صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / دیدنی های پرده نقره ای Arrival

دیدنی های پرده نقره ای Arrival

Arrival

کارگردان: دنیس ویلنوو

نویسنده: اریک هایزرر

نقش آفرینان:

ایمی آدامز (Amy Adams)

جرمی رنر (Jeremy Renner)

فارست ویتاکر (Forest Whitaker)

مایکل استولبارگ (Michael Stuhlbarg)

زی ما (Tzi Ma)  

مارک اوبراین (Mark O’Brien)

خلاصه فیلم:

داستان فیلم پس از آمدن بیگانگان با یک کشتی فضایی به زمین رخ می دهد. بیگانگان با سفینه هایی بزرگ که کمی بالاتر از سطح زمین شناور هستند در نقاط مختلفی از کره زمین فرود آمده اند. کسی نمی داند نیت شان چیست چون برقراری ارتباط با آنها ساده نیست. اگرچه بیگانگان به راحتی اجازه ورود انسان ها به سفینه و تماشای آن را به انسان می دهند اما با این حال زبان هر گونه این موجودات برای دیگری ناآشنا است. اگرچه این موجودات غریب واکنش های خصومت آمیزی ندارند اما گونه جنگ طلب و ذاتا بدگمانی چون انسان غیر از نقشه کشیدن برای مقابله کار دیگری از دستش بر نمی آید.

دکتر لوئیز بنکس (ایمی آدامز) پروفسوری زبان شناس با شهرت جهانی است که گذشته ای غمناک دارد. او که در خانه زیبا و مشرف به دریاچه زندگی می کند، دختر زیبای نوجوانی را به یاد می آورد که به علت سرطان از دست داده است. این اتفاق تاثیر بسیار بدی بر زندگی لوئیز گذاشته و او را کم حرف و اندکی افسرده ساخته. دولت از طریق  کلنل وبر (فارست ویتاکر) با او تماس گرفته و تقاضای کمک می کند. آنها از وی دعوت می کنند تا به تیم توماس که فیزیک دانی به نام ایان دانلی (جرمی رنر) نیز در آن عضویت دارد بپیوندد. او وارد سفینه بیگانه شده و فرایند پرمشقت رمزگشایی پایه های زبان بیگانگان را آغاز می کند.

 

dfk

 

نقد فیلم:

محتوای ارائه شده در فیلمنامه <ورود / Arrival > جدید نیست. تاکنون فیلم های زیادی رویدادهای این چنینی را بازگو کرده اند. ما از این رویدادها شگفت زده شده ایم، خیال پردازی کرده ایم، تصورشان کرده و در باره شان نوشته ایم. سریال های تلویزیونی مشهوری نیز در این باره ساخته شده اند. افرادی وجود دارند که معتقدند ارتباط فرازمینی قبلا اتفاق افتاده. با این که تاکنون هیچ مدرک قابل استناد و غیرقابل انکاری برای اثبات این مواجهه رمزآلود ارایه نشده است اما همانگونه که استیون اسپیلبرگ در فیلم خود اذعان کرد <انسان در این جهان بی نهایت تنها موجود متفکر نیست! >

در هالیوود بخش اعظم داستان هایی که بر اساس اولین تماس بشریت با موجودات بیگانه شکل گرفته اند شامل خطر، تهاجم، نبرد و تخریب زیان بار هستند. حتی فیلم کلاسیکی چون <روزی که زمین از حرکت ایستاد> (محصول 1951) درباره تهدید به نابودی است. از آثار اخیر در این ژانر می توان از <روز استقلال>، <جنگ دنیاها> ساخته استیون اسپیلبرگ و سریال تلویزیونی V  یاد کرد. از فیلم <ورود> می توان به عنوان اولین فیلم در این ژانر نام برد که دارای لحنی مناسب و اندیشمندانه است و واکاوی معقولانه ای از این مساله دارد که چگونه یک فیلمنامه می تواند درست پرداخته شود. فیلم <ورود> یک تجربه بی نظیر است. نه فقط برای پرورش این موقعیت به شکلی هوشمندانه و متفکرانه، بلکه به این دلیل که تماشاگران هنگام تماشای آن غرق در فیلم می شوند و با دقت و توجه زیاد آن را دنبال می کنند. این یک تغییر خوشایند در جریان اصلی فیلم است و اگر <ورود> در گیشه نیز موفق باشد، تبدیل به راهنمایی برای تولیداتی خواهد شد که از طریق ناشیانه سعی در جذب تماشاگران بی علاقه دارند.

مسلما می توان بیشتر از این درباره داستان <ورود> نوشت. اما این کار باعث فاش شدن سمت و سو و اتفاقات فیلم می شود و لذت تماشا کردن آن را از بین می برد. در این فیلم، تنها به تبادلات میان انسان با بیگانگان پرداخته نشده است، بلکه به ارتباط درون گونه ای بین بیگانگان نیز پرداخته شده.

 

ماده اصلی برای ساخت <ورود> داستان کوتاه برنده جایزه نوبل سال 2000 به نام <داستان زندگی تو> نوشته تد چیانگ بود. با اینکه در وهله اول به نظر می رسید اقتباس سینمایی از آن ممکن نیست، اما کارگردان (دنیس ویلوو) و فیلمنامه نویس (اریک هایزرر) با زیرکی راهی برای آن یافتند. مضمون های ضروری همچون زمان، جبرگرایی و زبان دست نخورده باقی مانده اند. فیلم با وضوح و جذابیت خاصی، ریزه کاری ها و تفاوت میان زبان گفتاری و نوشتاری را به نمایش می گذارد.

با نگاهی جزیی به کارنامه 17 ساله ایمی آدامز و نامزدی او برای دریافت 5 جایزه اسکار، در می یابیم با اینکه گستره متنوعی از نقش ها را ایفا کرده ولی شاید نقش او در فیلم <شک> بتواند در پیچیدگی روانشناسانه به پای نقش لوئیز در این فیلم برسد. لوئیز قوی و مستقل است، اما هنگامی که به لحظات کشف حقیقت نزدیک می شود، دستانش به لرزه افتاده و نفس هایش بریده به گوش می رسد. جرمی رنر و فارست ویتاکر عملکردی منسجم دارند، اما این فیلم متعلق به ایمی آدامز است.

jbsjsd

به گمانی، تنها چهار فیلم در طی 40 سال گذشته را می توان نام برد که در زمینه ارتباط با ناشناخته به پای هوشمندی و کمال <ورود> می رسند. فیلم <برخورد نزدیک از نوع سوم> ، <ورطه>، <تماس> و <میان ستاره ای>. اسپیلبرگ، کامرون، زمیکس و نولان و اکنون هم کارگردان فرانسوی متولد کانادا دنیس ویلنوو که توانست با <ورود> گام تازه و متمایزی در عرصه فیلمسازی، در مقایسه با فیلم های قبلی اش <زندانیان>، <دشمن> و <سیکاریو> بردارد. فیلم بی نقص و ماهرانه ساخته و پرداخته شده و بدون هیچ شکی باید نام ویلوو را در میان نامزدهای اسکار امسال ببینیم.

در کمتر فیلم مانند <ورود> شاهد این میزان چاشنی علمی – تخیلی کافی و به اندازه هستیم. بیگانگان پس از ورود به زمین شروع به تصرف این کره خاکی نکرده اند، بلکه این انسان ها هستند که به آنها واکنش نشان داده اند.

درجه بندی:

این فیلم 2 ساعت و 4 دقیقه ای در آمریکا PG-13  رده بندی شده، و بنابراین تماشای آن در کانادا برای افراد زیر 14 سال ممنوع است. نوجوانان 14 سال به بالا هم تنها می توانند، در کنار یک بزرگتر به دیدن آن بروند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *