اخباراخبار کانادا

درس های ارزنده از قانونی شدن ماری جوانا در مورد سایر مواد افیونی

تورنتو- آیا قانونی شدن ماری جوانا می تواند راه را برای قانونی شدن سایر مواد مخدر و بالطبع نابودی قاچاق آن هموار نماید؟ اقتصاددانان جزو گروهی هستند که معتقدند ممنوعیت مواد مخدر و الکل کارایی ندارد. از نظر آنها برخورد قضایی با استفاده مردم از مواد مخدر و الکل تنها سبب سودآورتر شدن بازار سیاه می شود. پیتر روتر، اقتصاددان آمریکایی که به دلیل تحقیقات اش در مورد بازار سیاه مواد مخدر مشهور می باشد، در مقاله سال 1986 خود تحت عنوان Risks and Prices: An Economic Analysis of Drug Enforcement نوشت: بالا بودن قیمت مواد مخدر نتیجه ممنوع بودن آن است.

علیرغم گذشت بیش از 30 سال و صرف میلیاردها دلار برای کاهش مصرف مواد مخدر، مسکن های مخدر، فجایع انسانی بزرگی در جوامع مختلف به وجود می آورند. بیش از 10 هزار و 300 نفر در کانادا طی کمتر از 3 سال گذشته جان خود را از دست داده اند.

عده ای از کارشناسان کانادایی ایده قانونی کردن سایر مواد مخدر را مطرح کرده اند تا آن را از دست باندهای سازمان یافته خلاف خارج کنند. اما پیشنهاد آنها مخالفان جدی نیز دارد. استدلال مخالفان این است که برنامه قانونی شدن ماری جوانا به درستی اجرا نشده و در واقع شکست خورده است، زیرا بازار سیاه همچنان وجود دارد. برای مثال در انتاریو که قرار بود 25 فروشگاه خصوصی دارای مجوز فعالیت خود را از اول آوریل آغاز کنند، تنها کمتر از نیمی از آنها فعالیت خود را آغاز کرده اند. عدم دسترسی به ماری جوانای قانونی، سبب رونق بازار سیاه شده است.

علیرغم وجود تفاوت آشکار بین ماری جوانا و مواد مخدر خیابانی مانند هروئین، درس های ارزشمندی می توان از قانونی شدن ماری جوانا در کشور آموخت. هم اکنون عده زیادی از کارشناسان بین المللی به کانادا آمده اند تا درباره مدل های مختلف استانی و فدرال تحقیق کرده و نتایج آن ها را بررسی نمایند. آنان همچنین کارآمدی یا شکست برنامه در دسترس قرار دادن مواد مخدر عاری از فنتانیل در کلینیک های تزریق ایمن و نقش آنها در کوتاه شدن دست قاچاقچیان، را بررسی می نمایند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان