مقالاتمقالات اجتماعی

در صورت عدم مداخله: تبدیل حفاظت از محیط زیست به جنایت در ایران

لادن برومند و اروین کاتلر- گلوب ومیل
هشت تن از اعضای معتبرترین سازمان محیط زیستی ایران یعنی موسسه حیات وحش میراث پارسیان، دارند تنها به سبب انجام کند و کاو در مورد در مخاطره بودن يوزپلنگ آسیایی محاکمه می شوند. چهار نفر از آنان از جمله یک شهروند انگلیسی- ایرانی- آمریکایی با مجازات مرگ روبرو هستند، و بقیه به بیش از ده سال زندان محکوم شده اند. این محاکمه نماد تهاجمی گسترده تر در حفاظت از محیط زیست در ایران است.
مقامات درست در زمانی این افراد را دستگیر کردند، که کشور بیش از همیشه به آنان نیاز داشت. زیرا محیط زیست ایران دارد به مرحله بحرانی می رسد. دادستان تهران به غلط آنها را به جاسوسی و جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در زیر پوشش پروژه های علمی و محیط زیستی متهم کرد. در ادامه تئوری توطئه خود نیز، ادعای پیوند داشتن آنها با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) و موساد (همتای اسرائیلی آن. ایران جوان) را به اتهامات آنان افزود.
اما معلوم شده، که این اتهامات بی پایه و اساس اند. کمااینکه حتی شمار زیادی از سازمان ها و مقامات دولتی به این امر گواهی دادند. مثلا یک کمیته حقیقت یاب که شامل معاون حقوقی رئیس جمهور حسن روحانی، سه وزیر، و سازمان حفاظت از محیط زیست ایران می شود، نتیجه گرفت که اتهامات بی پایه اند و این افراد باید آزاد شوند. شورای امنیت ملی به ریاست روحانی نیز که عالی ترین نهاد از نوع خود به شمار می رود، بعدا اعلام کرد اتهامات بی پایه اند. حتی وزارت اطلاعات اعلام نمود، هیچ سندی دال بر جاسوسی آنها وجود ندارد. فراتر اینکه تمامی پروژه های موسسه مذکور از پیش مورد موافقت قرار گرفته بودند. فزون بر این یافته ها بیش از هزاران تن از سرشناسان جامعه مدنی با ارسال نامه به رئیس قوه قضائیه اظهار داشتند، که این افراد به حفاظت از حیات وحش حسن شهرت دارند و بیگناهند. حتی وکلای دعاوی انتخاب شده از فهرست محدود 20 نفره منصوب از سوی دادگاه پس از بررسی پرونده ها گفتند، هشت تن از دستگیرشدگان بیگناهند.
براساس گزارشات در حالی که افراد مورد اشاره از روند درست محاکمه محرومند، مقامات مربوطه پرونده های آنان را تنها برمبنای اعترافات اجباری درست کرده اند، که در پی شکنجه های جسمی و روحی گرفته شده اند. کمااینکه این افراد بیش از یک سال بدون دسترسی به وکیل منتخب و آگاهی از اتهامات وارده به خود، دست کم 9 ماه زندانی بودند/ ماه ها در سلول های انفرادی به سر بردند/ و کتک خوردند، که دندان های شکسته و بدن های کبودشان گواهی بر این امر می باشند. همچنین به مرگ، دستگیری و مرگ اعضای خانواده، کشیدن ناخن و تزریق اجباری مواد توهم زا معروف به سرم حقیقت، تهدید شدند. ریاست دادگاه های رسیدگی به پرونده های آنها را قاضی عبدالقاسم صلواتی به عهده دارد، که در سازمان های حقوق بشری به سبب ریاست بر دادگاه های لحظه نودی و صدور احکام سختگیرانه مبتنی بر اعترافات اجباری بدنام است. همچنین اعضای خانواده و وکلای متهمین از حضور در دادگاه و یا گفت وگو با آنها منع شده اند. …..
باتوجه به سریع و بسته بودن روند رسیدگی به پروند ها و شکنجه در هنگام بازداشت، لازم است که آژیر خطر را به صدا درآوریم، و در مورد این روند آگاهی رسانی کنیم. زیرا جامعه (جهانی) حفاظت از محیط زیست باید فعالیت های خود به نیابت از افراد مورد اشاره را شدت بخشد، و سازمان ملل متحد می تواند رهبری جریان ضروری را به عهده بگیرد. اتحادیه اروپا هم این توانایی را دارد که از بسته 50 میلیون یورویی پشتیبانی از ایران به عنوان اهرم (فشار) بهره ببرد، تا از این امر احراز اطمینان کند که تلاش های محیط زیستی جرم نیستند. کانادا هم می تواند با استناد به قانون ماگنیتسکی که اخیرا تصویب کرده، تحریم هایی مانند پیشگیری از سفر و بلوکه نمودن اموال متجاوزان به حقوق بشر در ایران از جمله قاضی صلواتی را در نظر بگیرد.
این ها حداقل اقداماتی است که می توانیم، برای افراد مورد اشاره انجام بدهیم. افرادی که مایل بودند، جان خود را برای حفاظت از آینده موجوداتی مانند يوزپلنگ آسیایی و در حیطه ای گسترده تر سلامت آینده کره ما به خطر بیندازند. در غیر این صورت هواداری از محیط زیست در ایران به جنایت تبدیل می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0