صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / دولت انتاریو باید واحدهای مسکونی با بهای مناسب را مدنظر قرار دهد

دولت انتاریو باید واحدهای مسکونی با بهای مناسب را مدنظر قرار دهد

banner-niazmandiha2

کتلین وین نخست وزیر استان انتاریو اعلام کرده که دولتش برغم همتای بریتیش کلمبیایی خود، برای خریداران خارجی واحدهای مسکونی در استان انتاریو مالیات اضافی وضع نخواهد کرد. باید از نخست وزیر و همکارانش ستایش نمود که در قبال بهای گزاف واحدهای مسکونی، از روی انگیزه آنی و بی فکر دست به واکنش نمی زنند.

از دیگر سو البته هنوز زود است، که در مورد پیامدهای تصمیم دولت بریتیش کلمبیا نتیجه گیری کرد. اما اینقدری می توان گفت، که میزان فروش واحدهای مسکونی در کلانشهر ونکوور تا اندازه چشمگیری کاهش یافته است. البته باز هم زود می باشد که بدانیم چه میزان این کاهش به خاطر مالیات مورد اشاره است، و تاثیرات بلندمدت آن چه خواهد بود. در عین حال شاید در درازمدت معلوم شود، که زیان های چنین تصمیمی بیش از سود آن بوده است. چراکه امکان دارد مثلا سبب مشکل تر شدن جذب نیروی ماهر خارجی، و برخی پیامدهای منفی ناخودآگاه دیگر گردد.

بااینهمه ضرورت دارد دولت استان انتاریو نیز در کنار آن تصمیم درست، مساله واحدهای مسکونی با بهای مناسب را به ویژه در تورنتو مورد بررسی قرار دهد، و حل و فصل کند. از جمله باید در قوانین موجود تغییراتی ایجاد نماید. البته در واقع این شهرداری ها می باشند، که لازم است خط قرمزها جهت ساخت و ساز واحدهای مسکونی جدید در کلان منطقه Golden Horseshoe (منطقه ای در جنوب استان انتاریو واقع در منتهی الیه غربی دریاچه انتاریو که از پرجمعیت ترین و صنعتی ترین مناطق کانادا می باشد، و از جمله شامل کلانشهر تورنتو و ناحیه همیلتون است) را مدنظر قرار دهند.

موسسه تحقیقاتی فریژر برای ارزیابی تاثیر مقررات بر ساخت و ساز مسکن، با ملاک قرار دادن سنجه هایی مانند طول زمان صدور مجوز ساخت و ساز، هزینه های کسب این مجوز و مخالفت شورای شهرها و گروه های محلی با گسترش اینگونه ساخت و ساز ها، پژوهش نوینی به عمل آورد.

 

نتایج این پژوهش نشان داد که زمان طولانی و نامشخص صدور مجوز از سوی شهرداری ها، روند ساخت و ساز واحدهای مسکونی نوین را کند می کند، و در نهایت سبب کاهش شمار آنها می شود. این امر هنگامی بیشتر اهمیت پیدا می کند، که بدانیم هم اینک میزان متوسط این زمان در کل منطقه مورد اشاره  18 ماه است. فراتر اینکه روند از نو تعیین کردن محدوده هایی مجاز جهت ساخت و ساز واحدهای مسکونی می تواند در برخی نقاط تقریبا یک سال، و در بعضی دیگر حدود یک ماه به مدت مورد اشاره  بیفزاید. این امر به ویژه هزینه های ساخت و ساز را در شهرهایی مانند تورنتو و پیکرینگ افزایش می دهد، که بیش از سایر نقاط به روند تعیین مجدد محدوده های مورد اشاره  نیاز دارند.

فراتر اینکه شورای شهرها و گروه های محلی که از نظر قانونی می توانند در حوزه ساخت و ساز واحدهای مسکونی نوین تصمیم گیرنده و تاثیرگذار باشند، خودشان به ویژه در شهرک کینگ، تورنتو و ئوکویل، بزرگترین مانع به شمار می روند. متاسفانه این روند در شهرهایی که بهای مسکن در آنها گران تر است، شدیدتر می باشد. در نتیجه سبب طرح این پرسش می شود، که آیا این انگیزه صاحبخانه ها جهت حفظ افزایش بهای گزاف مایملک خود نیست، که سبب خراب تر کردن روند ساخت و ساز واحدهای مسکونی نوین می گردد؟

با در نظر گرفتن کلیه مقررات مربوط به استفاده از زمین های مناطق مسکونی درمی یابیم که در 23 شهر مورد پژوهش، مناطق برلینگتون و همیلتون بهترین و مناسب ترین ها جهت ساخت و ساز نوین به شمار می روند. در مقابل شهرک کینگ و ایجکس بدترین ها هستند. تورنتو نیز، چهارمین شهر با مقررات سفت و سخت در ناحیه Golden Horseshoe می باشد.

این در حالی است که شهرداری ها می توانند از طریق آموختن بهترین عملکرد از آن دسته از همگنانشان که مقررات دست و پاگیر کمتری دارند، تاثیرات مثبتی بر وضعیت کنونی باقی بگذارند. مثلا راه های بهتری در پیش بگیرند که بین عرضه واحدهای مسکونی نوین با تقاضای فراوان برای اینگونه واحدها، همخوانی مناسب تر و موثرتری به وجود بیاید. این امر به ویژه در مورد مناطقی که تقاضا بیشتر است، اهمیت دارد. زیرا احراز اطمینان می شود ساخت و سازها با تاخیرهای غیرضروری به تعویق نیفتند، و هزینه های اضافی بی مورد سبب افزایش بهای ساخت و ساز نگردد.  

بنابراین نخست وزیر وین در مورد وضع نکردن مالیات اضافی برای خریداران خارجی واحدهای مسکونی در کلانشهر تورنتو حق دارد. اما باید به این مهم نیز توجه شود که از هم اینک ابزار فراوانی در دسترس سیاست سازان قرار دارند، که می توان از آنها برای حل و فصل مساله واحدهای مسکونی با بهای مناسب بهره برد. ولی این مهم به شهرداری ها بستگی دارد، که بتوانند با استفاده از این ابزار از جمله همین امتناع از تغییر قانون استانی، روند موجود را بهتر کنند. در عین حال آنها می توانند، و باید از یکدیگر درس های خوب و مفیدی بیاموزند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *