صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / دیدنی های  پرده نقره ای Molly’s Game

دیدنی های  پرده نقره ای Molly’s Game

Leeza

 

 

کارگردان:

 آرون سورکین

نویسندگان:

مالی بلوم (نویسنده کتاب) و آرون سورکین

نقش آفرینان:

جسیکا چستین (Jessica Chastain)

ایدریس البا (Idris Elba)

کوین کاستنر (Kevin Costner)

مایکل سرا (Michael Cera)

جرمی استرانگ (Jeremy Strong)

 

خلاصه داستان:

این فیلم روایت‌ گر داستان واقعی زندگی مالی بلوم، عضو تیم اسکی ایالات متحده میباشد که به مدت ده سال بزرگترین بازی پوکر جهان را برگزار می کرد. برخی از مشهورترین بازیگران و دست اندرکاران هالیوودی، قهرمان ورزشی، غول های تجاری و حتی مافیای روس، در بازی شرکت می کردند. مالی خیلی زود به یک هدف برای سازمان اف ‌‌بی‌ ‌آی تبدیل شد.

 

فیلم <بازی مالی شخصیت اصلی و راوی خود را به عنوان یک اسکی‌ باز المپیکی معرفی می‌ کند. او در فیلم از این موضوع حرف می ‌زند و دلیل اینکه چرا از دنیای ورزش کناره‌گیری کرده (صدمه‌دیدگی از ناحیه کمر) و دوباره به مدرسه برگشته است را بازگو می ‌کند. تصادفی که به نظر می‌ رسد رابطه او با پدرش (کوین کاستنر)، یک روانشناس سرسخت، را به هم ریخته است.

مالی هم تمام توجه هاتش را به پول درآوردن معطوف کرده است. همان‌ گونه که گفته شد، <مالی> بسیار باهوش، پرمدعا و مورد توجه مردان قدرتمند است. این خصوصیت به او این توان را می‌ دهد تا با رئیس خرفت خود کنار بیاید. این مسئله همچنین بدین معناست که او به اندازه کافی باهوش است تا بتواند شانس خود را بعد از وارد شدن به دنیای زیرزمینی پوکر، امتحان کند.

زمانی که رئیس او سعی می ‌کند که او را از دور خارج کند، <مالی>، دفترچه مخاطبان او را برداشته و با دزدیدن بازیکنان او و بالا بردن شرط‌ ها محل بازی پوکر مخصوص خود را راه اندازی می‌ کند.

وقتی پسرها در نهایت سعی می ‌کنند او را از کسب و کار بیرون کنند، <مالی> به نیویورک می‌ رود و یک بازی انحصاری حتی با خریداری بیشتر را آغاز می ‌کند، اما اوضاع شروع به از هم پاشیدن می‌ کند به طوری که او را به سمت مواد سوق می ‌دهد و او ناخواسته (یا تعمدا؟) بازی را برای سه خانواده مختلف مافیای روسی باز می ‌کند. این مسئله باعث جلب توجه ماموران فدرال می‌شود و…

نقد فیلم:

نویسنده <شبکه اجتماعی>، یعنی آرون سورکین از جسیکا چستین به عنوان برگ برنده‌ اش در اولین چالش پردیالوگ کارگردانی ‌اش استفاده می‌ کند. فیلمی که داستانش در بستر دنیای زیر زمینی پوکر جریان دارد. سورکین صحبت از یک بازی خوب می ‌کند، بنابراین جای تعجب نیست که اولین تجربه کارگردانی او به طرز شگفت ‌انگیزی از لحاظ سینمایی روان است.

در این فیلم جسیکا چستین در نقش یک خانم قمارباز خودساخته به نام مالی بلوم بازی می ‌کند، کسی که یک امپراطوری چندین میلیون دلاری بازی پوکر راه انداخته و توجهات ناخواسته زیادی را به خود جلب کرده است. چندین سری مونولوگ بیش از یک دقیقه ‌ای بهترین بخش ‌های این درام 140 دقیقه ‌ای را تشکیل می‌ دهند. با این حال، برای نویسنده ‌ای که در گذشته همواره با اتهام ضد زن بودن در نوشته‌ هایش رو به رو بوده است، فیلم <بازی مالی> یکی از بزرگ ‌ترین بخش‌ های زنانگی را بر پرده سینماها می ‌آورد، متراکم، پویا و به طرز اجبارآوری سرگرم کننده، به ‌گونه ‌ای که از استعداد استراتوسفریک چستین برای ایفای نقش اصلی فیلم بهره‌ ای خیره کننده می ‌برد.

سورکین به فلسفه بیشتر بگو، سریع‌ تر بگو و دوباره با بیانی متفاوت ‌تر بگو معتقد است. این استراتژی کارایی فوق ‌العاده‌ای در فیلمی که کاملاً درباره واگذاری هرچه بیشتر اوضاع به دستان شماست، از خود نشان می ‌دهد. در پایان روز، فیلم و پوکر هر دو میخکوب کننده هستند!

 

Jessica Chastain in MOLLY’S GAME

و این جایی است که بی‌ پروایی دگرگونه سورکین کمی لکنت می ‌گیرد، چراکه مالی تقریباً همه چیز را از ابتدای فیلم لو داده است (از جمله عادات دارویی ‌اش) و فیلم ‌نامه مجبور است برای جبران این مسئله که دیگر برای ما مهم نیست (اینکه او تمام روزش را آزادانه می‌ چرخد و یا بیشتر وقت اش را پشت بار می ‌گذراند)، چرخ ‌دنده‌ هایش را به کار بیندازد. این گونه نیست که زندگی او در خطر باشد، تنها شهرتش در خطر است و این جایی است که در مقایسه با شخصیت ‌های نسبتاً آرمان‌ گرایانه سورکین در آثار پیشینش، این اثر همچون یک گلدان کوچک است.

سورکین با این حال، بیش از جادوگری یک قمارباز سنتی، حقه ‌های بسیاری را در زیر شالش پنهان کرده است که هیچ کدام به اندازه انتخاب بازیگر نقش اصلی زن تأثیرگذار نیستند.

نقشی که بازیگر نقش دختر جیمی لین سیگلر در سریال <سوپرانوز> به دنیا آمده است تا بازی ‌اش کند، نقش بانوی سکسی و در عین حال در سایه ایست که حلقه قماربازی غیرقانونی را تشکیل داده است. نقشی که مشابه ‌اش را بازیگران طراز اولی مثل توبی مگوایر، لئوناردو دی کاپریو و بن افلک قبلا بازی کرده ‌اند. سورکین به استفاده از چستین اصرار می ‌ورزد، دختر مو‌قرمزی که به اندازه‌ ای می ‌تواند رشد کند که حتی روزی رئیس جمهور باشد.

چستین از این نوع تیپ‌ ها نیست. او یک ستاره است با غریزه ‌ای برای دریافت مواد خام عالی و به همین ترتیب است که شخصیت با پرسونای او هماهنگ می ‌شود. مالی بلوم واقعی بیشتر شبیه دختران بدکاره ‌ای است که الیوت اسپیتزر (سناتور بدنام نیویورکی) را به زیر کشیدند. فیلم <بازی مالی> فیلم <چستین> است و او دوباره به ما یادآور می‌ شود که چه بازی‌ هایی از او دیده‌ ایم، از <نیمه شب تاریک> تا <خشونت بارترین سال>. مهم نیست که مردان دور و برش چقدر قدرتمند باشند، <چستین> توانایی به دست گرفتن کنترل اوضاع را دارد و این مسئله نباید در صنعتی که در آن هشدار کمبود بازیگران زن طراز اول جدی است به ‌راحتی فراموش شود.

سورکین فیلم را به نحوی تدوین کرده است که خط زمان مابین دادگاه <مالی> (در زمان حال) و پیشینه باورنکردنی او که موجب حضورش در دادگاه است ( همان‌ گونه که در خاطراتش گزارش شده است) تغییر می ‌کند.

سورکین به مالی از دید یک شهروند محکم و برجسته نزدیک می ‌شود. به خصوص همچون یک جنگاور. و چستین این نقش را چنان باورپذیر بازی می‌ کند که در درام سال قبلش در نقش یک لابیگر قدرتمند یعنی <خانم اسلونه> بازی کرده است.  مالی در فیلم سراق وکیل می رود تا بپرسد آیا کسب و کار نامتعارفش قانونی است یا نه. اما متوجه می شود که به وکیل بهتری نیاز دارد تا مجبور نشود مدت زمان طولانی تری در زندان بماند. بنابراین به سراغ ایدریس البا می ‌رود، کسی که به دلایل متعدد تمایلی به قبول پرونده او ندارد.

نکته در اینجاست که <مالی> یک شخصیت بزرگ است. نقش او در قالب همکاری چستین و سورکین به همان اندازه که قوی نوشته شده به همان اندازه نیز قوی اجرا شده است. فیلم <بازی مالی> نمونه ‌ای کمیاب از شخصیت زنی است که شخصیتش بارزتر از بسیاری از مردان ثروتمند و دارای قدرت این کشور است. و در پیچیده‌ترین سکانس فیلم (که به بلافاصله پس از یک صحنه کاملاً غیرضروری می‌آید، اسکی روی یخ در سنترال پارک نیویورک) او در نهایت می‌تواند به مقابله با مردان فوق‌العاده قوی بایستد، مردانی همچون پدرش. «سورکین» مسائل مهمی را به طور پنهانی در قالب فیلم‌نامه خود گنجانده است.

با اینکه حضور کاستنر و نقش او کوتاه است ولی در محدوده چنددقیقه ‌ای که در اختیار دارد، مغز او (مالی) را منفجر می‌ کند، تنها مورد خیره کننده از روان درمانی بر پرده سینماها که تا کنون مشاهده شده است را به نمایش می گذارد.

این فیلم گذشته‌ های نه‌ چندان دور را به هم ریخته و یکی از رادیکال‌ ترین سرگرمی ‌هایی که به بدیع‌ ترین شکل‌ ها نوشته شده است را، می‌ سازد.

فیلم <بازی مالی> با دیالوگ هایی همچون تازیانه که تخصص سورکین است و با تسلط غافل گیر کننده او در کارگردانی، یک درام جنایی موفق است، اما از طرفی این فیلم، فیلمی است که تأثیر خوش شانسی و بدشانسی را در به دست آوردن برتری نشان می ‌دهد. مهم ‌تر از همه این فیلم به شکست این اجازه را می ‌دهد که به جای یک پایان تراژیک و یا سرنوشتی که به سادگی از لحاظ اخلاقی نادرست به نظر می‌ آید، همچون یک موجود زنده وجود داشته باشد. و این چیزی است که شما شاید به آن استثنا بگویید.

رتبه بندی:

این فیلم 140 دقیقه ای در آمریکا R رده بندی شده، و بنابراین تماشای آن در کانادا برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *