاب در بیش از حد گران بودن داروهای نسخه ای اتفاق نظر دارند، اما دیدگاه های آنها درباره بیمه همگانی دارویی متفاوت است. آشنایی با مواضع آنها ضروری است.

نیو دموکرات ها، آن را به یکی از قول های مهم انتخاباتی شان تبدیل کرده اند. آنها نه تنها قول ارائه بیمه همگانی دارویی را داده اند، بلکه ادعا می کنند که برنامه دولت نیودموکرات شامل سایر خدمات درمانی که هم اکنون مشمول پوشش بیمه نیست نیز خواهد بود. 

از سوی دیگر اندرو شیر می گوید که برخلاف ادعای لیبرال ها، برنامه مورد اشاره سالانه 15.3 میلیارد دلار هزینه ایجاد خواهد کرد و در صورت اجرایی شدن کامل آن زیانده خواهد بود. 

شرکت های بیمه آن را مخل پوششی می دانند که بسیاری از کانادایی ها هم اکنون از آن بهره مند می باشند. واقعیت این است که کانادایی هایی که هم اکنون بیمه درمانی و دارویی خصوصی را خریداری می کنند، دیگر به آن نیاز نخواهند داشت. با توجه به تجربه شرکت های بیمه در یافتن راهی برای ادامه حیات، انتظار می رود که نگرانی آنها بیهوده باشد. 

کمیسیون مشورتی در این ادعای خود که خرید عمده دارو به پایین آمدن قیمت آن منجر می شود، محق است. اما این واقعیت در نظر گرفته نشده که شرکت های دارویی همچنان اختیار تنظیم قیمت محصولات خود در بازار را خواهند داشت. این شرکت ها مطالبه بهای هنگفت بابت داروهای نسخه ای را توجیه پذیر می دانند.  

***

کانادا تنها کشور جهان غرب است که بیمه درمانی همگانی اش، هزینه دارو را پوشش نمی دهد. به همین دلیل یک نفر از هر 5 کانادایی که تحت پوشش بیمه دارویی دولتی یا خصوصی نیستند، قادر به تهیه داروی تجویز شده نیستند. برخی از آنها، مجبور می شوند از هزینه خورد و خوراک بزنند تا بتوانند دارویشان را تهیه کنند. گروهی دیگر، سرخود دز تعیین شده توسط پزشک را کم می کنند. این عمل نه تنها تاثیرگذاری دارو را کاهش می دهد، بلکه می تواند پیامدهای جبران ناپذیر برای بیمار ایجاد کند. برخی از بیماران نیز با عدم مصرف دارو، دچار مشکلات حادتر شده، از بیمارستان سر در آورده و هزینه بالاتری برای دولت ایجاد می کنند. 

پس از سال ها بحث و تبادل نظر و عدم اقدام قاطع، زمان اعمال نظر کانادایی ها در مورد یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر سلامتی شان، فرا رسیده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان