اخباراخبار کانادا

در مناقشه گوزن شمالی هنوز کار به خشونت مسلحانه کشیده نشده است

ساسکچوان- مناقشات بین المللی در صدر اخبار جهان قرار دارد. چین به دنبال قدرت گرفتن در اقیانوس آرام، و بیشتر نقاط دنیاست؛ روسیه هرجا بتواند مشکلی ایجاد می کند، و خاورمیانه همچون همیشه پرتنش است.   

در این میان، کشمکش بین المللی دیگری در حیات خلوت خودمان و درست جلوی چشم مان در جریان است. می بینیم که کانادا و نروژ در کشمکش قدرت خصمانه ای گیر کرده اند. دعوا نه بر سر مهمات جنگی، نه بر سر دسترسی به آب های اقیانوس و نه بر سر تجارت خارجی است. خیر، دعوا بر سر این است که کدام کشور مجسمه گوزن بزرگ تری دارد.

تا کنون شهر Moose Jawمی توانست با افتخار ادعا کند بزرگ ترین مجسمه گوزن شمالی جهان را دارد. اسمش مک است و واقعا زیباست. اما ناگهان با ظهور یک گوزن حیرت انگیز دیگر در نروژ- که در واقع Elk است- برتری  بی رقیب مک تهدید شده است. این موس نوظهور نروژی نه فقط بسیار عظیم الجثه، که نقره ای رنگ است. بله، مجسمه یک گوزن شمالی نقره ای رنگ که سعی دارد عنوان مک را از او برباید. حالا شهردار موس جا در تلاش برای فراهم آوردن بودجه برای بزرگ تر کردن مک است، و در سوی دیگر نروژ مقابله به مثل می کند. این جدال بین المللی اکنون به اوج خود رسیده است.  

بدتر از همه حرف های تمسخر آمیزی است که خون را به جوش می آورد. مثلا شهردار نروژی با تمسخر گفته که مک خیلی کوچک و ناچیز است.

چه باید کرد؟ چه طور می توان مناقشه ای با این ابعاد حماسی را حل کرد؟ 

 

 

خوشبختانه در این اثنا پیشنهاد شد جلسه ای برای رسیدگی به این بحران تشکیل شود. طبق آخرین گزارش، شهردارها با هم دیدار کرده و با آبجوی گوزن شمالی-نشان پذیرایی شده اند. خوشبختانه تا کنون صدای شلیک گلوله شنیده نشده است.

با این اوصاف، تا وقتی این مناقشه حل نشده، سایر مناقشات بین المللی باید منتظر بمانند. قدم بعدی چینی ها در واکنش به پرونده هواوی چه خواهد بود؟ چه در سر روسیه می گذرد؟ آیا ترامپ از تله جدیدی که لیبرال ها برایش گذاشته اند خود را رها خواهد کرد؟ اینها چه اهمیتی دارد وقتی مناقشه بین المللی رکورد مجسمه گوزن شمالی هنوز لاینحل باقی مانده است؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *