اخباراخبار کانادا

در ماجرای رسوایی لاوالین چه کسی دروغ می گوید؟ ترودو یا وزیر دادگستری سابق؟

در ادامه جنجال SNC Lavalin، خانم جودی ویلسون-ریبالد، وزیر دادگستری سابق بعد از ظهر 27 فوریه 2019 در جلسه کمیته قضایی پارلمان حاضر شد تا به سوالات اعضای کمیته در مورد ادعایش در مورد تحت فشار قرار گرفتن از سوی ترودو و دفتر نخست وزیر برای اعمال نفوذ در پرونده قضایی بر علیه شرکت کبکی، پاسخ بدهد.

کانادایی ها دیروز شهادت قوی و معتبری را از خانم ویلسون شنیدند. او در حین صحبت هایش به فشار مستمر ترودو و دفتر نخست وزیر بر روی خود برای دخالت در پرونده قضایی و جلوگیری از مواجه شدن این شرکت مهندسی با اتهام کیفری اشاره کرد و حتی مدعی شد که بصورت غیرمستقیم تهدید شده بود. ریبالد در بخشی از سخنانش مدعی شد که شخص ترودو و دفتر نخست وزیر به دلایل سیاسی و حفظ موقعیت ترودو به عنوان یکی از نمایندگان مجلس از حوزه انتخابی کبک، با نادیده گرفتن استقلال قوه قضایی قصد دخالت در پرونده قضایی را داشتند و خواهان برخورد خارج از دادگاه با SNC Lavalin بودند. همانطور که می دانید، SNC Lavalin به پرداخت رشوه در لیبی و همچنین عقد قراردادهای دولتی متهم شده است.

به گفته ریبالد، 11 فرد، از جمله ترودو به مدت 4 ماه، از سپتامبر تا دسامبر 2018  برای اعمال نفوذ بر ریبالد تلاش کردند. ریبالد در فاصله سپتامبر تا ژانویه 2019 نیز، 10 تماس تلفنی و جلسه رو در رو با مسوولین دفتر نخست وزیر، ترودو و مقامات دیگر داشت. این فشارها در حالی بود که ریبالد مدت ها قبل تصمیم خود مبنی بر عدم مداخله در پرونده قضایی را اعلام کرده و آن را به اطلاع ترودو رسانده بود.  تلاش های آنها و امتناع ریبالد از عمل به دستور ترودو، به تنزل مقام او از وزارت دادگستری به وزارت امور کهنه سربازان انجامید.

بلافاصله پس از شهادت 3 ساعت و نیمه ویلسون-ریبالد، اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار، مقابل دوربین خبرنگاران حاضر شد و با این ادعا که ترودو با فریب دادن مردم کانادا، صلاحیت اخلاقی اداره کشور را ندارد، خواهان استعفای نخست وزیر شد.

پس از شیر، نوبت به جاگمیت سینگ رسید که به شهادت خانم ویلسون واکنش نشان بدهد. سینگ با معتبر خواندن ادعاهای ریبالد، خواستار انجام تحقیقات مستقل و علنی درباره رسوایی SNC Lavalin شد.

 

 

و اما واکنش ترودو. نخست وزیر با شرکت در کنفرانس خبری، ادعاهای ویلسون را کاملا رد کرد. ترودو در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد اینکه مردم کانادا حرف چه کسی را باید باور کنند (او یا وزیر دادگستری سابق) از دادن پاسخ صریح به این سوال امتناع کرد و در عوض تاکید کرد که کانادایی ها در انتخابات فدرال امسال فرصت انتخاب را خواهند داشت.

نخست وزیر در یک اظهارنظر مبهم دیگر در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به شهادت خانم ویلسون، او کماکان جزو نمایندگان لیبرال مجلس باقی خواهد ماند یا خیر؟ گفت که هنوز شهادت کامل ریبالد را نشنیده و بعد از شنیدن کل آن تصمیم گیری خواهد کرد.

این پاسخ از نظر شما قانع کننده است؟ اگر ترودو هنوز بطور کامل شهادت ریبالد را نشنیده است، بر چه اساسی آن را <کاملا رد> کرده است؟!

در هر صورت ماجرا تمام نشده و بایستی انتظار اتفاقات جنجالی بیشتر را داشته باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *