اخباراخبار کانادا

دو هزار و نوزده؛ سال استیلای کانادا بر جهان

اتاوا- کانادا طی 150 سال گذشته کمابیش در صحنه جهانی حضور داشته و انتقادهای سازنده و ایده های خوبی را به جهانیان ارائه کرده؛ آگاهانه در ماموریت های حافظ صلح، جنگ جهانی دوم و اولین جنگ عراق شرکت کرده و از وارد شدن به مناقشاتی مانند جنگ ویتنام و دومین جنگ عراق خودداری کرده است.

دیوید ماسکراپ، با انتشار سرمقاله درMacLean’s  معتقد است که زمان سلطه کانادا بر جهان فرا رسیده است. ضمن خودداری از تایید یا رد نظر نویسنده، خلاصه ای از نقطه نظرات ماسکراپ را جهت اطلاع خوانندگان عزیز ارائه می کنیم. قضاوت با شما!

کانادا در قرن بیستم سابقه خوبی از خود بر جا گذاشت. سیستم <چند فرهنگی> را ابداع و مهاجرانی از سراسر جهان را به سوی خود جذب کرد. اما در کنار آن، در ایجاد رابطه مثبت با اقوام نخستین و بومیان کانادا ناموفق بود. اما در کل می توان گفت که عملکرد کانادا طی 100 سال اخیر مثبت بود.

در حالی که دموکراسی در بسیاری از کشورهای جهان تضعیف شده است، کانادا همچنان به آن پایبند است. اقتدارگرایی در جهان، از جمله آمریکا در حال گسترش است، اما کانادا همچنان در برابر آن مقاومت می کند. تغییرات اقلیمی، حیات بشر را تهدید می کند، اما کانادا برای مقابله با آن تلاش می کند. اروپا در حال تشکیل ارتش مستقلی برای رویارویی با تهدیدات روسیه و آمریکا است. اما کانادا از موقعیت باثباتی برخوردار است.

به همین دلایل است که کانادا در سال 2019، سلطه خود بر جهان را افزایش خواهد داد. ما هرگز بزرگترین اقتصاد جهان یا قدرتمندترین ارتش جهان  نخواهیم بود. اگر غیر از این باشد، با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد. کانادا در سال جدید، به لطف برخورداری از منابع طبیعی، از جمله آب شیرین، از موقعیت خوبی برخوردار خواهد بود تا بتوانیم از زیر سایه قدرت های بزرگتر خارج شده و نقش رهبری جهان را در اختیار بگیریم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان