مقالاتمقالات پزشکی

خستگی شدید بیماری که دانشمندان را در بهت فرو برده بود

یافته‌های یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که سندروم مزمن <خستگی شدید> یا CFS، یک بیماری واقعی است، که به دلیل نقص در کارکرد سیستم ایمنی بدن، روی می‌دهد. این بیماری، که با نام علمی Myalgic Encephalomyelitis  یا به اختصار ME شناخته می‌شود، اکنون چندین دهه است، که فکر دانشمندان و جوامع پزشکی را به خود مشغول کرده و به معمایی حل‌ناشدنی تبدیل شده است.

یکی از مواردی که به پیچیدگی تشخیص و درمان این سندروم انجامیده، این است که بیمارانی که به آن دچار می‌شوند، به جز خستگی مفرط، هیچ نشانه‌ و عارضه زیست‌شناختی دیگری از خود بروز نمی‌دهند. افزون بر این، شناسایی ریشه‌ها و سابقه‌ بیماری نیز بسیار دشوار است. بسیاری از افرادی که از این ناراحتی رنج می‌برند، باور دارند که مشکل آنها با یک آلودگی (عفونت) ویروسی آغاز شده است. با این حال،هنگامی که پس از مدت‌ها، این سندروم در بدن بیماران جایگزینی می‌کند، تمام آزمایشات خونی آنها شرایط زیستی را نورمال نشان می‌دهند.

این مسئله، باعث شده که پزشکان برای تشخیص، وادار شوند که بیمار را، وارد یک روند خسته‌کننده
آزمایشات کنند، تا از طریق روش آزمایش و خطا، به دلیل ایجاد سندروم، پی ببرند. به همین دلیل است که برخی از منتقدان جامعه‌ علمی، طبقه‌بندی سندروم خستگی شدید به عنوان یک بیماری را مردود دانسته و آن را یک عارضه‌ صرفا روانشناختی به شمار آورند. این در حالی است که مبتلایان به این سندروم، همیشه در تلاشند تا نشان دهند مشکلشان جدی است.

باور بر این است که تنها در کشورهای اتحادیه‌ بریتانیا (UK)، حدود 250 هزار نفر با سندروم مزمن خستگی شدید دست بگریبان هستند. جسیکا تیلور بیرمن که یک نویسنده و فعال اجتماعی است، می‌گوید در سال 2016 و در 15 سالگی‌اش، به یک بیماری عفونی دچار شده و سپس سندروم ME به سراغ او آمده و زندگی را دشوار کرده است. او در گفتگویی با نشریه‌ Independent می‌گوید: <آنقدر حالم بد بود که غذایم را با استفاده از یک سری لوله به من می‌خوراندند. نه می‌توانستم حرف بزنم و نه حرکت کنم. انگار این سندروم، مرا در خودش محبوس کرده بود. پزشکان تلاش بسیاری کردند که مشکل را تشخیص دهند و روش‌های درمانی بسیاری را، روی من امتحان کردند. اما سرانجام ناامید شدند، از تلاش دست کشیدند و تصمیم گرفتند که بیماری مرا، یک مشکل روانشناختی به شمار آورند>. او ادامه می‌دهد: <به این خاطر است که این پژوهش‌های جدید اهمیت زیادی برای افرادی مانند من دارند، چرا که این مطالعات نشان داده که بر خلاف آنچه آن پزشکان می‌گفتند، این مسئله تنها یک مسئله ذهنی نیست، بلکه یک بیماری مربوط به دستگاه ایمنی است>.

پژوهشگران بنیاد پژوهشی King’s College در لندن، می‌گویند موفق شده‌اند توضیحی زیست‌شناختی برای دلیل بروز و ادامه یافتن این سندروم در مبتلایان، پیدا کنند. این یافته‌ها نشان داده که در بیمارانی که عوارضی شبیه CFS از خود بروز می‌دهند، سیستم ایمنی بدن بیش از حد پرکار است و به عوامل بیماریزایی همچون آلودگی میکروبی (عفونت)، واکنش شدیدی نشان می‌دهد.

 

در این پژوهش تازه، از نوعی دارو استفاده شد، که در درمان هپاتیت نوع سوم (C) بکار گرفته شده و interferon-alpha نام دارد. کسر بسیار کوچکی از بیماران هپاتیتی که این دارو را مصرف می‌کنند، در دوره‌ درمان دچار خستگی شدید می‌گردند. در این پژوهش، افزون بر درجه خستگی، سوابق پزشکی و نشانگرهای سیستم ایمنی داوطلبان نیز، مورد بررسی قرار گرفت. از میان 55 شرکت کننده در این مطالعه، 18 نفر عوارض یک جور خستگی شدید، که رفع نمی‌شد، را نشان دادند و مشخص شد سیستم ایمنی در بدن این افراد، پیش از استفاده از دارو، بیش از حد پرکار بوده است. دکتر کارماین پاریانته پژوهشگر ارشد بنیاد پژوهشی King در این باره می‌گوید: <در این پژوهش، ما دیدیم که در بدن این افراد، سیستم ایمنی کارکرد غیرعادی دارد. این موضوع، چه ریشه‌ ژنتیک داشته باشد و چه به خاطر یک بیماری عفونی در کودکی روی داده باشد، آنها را به سوی خستگی شدید، سوق می‌دهد>.

دکتر پاریانته همچنین گفت که یافته‌های این پژوهش، نخستین گام در شناسایی افراد مستعد بیماری و درمان بیماری در مراحل اولیه‌ آن است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان