مقالاتمقالات اجتماعی

دولت کانادا تولید پلاستیک یکبار مصرف را ممنوع می‌کند

سایت خبرگزاری CBC می‌گوید یک مقام دولتی که نامش فاش نشده، گفته دولت ترودو قصد دارد تولید کالاهای پلاستیکی یکبار مصرف را، از سال 2021 کاملا ممنوع کند. این منبع می‌گوید، نی‌های پلاستیکی، گوش پاک‌کن، میله‌های پلاستیکی هم زدن قهوه، بشقاب‌ها، و قاشق و چنگال‌های یکبار مصرف و پایه‌ پلاستیکی بادکنک، تنها بخشی از کالاهایی هستند که تولیدشان متوقف خواهد شد. ظروف مورد استفاده‌ فست فودها برای انتقال خوراک پخته‌شده، و لیوان‌هایی که از پولی‌استایرین – که شبیه استایروفوم سفید است– ساخته می‌شوند نیز، در این فهرست قرار دارند. این طرح، بخشی از یک استراتژی بزرگتر است که قرار است با آلودگی ناشی از مواد پلاستیکی که کشور با آن درگیر است، مبارزه و آن را رفع کند.

پیروی از مدل اتحادیه اروپا در ممنوعیت پلاستیک

به گفته‌ این مقام دولتی، فهرست کامل کالاهایی که دولت فدرال کانادا قصد ممنوع کردن تولید آنها را دارد، قرار است با پیروی از مدل اتحادیه اروپا و فهرست آن، تنظیم گردد. این مدل، که در ماه مارچ امسال، در میان کشورهای عضو اتحادیه به رای گذاشته و تصویب شد، همچنین قرار است تولید کالاهایی را، که از مواد پلاستیکی تجزیه پذیر Oxo-degradable تولید می‌شود – مانند کیسه‌های پلاستیکی– را نیز، ممنوع نماید. علت این است که افزودنی‌هایی که به مواد پلاستیکی Oxo-degradale اضافه می شوند، در واقع ماده شیمیایی پلاستیک را تجزیه نمی‌کنند، بلکه تنها آن را به تکه‌های ریز تبدیل می‌کنند که در محیط زیست برجای می‌ماند.

ماه جون سال گذشته، و در جریان برگزاری نشست کشورهای گروه G7 در شهر شارلووی استان کِبِک، نخست وزیر جاستین ترودو، آغاز طرح موسوم به منشور پلاستیک اقیانوسی را، که از سوی کانادا ارائه شده بود، اعلام کرد. کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اتحادیه‌ بریتانیا و اتحادیه‌ اروپا، به سرعت پای این طرح را امضا کردند و موافقت کردند اقداماتی را برای حل مشکل زباله‌های پلاستیکی موجود در اقیانوس‌ها و دریاها، آغاز نمایند. همه‌ این کشورها، به سوی کاهش دادن و محدود کردن آلودگی پلاستیکی حرکت کرده‌اند و برخی از آنها قوانینی تصویب کرده‌اند تا مصرف مواد پلاستیکی را کاهش دهند.

در ماه‌های آغازین سال جاری، بنیادهای پژوهشی Deloitte و ChemInfo Services به سفارش وزارت محیط زیست کانادا، گزارشی را به پارلمان ارائه دادند، که نشان می دهد در سال 2016، تنها 9 درصد از کل زباله‌های پلاستیکی تولید شده در کشور بازیافت شده، و 87 درصد آن، به زباله‌های دفنی تبدیل شده است.

کیسه‌های پلاستیکی، همه جا هستند

وزارت محیط زیست کانادا می گوید کانادایی‌ها هر روزه، بیش از 34 میلیون کیسه‌ پلاستیکی را، به دور می‌اندازند. این آمار، مساله را به یک مشکل جهانی تبدیل می کند، چرا که مسیر بیشتر این کیسه‌های پلاستیکی به زباله‌دان‌های دفنی ختم می‌شوند و 1000 سال طول می کشد تا این مواد کاملا تجزیه شده و به خاک برگردند. اما باقی‌مانده‌ این کیسه‌ها نیز، به آب‌های آزاد و اقیانوس‌ها وارد می‌‌شوند و در آنجا، به حیات وحش و اکوسیستم اقیانوس‌ها، زیانی جدی می‌رسانند. در این زمینه، چندی پیش، چندین نهنگ مرده پیدا شدند که جسدشان را موج‌ها با خود به ساحل آورده بودند و معده‌های آنها پر از چندین کیلو مواد پلاستیکی بودند. افزون بر همه‌ این مشکلات، موضوع ریزذره‌های پلاستیکی که در آب آشامیدنی و خوراک مورد استفاده‌ انسان یافت شده‌اند نیز، مطرح است.

گزارش بنیادهای Deloitte  و ChemInfo همچنین نشان داد که در میانه‌ سال‌های 2012 تا 2017 ، سرعت رشد صنایع تولید مواد پلاستیکی کانادا، به سریع ترین حد خود رسیده است. در این دوره‌ زمانی، این صنایع، فروشی برابر 35 میلیون دلار داشته، و 93 هزار کارگر را در انتاریو، کبک و آلبرتا، به استخدام خود در آورده‌اند.

وزارت محیط زیست کانادا می‌گوید که استراتژی‌های جدید درباره‌ تولید پلاستیک، در کنار ایجاد شغل، میزان گازهای گلخانه‌ای تولید شده در کشور را نیز، بسیار کاهش خواهد داد. برخی از دولت‌های محلی کانادا، هم اکنون و پیش از اجرایی شدن این قانون، به سوی کاهش میزان زباله‌های پلاستیکی حرکت کرده‌اند. شهرهای Tofino و Deep Cove در بریتیش کلمبیا، استفاده از نی های پلاستیکی را ممنوع کرده‌اند. مونترال نیز، استفاده از کیسه‌ها و بطری‌های پلاستیکی را ممنوع کرده است. دولت فدرال گفته به زودی جزئیات این طرح را، اعلام خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0