مقالاتمقالات اجتماعی

درمان اعتیاد به اینترنت با رفتاردرمانی شناختی

اعتیاد به اینترنت واقعا وجود دارد. در سال های اولیه ورود اینترنت به صحنه احتمال اعتیاد به آن نفی می شد، زیرا شناخت کافی در مورد قدرت نفوذ آن بر انسان در دسترس نبود. اما امروزه با اینکه بسیاری از ما ساعات طولانی را آنلاین هستیم، اما برخی از انسان ها قادر به بر زمین گذاشتن گوشی یا لپ تاپ نیستند.

پژوهشگران آلمانی در پایان تحقیقات خود رفتاردرمانی شناختی یا Cognitive Behavioral Therapy را یکی از شیوه های موثر برای ترک اعتیاد به اینترنت تشخیص دادند. رفتاردرمانی شناختی یا Cognitive Behavioral Therapy، یک رویکرد روان ‌درمانی است، که احساسات ناکارآمد و رفتارها، فرایندها و مضامین شناختی ناسازگارانه را، از طریق شماری از روش‌ های سیستماتیک، صریح و هدف مدار نشانه می‌ گیرد. 

در پایان طرح مطالعاتی، حدود 70 درصد از 143 داوطلب مرد شرکت داده شده در پژوهش، پس از دریافت دوره درمانی CBT کوتاه مدت، آن را ترک کردند. در حالی که تنها 24 درصد از افرادی که در لیست انتظار شرکت در دوره درمانی بسر می بردند، موفق به این کار شدند. 

پژوهشگران اعتیاد به اینترنت را افراط در استفاده از اینترنت که بر خانواده، زندگی اجتماعی، حرفه ای و سایر جنبه های زندگی اثر منفی بگذارد توصیف کردند. 

علیرغم قابل توجه بودن نتایج به دست آمده از پروژه تحقیقاتی، اشکال اینجاست که تنها داوطلبان مرد در آن شرکت داده شدند. مسلما 143 مرد در آلمان برای نتیجه گیری قطعی کافی نیستند، بخصوص که تنها 100 نفر از آنها دوره را تکمیل کردند. در هر صورت از آنجایی که میزان موفقیت ترک، بالا و قابل توجه بود، می توان نتیجه به دست آمده را شروعی موفقیت آمیز برای پروژه های تحقیقاتی آتی دانست.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *