اخباراخبار کانادا

دستورالعمل جدید پزشکی: غربالگری زودهنگام بستگان افراد مبتلا به سرطان روده و مقعد

اتاوا- بر اساس دستورالعمل جدید انجمن کانادایی گوارش شناسی یا  Canadian Association of Gastroenterology، افرادی که والدین، خواهر یا برادر و یا فرزندشان به سرطان روده بزرگ و مقعد مبتلا شده اند، می بایست زودتر و به دفعات بیشتر مورد آزمایش قرار بگیرند.

در دستورالعملی که سه شنبه گذشته در نشریه علمی Gastroenterology منتشر شد، بر لزوم تشویق افراد در معرض خطر ابتلا به انجام زودهنگام آزمایشات تشخیصی، صرفنظر از سن آنها، تاکید شده است. برنامه های غربالگری استانی، معمولا از سن 50 سالگی آغاز می شود. اما این سن برای برخی از افراد دارای سابقه خانوادگی بسیار دیر می باشد.

همانطور که گفته شد دستورالعمل جدید، کولونوسکوپی زودهنگام از افرادی که یکی از بستگان نزدیک شان (شامل والدین، فرزندان یا برادر و خواهر) به این بیماری مبتلا شده را توصیه می کند. به این ترتیب فردی که برای مثال یکی از والدینش در 45 سالگی به سرطان روده بزرگ و مقعد مبتلا شده است بایستی 10 سال جلوتر از سن ابتلای والدین یعنی در 35 سالگی کولونوسوکوپی نماید.

برای افرادی که بستگان درجه دوم شان، یعنی خاله، عمه، دایی یا عمو به سرطان روده بزرگ و مقعد مبتلا شده اند، غربالگری از 50 سالگی آغاز می شود.

دستورالعمل مشابه برای افرادی که یکی از بستگان نزدیک شان سابقه ابتلا به پولیپ غیرسرطانی پیشرفته را دارد نیز صادر شده است. زیرا پولیپی که درمان نشود ممکن است به سرطان تبدیل بشود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان