اخباراخبار کانادا

دفاع رهبر حزب محافظه کار از لغو برنامه اعطای شهروندی حق تولد

اتاوا- اندرو شیر رهبر حزب محافظه کار، از لغو سیاست بحث برانگیزی که کودکان متولد کانادا را از دریافت اتوماتیک شهروندی حق تولد یا birthright citizenship  بر اساس محل تولد محروم می کند، دفاع کرد. اما این تصمیم، با انتقاد و اعتراض حامیان پناهجویان روبرو شده است. آنها می گویند که این سیاست می تواند سبب بدون تابعیت یا بدون ملیت بودن کودکان متولد کانادا شود. در قانون، بدون تابعیت یا بدون ملیت بودن وضعیتی است که در آن یک شخص هیچ نوع رابطه رسمی و شناخته شده ای با هیچ یک از دولت ها نداشت باشد.

محافظه کاران در اجلاس دوسالانه حزب در هلیفکس با تصویب سیاست جدید، از دولت فدرال خواستند که به برنامه اعطای شهروندی کانادا بر اساس محل تولد به کودکان متولد کانادا، مگر به افرادی که حداقل یکی از والدین شان شهروند یا مقیم کانادا باشد، خاتمه بدهد. شیر گفت:<محافظه کاران می دانند که تعداد زیادی از کانادایی ها از والدینی که به قصد زندگی به کانادا آمده و مشارکت ارزشمند در جامعه دارند، به دنیا آمده اند. قصد من، مصون نگه داشتن حق تابعیت بر اساس محل تولد از سوءاستفاده است.>

زادگردی (گردشگری زایمان) یا birth tourism، سفر به کشوری دیگر با هدف زایمان در آن کشور است. دلیل اصلی زادگردی، کسب شهروندی برای بچه در کشوری با شهروندی حق تولد یا <اصل خاک> است. آمریکا و کانادا از مقاصد محبوب زادگردی است. برخی از کشورهای جهان، از جمله استرالیا، فرانسه، آلمان، ایرلند، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و انگلستان برای دلسرد کردن گردشگری زایمان، قوانین شهروندی شان را تغییر داده و تضمین می کنند که شهروندی با تولد فقط به شرطی داده می شود که حداقل یکی از والدین، شهروند کشور یا مقیم دائمی و قانونی باشد و چند سال در کشور زندگی کرده باشد.

احمد حسین، وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا گفت که <اصل خاک> که به هر فرد متولد شده در کشور حق شهروندی می دهد، از سال 1947 در کشور در نظر گرفته شده است. بر اساس قانون کانادا، هر کودک متولد کانادا (به استثنای فرزندان دیپلمات ها، سفرا و کارکنان دولت های خارجی) به طور اتوماتیک شهروندی کانادا را دریافت می کنند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *