مقالاتمقالات پزشکی

خوابیدن در یک اتاق سرد برای بدن سودمندتر است

bahman-azimi-gif

بسیاری از زوج‌ها، اغلب بر سر دمای اتاق خواب بحث می‌کنند، اما دانشمندان ثابت کرده‌اند که حق با آن طرفی است که خواستار پایین‌تر بودن دمای اتاق است. دکتر کریستوفر وینتر، مدیریت تخصصی بخش بیماری‌های عصبی و مربوط به خواب بیمارستان شهر شارلوتزویل ویرجینیا را بر عهده دارد. دکتر وینتر ادعا می‌کند شواهدی علمی وجود دارد که می‌گوید دمای اتاق خواب در هنگام خواب، باید در بهترین حالت، میان 15 تا 20 درجه سانتیگراد نگاه داشته شود. او همچنین می‌گوید هرچه دمای اتاق خواب یک شخص، بالاتر و یا پایین‌تر از میزان یادشده باشد، شمار دفعاتی که شخص وضعیت دراز کشیدن خود را تغییر می دهد و به اصطلاح غلت می‌زند بالاتر رفته و میزان استراحت کاملی که او دریافت می‌کند، پایین‌تر می‌آید.

به گفته‌ دکتر وینتر، بدن انسان یک سیکل 24 ساعته‌ طبیعی دارد که در آن، دمای بدن در طول دوره‌های مختلف، تغییر می‌کند. بر این اساس، دمای بدن از ساعات عصر روند کاهشی خود را آغاز کرده و در حدود ساعت 5 صبح، به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد. دکتر وینتر می‌گوید هرچه دمای بدن پایین‌تر رود، توانایی ما برای به خواب رفتن و ماندن در شرایط خواب، بالاتر می‌رود. به همین خاطر است که یک اتاق خواب سرد نسبت به یک محیط گرم، شرایط مناسب‌تری برای خواب عمیق و باکیفیت فراهم می‌آورد.

پژوهشگران دانشگاه استرالیا نیز در یک پروژه تحقیقاتی، درستی این موضوع را ثابت کرده‌اند. پژوهشگران مرکز تحقیقات خواب این دانشگاه، در جریان پروژه‌ای پیرامون دلایل کم‌خوابی و بی خوابی، متوجه شدند که بدن انسان، برای اینکه بتواند چرخه‌ خواب را آغاز کند، نیاز دارد تا دمای داخلی خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. دکتر کامرون وان دن هوول، پژوهشگر ارشد این مرکز، در این باره می‌گوید: بدن انسان، حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم پیش از به خواب رفتن، پایین‌ آوردن دمای مرکزی‌اش را آغاز می‌کند. این کاهش دما، در بزرگسالانی که از سلامت نسبی برخوردار هستند، باعث افزایش احساس خستگی و خواب آلودگی می گردد. این تغییرات فیزیولوژیک، در خواب و همچنین در ایجاد دو نوع شایع بی‌خوابی، نقش کلیدی ایفا می کنند.

افزون بر این‌ها، دانشمندان بر این باورند که خوابیدن در یک اتاق خواب سرد، همچنین به جوان تر ماندن بدن کمک می‌کند. علت این است که قرار گرفتن بدن در دماهای بالای 20 درجه سانتیگراد، باعث می‌شود که ترشح هورمون ملاتونین در جریان خون، کاهش یافته و متوقف شود. هورمون ملاتونین که توسط غده‌ کاجی یا اپی‌فیز ترشح می‌شود و مسوول تنظیم خواب و بیداری در بدن است، همچنین یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که می‌تواند از سد میان رگ‌های خونی و مغز عبور کند. پژوهش‌ها نشان داده که ترشح این هورمون می‌تواند از وقوع بیماری‌هایی مانند آلزایمر جلوگیری کند و پیری مغز را به تاخیر اندازد.

سرد نگه‌داشتن اتاق در هنگام خواب، همچنین می‌تواند به بهبود حالت روحی و روانی شخص منجر شود. علت این مساله، ارتباط مستقیم میان دو هورمون ملاتونین و سروتونین است. هورمون سروتونین هورمونی است که در کنار سایر وظایف زیستی که دارد، به عنوان مسوول خوشحالی و شادی در مغز شناخته می شود. سروتونین، همچنین هورمون پیش‌نیاز برای ترشح ملاتونین است و به همین خاطر، افزایش سطح این دو هورمون، به افزایش انرژی روانی فرد می‌انجامد.

دکتر ناتاشا ترنر، کارشناس درمان‌های طبیعی، می‌گوید که وجود الگوهای نرمال خواب و کاهش دمای بدن در هنگام خواب، همچنین از ترشح هورمون رشد حمایت کرده و میزان هورمون‌های استرس‌زا در خون را کاهش می‌دهد. به گفته‌ او، ترکیب این دو روند، در نهایت می‌تواند در کاهش وزن در افراد چاق نیز، موثر باشد. یکی از مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته، حتی نشان داده که پایین‌ بودن دمای محیط در هنگام خواب، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به سیستم سوخت و ساز بدن (متابولیسم) مانند دیابت را نیز، کاهش دهد. پس، از پایین آوردن دمای ترموستات غافل نشوید تا خوابی آسوده‌تر و بدنی سالم‌تر داشته باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0