صفحه اصلی / اخبار / درمان اعتیاد با دارو، نه پرهیز!

درمان اعتیاد با دارو، نه پرهیز!

Razi-Clinic

تورنتو- گروهی از پزشکان کانادایی دستور العمل جدید مدیریت اعتیاد را تدوین کرده و از جمله توصیه می کنند که در ابتدا برای درمان اعتیاد به مواد مخدر قوی، از جایگزین های دارویی استفاده شود. دستورالعمل مورد اشاره که دوشنبه 5 مارچ در نشریه Canadian Medical Association منتشر شده است، برای پزشکان و دست اندرکاران خدمات درمانی و با هدف مقابله با بحران فزاینده مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر، تنظیم شده است.

در سال 2016، دو هزار و 861 مورد مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در کانادا ثبت شد. تا ژوئن سال گذشته 1 هزار و 460 مورد دیگر به آن اضافه شد. بحران به حدی شدید بود که در ابتدای سال 2017، میزان مرگ و میر معتادان در کشور حدود  4 هزار مورد پیش بینی شد. تجویز بی رویه داروهای مخدر توسط پزشکان و همچنین ورود حجم بالایی از مواد مخدر آلوده به فنتانیل و کارفنتانیل به بازار، از عوامل این افزایش قابل توجه بودند.

دکتر جولی برونو، از پزشکان بیمارستان وابسته به دانشگاه مونترال و یکی از تنظیم کنندگان دستورالعمل جدید می گوید: اعتیاد یک اضطرار پزشکی در سراسر کشور است و این دستورالعمل می تواند راهنمای پزشکان برای ارائه خدمات درمانی مبتنی بر مستندات علمی باشد.

در این دستورالعمل، استفاده از داروی Suboxone  یا buprenorphine-naloxone به عنوان داروی اولیه جهت کاهش ریسک مسمومیت و مرگ، توصیه شده است. در مقابل متادون (methadone) به عنوان گزینه نخست، توصیه نشده است.

Suboxone به عنوان جایگزین داروی مخدر جهت پیشگیری از بروز علائم قطع ناگهانی یا کاهش مصرف، تجویز می شود، اما در مقایسه با متادون عوارض جانبی کمتری دارد.

معتادانی که متادون برایشان تجویز شده، بایستی به صورت روزانه به داروخانه مراجعه کنند و در حضور پزشک داروساز آن را مصرف کنند. متادون اثر آرام بخش دارد که باعث می شود معتادان شاغل در انجام وظایف شغلی با مشکل روبرو بشوند.

Suboxone داروی خوراکی است که برای مصرف در خانه ساخته شده و ریسک اوردز با آن، حتی در صورت مصرف یکباره مقدار زیادی از آن، بسیار پایین می باشد.

دستورالعمل جدید با همکاری 43 پزشک کانادایی تنظیم شده است. سایر توصیه های ارائه شده در دستورالعمل جدید عبارتند از:

  • استفاده از متادون بر روی افرادی که به buprenorphine-naloxone پاسخ مناسب نمی دهند.
  • شروع درمان با متادون در صورت مناسب نبودن گزینه buprenorphine-naloxone
  • استفاده کنترل شده از مورفین خوراکی بر روی بیمارانی که به متادون یا بوپرنورفین-نالوکسون پاسخ مناسب نمی دهند. این مورفین خوراکی بایستی به صورت روزانه در حضور پزشک مصرف شود.
  • استفاده از شیوه درمانی طولانی مدت در کنار مدیریت خماری برای جلوگیری از مصرف مجدد و مرگ

دکتر ایون وود، مدیر Centre on Substance Use بریتیش کلمبیا و یکی دیگر از تنظیم کنندگان دستورالعمل جدید می گوید، افرادی که مایل به استفاده از دوره های سم زدایی یا detox هستند و با هدف پرهیز، وابستگی به مواد مخدر را کاهش می دهند، بایستی به خدمات درمانی بلندمدت و مستمر دسترسی داشته و از نزدیک تحت نظر قرار بگیرند زیرا احتمال مصرف مجدد وجود دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *