صفحه اصلی / مقالات / دلایل علمی مؤید برخی از باورهای قدیمی در مورد بارداری

دلایل علمی مؤید برخی از باورهای قدیمی در مورد بارداری

bahman-azimi-gif

به راحتی می توان، بسیاری از حرف های قدیمی در پیوند با بارداری را نشنیده گرفت. مثلا اینکه گفته می شده است که راه رفتن طولانی زن باردار سبب تولد زودهنگام نوزاد می شود، واقعیت ندارد. اما در سال های اخیر چندین پژوهش نشان داده اند، که برخی از عجیب و غریب ترین گفته های قدیمی در این پیوند واقعا درست هستند. در ادامه به چند نمونه اشاره می شود:

درد زایمان سخت و طولانی به معنی پسر بودن نوزاد است

در سال 2003 گروهی از پزشکان پرونده های بیش از 8 هزار زایمان رخ داده در بین سال های 1997 تا 2000 در بیمارستانی در ایرلند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. البته آنها پرونده زائوهایی را که پیش از موعد مقرر زایمان کرده بودند و یا ضرورت داشت به سبب دیر پدیدار شدن علایم مربوطه زایمان شان زودتر صورت بگیرد، از این بررسی کنار گذاشتند. نتایج تجزیه و تحلیل این پزشکان نشانگر آن بود، که درد زایمان برای به دنیا آوردن نوزاد پسر به طور متوسط کمی بیش از شش ساعت طول می کشد. حال آنکه این مدت برای زایش نوزاد دختر اندکی کمتر از شش ساعت است. همچنین زایمان زنانی که  پسر به دنیا آورده بودند، با پیچیدگی های بیشتری همراه بود. مسئله ای که به نوبه خود از جمله در 6 درصد موارد سبب نیاز به زایمان از طریق سزارین می شد. حال آنکه این میزان برای زایش نوزاد دختر 4 درصد بود.

پرخوری در دوران بارداری نشان پسر بودن جنین است

پژوهش به عمل آمده در سال 2003 فاش ساخت که وزن نوزادان پسر در هنگام تولد به طور متوسط سه اونس و نیم از نوزادان دختر بیشتر است. زیرا پسران حتی پیش از به دنیا آمدن، به غذای بیشتری نیاز دارند. به همین سبب مادرانی که جنین شان پسر است، در دوران بارداری کالری بیشتری مصرف می کنند.

دوری از موز برای مادرانی که دختر می خواهند

در سال 2008 پژوهش به عمل آمده در مورد 740 زن باردار برای نخستین بار نشان داد، که موادغذایی که زنان در یک سال منتهی به بارداری خود مصرف می کنند، بر جنسیت نوزادشان تاثیر دارد. زیرا زنانی که در خلال این مدت موادغذایی حاوی پتاسیم (که موز از جمله منبع غنی آن است) مصرف کرده بودند، احتمال پسر شدن نوزاد خود را افزایش دادند.

بااینهمه کارشناسان خوردن بیش از اندازه هر نوع ماده غذایی و کاهش سایر مواد مفید در دوران بارداری به منظور داشتن پسر یا دختر را، توصیه نمی کنند. چراکه چنین اقدامی را برای سلامتی مادر و جنین خطرناک می دانند.

سوزش سر دل مادر در دوران بارداری، نشان پرمو بودن جنین است.  

البته این درست است، که در مورد جنین ها حقیقتی ترسناک وجود دارد. اینکه در نیمه دوم دوران بارداری مادر، روی تمام بدن آنها از موهای نازک پوشیده می شود. گاهی اوقات هم جنین ها در یک سوم دوران بارداری مادرشان فضولاتی دفع می کنند و سپس مدفوع خود را می خورند. اما این نخستین مدفوع در واقع همان موهای روی بدنشان می باشد، که در معده هضم شده است.

اما این موهای نرم و نازک روی بدن هیچ ربطی به موهای سر جنین ها ندارند. زیرا گرچه در دوران بارداری مادران روی تمام بدن جنین ها از موهای نازک پوشیده می شود، اما امکان دارد نوزاد با سر بدون مو به دنیا بیاید. در این مورد مادران می توانند با توجه به سوزش سر دل خود در دوران بارداری، میزان پرمویی و یا کم مویی جنین خود را حدس بزنند. زیرا این سوزش ربطی به مو ندارد. بلکه در پیوند با هورمون های موجود در بدن زن باردار است. کمااینکه در سال 2006 گروهی از پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز 64 زن را در دوران بارداری شان مورد تحقیق و بررسی قرار دادند. 28 تن از این زنان گفتند، سوزش متوسط و یا شدید سر دل دارند. 23 تن از این مادران باردار نوزادانی با  سری پرموتر از اندازه متوسط، و یا به این اندازه به دنیا آوردند.

از دیگر سو موی سر نوزادان 10 تن از 12 زنی که گفتند اصلا سوزش سر دل ندارند، کمتر از اندازه متوسط بود.

اما جالب اینکه رابطه بین سوزش سر دل و میزان موی نوزاد رابطه ای به آن مستقیمی نیست، که به نظر می رسد. بلکه در این مورد نیز، هورمون های دوران بارداری حرف اول را می زنند. زیرا همان هورمونی که سبب کمک به درآمدن و رشد مو می شود، بر ماهیچه هایی هم تاثیرگذار است، که اسید معده را در درون این عضو دستگاه گوارش نگه می دارند


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *