علم و دانش

دانشمند آمریکایی مبتلا به بیماری مرگبار، درمان تجربی را روی خود آزمایش کرد

دیوید سی فاینبام، پژوهشگر اهل فیلادلفیا، از دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، در سال 2010 مبتلا به بیماری Castleman  تشخیص داده شد. پس از بی نتیجه بودن درمان های سنتی برای این بیماری، دست به کار شد تا خود مراحل درمانش را در دست بگیرد. 

بیماری Castleman  یک اختلال التهابی نادر است که یک نفر از هر 5 هزار آمریکایی را مبتلا کرده است. این اختلال در هر سن و سالی ممکن است بروز کند و میزان شدت آن نزد هر بیمار متفاوت است. عوارض این بیماری نزد برخی از افراد مانند علائم آنفلوانزا می باشد، اما نزد گروهی دیگر، از جمله فاینبام به مراتب خطرناک تر است و به غدد لنفاوی و ارگان های بدن آسیب می رساند. در حادترین نوع که با نام idiopathic Multicentric Casleman Disease شناخته می شود، علائم بیماری مشابه سرطان است. یک سوم از مبتلایان به iMCD  ظرف 5 سال پس از ابتلا جان خود را از دست می دهند. 

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2014، داروی Siltuximab  را برای درمان iMCD تایید کرد. مصرف این دارو بر روی یک سوم تا نیمی از مبتلایان موفقیت آمیز بود. فاینبام می گوید: بیمارانی که Siltuximab روی آنها جواب نمی دهد، گزینه های محدودی در اختیار دارند و معمولا تحت شیمی درمانی قرار می گیرند و بیماری پس از مدتی باز می گردد. 

فاینبام پس از مطالعه در مورد وضعیت خودش دریافت که یک داروی موجود دیگر می تواند به درمان کمک کند. او با کمک پزشک معالجش دکتر توماس اس. اولدریک بر روی دارویی به نام Sirolimus  متمرکز شد و تصمیم گرفت آن را مصرف کند. زیرا همه شیوه های درمانی دیگر بی نتیجه بود و هر 6 تا 12 ماه یک بار، بیماری اش عود می کرد. تنها شیمی درمانی بود که او را زنده نگه داشته بود، ولی تاثیر آن نیز موقت بود. خوشبختانه این ریسک بزرگ بر روی فاینبام نتیجه داد. با توجه به موفقیت آمیز بودن آن، پروژه ای برای آزمایش آن بر روی 24 بیمار مبتلا به iMCD راه اندازی شده است. شرکت کنندگان در این پروژه، به مدت 1 سال، هر روز دارو را دریافت خواهند کرد. نتایج این آزمایش بالینی در سال 2022 منتشر خواهد شد. 

Sirolimus دارویی است که بعد از عمل پیوند عضو برای جلوگیری از پس زدن کلیه پیوندی توسط بدن بیمار دریافت کننده عضو مصرف می شود. این دارو سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند تا به پذیرفته شدن عضو پیوندی کمک کند. هزینه درمان با Sirolimus برای بیماران کلیوی 16 هزار دلار در سال است. فاینبام پیش بینی می کند که هزینه استفاده از آن برای iMCD  نیز همین میزان باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان